Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Conversație între un soț și un psiholog


2 raspunsuri la acest subiect

#1
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 16:32

Conversație între un soț și un psiholog - „Soția mea nu lucrează!” P: Ce faceti pentru a va castiga existenta, domnule Rogers? S: Eu lucrez la o banca. P: Sotia ta? S: Nu lucreaza. Ea e casnica. P: Cine pregateste micul dejun pentru familie? S: Sotia mea. P: La ce ora, in general, se trezeste sotia ta? S: Ea se trezeste devreme pentru ca pune masa,pune mancare la copii la scoala,se asigura ca sunt bine imbracati si pieptanati,daca au luat micu dejun,daca s-au spalat pe dinti si daca si-au luat toate lucrurile pentru scoala. P: Cu cine merg copiii la scoala? S: Sotia mea ii duce la scoala. P: Dupa ce duce copiii la scoala , ea ce face? S: In general cate ceva prin oras, cum ar fi: plateste facturile sau se opreste la magazin. Apoi se intoarce acasa si pregateste mancarea. Serveste masa, ordoneaza prin bucatarie dupa care se ocupa de spalatul hainelor si curatenia in casa. Doar stii cum e. P: Seara, cand te intorci de la birou, ce faci? S: Ma relaxez, normal. Pai sunt obosit cum am lucrat toata ziua la birou. P: Ce face sotia ta seara? P: Ea pregateste cina,serveste pe copii si pe mine, spala vasele, mai ordoneaza inca odata prin casa. Apoi pregateste copiii pentru culcare, le da lapte cald cum le place sa bea, verifica daca s-au spalat pe dinti… Asta e rutina zilnica a multor femei in toata lumea: incepe dimineata si continua pana la alta ora din noapte. Asta se cheama ” nu lucreaza” ?! Casnica nu are diploma, dar semneaza cea mai importanta diploma in viata de familie! De ce sacrificiul ei e nesemnificativ? Cineva a intrebat: „Dumneavoastra sunteti o femeie care lucrati sau numai o” casnica”?” Ea a raspuns: „Eu lucrez ca o sotie in casa, 24 ore pe zi .. Sunt mama Sunt femeie, Sunt fata, Sunt desteptator, Sunt bucatareasa, Sunt consolatoare, Sunt maestra, Sunt servitoare, Sunt ingrijitoare de copii, Sunt doctor, Sunt o muncitoare manuala, Sunt agent de siguranta, Sunt, sunt…. Nu am vacanta, Nici licienta de doctor. Nu am zi libera, lucrez zi si noapte, Sunt de garda tot timpul, nu ma opresc si … Toate astea ,numai sa asculti fraza: „Dar, ce faci toata ziua~ Femeia e ca si sarea: Prezenta ei nu se aminteste, dar absenta ei lasa totul fara savoare.

 



#2
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 17:23

De cate ori am o femeie in fata mea care imi raspunde cvasi rusinata ca e casnica sau ca a fost casnica, ii spun 'aha, deci 24 de ore din 24 fara concediu'.



#3
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 19:41

De cate ori am o femeie in fata mea care imi raspunde cvasi rusinata ca e casnica sau ca a fost casnica, ii spun 'aha, deci 24 de ore din 24 fara concediu'.

 

 

 Frumos  [cool]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -