Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

un sfat , un ajutor , orice este binevenit :(


10 raspunsuri la acest subiect

#1
ralucka1610

ralucka1610
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 07 octombrie 2017 - 16:22

Buna , povestea mea este foarte lunga. Sa incep cu inceputul si multumesc ca mi-ati acordat timpul necesar pt a citi ...

Am avut o relatie de 7 ani cu un baiat mai mic cu 2 ani ca mine . Cand ne am cunoscut eu aveam 19 ani , acum am 27. Prin aceasta relatie amandoi am crescut desi nu a fost o relatie prea buna din nici un punct de vedere . Noi stateam impreuna cam de vreo 5 ani. Eu eram cea care facea toate treburile casei : spalat , calcat mancare , curatenie intr-un cuvant tot ce tine de casa eram un fel de mama lui si el copilul meu . Mama lui nu ma suporta deloc  mi-a zis -o si in fata si ma vorbea de rau si pe la lume . Parintii lui erau mai mult plecati din tara iar eu stateam la el pana cand se intorceau ei dupaia plecam acasa la mine . De aceea am cazut de comun acord sa ne mutam cu chirie chiar daca el avea o casa goala am preferat sa stam singuri . Mama lui mereu imi gasea defecte : ca nu fac curatenie bine . ca nu sunt destul de ambitioasa ca sa -l motivez si pe baiatul ei , ca ii dau sa manance din conserve desi si ea a mancat din mana mea multe feluri de mancare. El mereu a fost foarte rece fata de mine ca purtare , desi stateam cu el in casa erau zile in care nu ma baga in seama ( ajunsesem la monotonie deh dupa 7 ani ... ) , viata sexuala era undeva la o singura data la 6- 7 zile si acea data foarte rapid ... sa va explic mai bine eram un fel de amici decat parteneri. In ultima perioada ajunsese sa imi reproseze si sa gaseasca un defect in toate lucrurile pe care le faceam : incepand de la mancare pana la comportament iar la final imi spunea ( avea dreptate mama ca nu stii sa faci nimic) . Va intrebati acum de ce nu am pus punct mai devreme ? nu stiu nici eu .... frica de singuratate , faptul ca nu o sa mai gasesc altul asa de ~bun~ ca el ...Sa continuam povestea ... De vreo 3-4 zile eu am simtit ca s- a schimbat , cum v-am spus imi gasea defect in orice faceam si asta m- a pus pe ganduri ... fiind o relatie lunga ne stiam parolele de la facebook si m-am gandit sa intru pe fb lui . Acolo aveam sa descopar ca el de vreo 2-3 zile incepuse sa vorbeasca cu o fata  (in conditiile in care el nu m-ai facuse asta) pe care a cunoscut-o la munca la matusa lui. In seara aia l-am sunat disperata ( el fiind afara cu prietenii lui) sa mi explice cine este , ce are cu ea , etc . El imi inchidea apelul si mi-a dat un mesaj ( mai bine vorbim maine ca acum suntem nervosi amandoi) a dormit acasa la el - eu desi ma intrebam de ce este el nervos  , probabil pt ca l-am prins :))). In fine am asteptat ziua urmatoare sa discutam i-am zis ca vreau sa ne despartim el a fost de acord sa luam o pauza .. in fine imi spunea ca fata aia il intelege dupa 4 zile de cand o cunoscuse iar eu de 7 ani nu l-am inteles si ca simte nevoia sa fie singur o perioada... l-am ajutat sa-si faca bagajul , i-am luat cheile si a plecat acasa la el . Eu am fost terminata timp de cateva zile am suferit extrem de mult ( ii multumesc lui d-zeu ca am avut -o pe prietena mea alaturi). Dupa 2 saptamani l-am chemat la o cafea a fost de acord eu am vrut sa ma impac cu el l-am intrebat daca vrea sa ne mai dam o sansa , ce credeti ? raspunsul lui a fost nu , ca decizia lui ramane la fel si ca mai are nevoie de timp sa fie singur . Probabil inca nu o bagase pe fata aceea in pat si de asta :)) sa mai facem si o gluma ...

Si de acum incepe o alta povesteeee off ... ca numai in belele ma bag sa zicem :)) inca o gluma (azi sunt glumeata)... Intr o seara nu aveam ce face ma uit pe fb-ul meu la blocari si ghiciti de cine dau ? de un fost de al meu cu care am avut o relatie inainte sa fiu cu el ... i-am deblocat si l-am adaugat in lista .. Omul mi-a dat accept si am inceput sa vorbim . Acum sa va zic cate ceva despre el ... a fost mereu un baiat minunat de nota 10 bun si afectuos cu mine dar eu fiind mai copila la minte m-am despartit de el ... atunci pe vremea aia consideram ca un barbat afectuos e un ....

Acest baiat nu a putut niciodata sa ma uite , nu a mai avut relatii lungi si serioase desi cand am fost cu el eram mici eu 17 el 18... Eu am fost mereu pt el ceva special .. dupa cum v-am spus nu m-a putut uita ..

Am inceput sa vorbim zilnic eu despre problemele mele , el despre problemele lui (munceste in alta tara , stresul) desi ale mele erau de natura sentimentala el m-a ajutat sa trec peste ele putin cate putin .. si  a venit in tara ca sa ne vedem dupa 5 ani ( precizez ca l-am mai vazut deoarece sta in zona cu mine) . Pot sa spun ca au fost 4 zile minunate  - el este acelasi baiat afectuos , tandru iubitor ... nebunatic dar si romantic . El este tot ce imi doresc de la un barbat ... tot ce imi doream sa fie fostul ... toate bune si frumoase ne-am vazut a fost ceva wow . el a plecat inapoi deoarece job-ul lui este acolo ... Intre timp fostul a venit sa mai ceara o sansa dar surpriza trebuia sa plece in alta tara pt o luna si jumatate ... eu i-am spus atunci ca vorbim cand vine inapoi in tara pt ca nu pot sa-i dau sansa asa am nevoie de timp de gandire .. a plecat am inceput sa vorbim pe telefon zilnic imi promitea ca totul v-a fi bine ca se v a schimba sa -l iert , ca a fost o greseala a fost orb , etc ... in tot acest timp vorbeam si cu baiatul celalalt si cu fostul ... Baiatul celalalt m-a sfatuit sa -i mai dau o sansa sa fiu eu sigura de asta pt ca totusi am stat atata timp . si sa nu-mi para rau dupaia  ca el m- a iubit in tot acest timp si daca nu merge el ma v- a astepta. Eu incepusem sa ma indragostesc de el mai ales ca v-am zis era exact asa cum vreau . Fostul a venit in tara peste o luna si jumatate si i-am dat sansa dar el ma mintea si era parca si mai rece ca inainte desi imi promitea ca v-a fi bine ca merit sa fiu fericita si imi jura ca el v-a fi barbatul de care eu am nevoie ... Chiar de ziua mea i-am dat papucii pt ca l-am prins cu minciuna ( sunt sigura ca el se vedea si cu cealalata in acelasi timp) Tot ce el imi promitea in mesaje niciodata in timpul acestei sanse pe care i-am dat-o nu s-a implinit ... In fine i-am dat papucii si am inceput o relatie la distanta cu baiatul de care v-am spus ... La cateva zile l-am vazut pe fostul meu cu fata respectiva ( din mesaje) . Cred ca am avut nevoia sa vad asta ca sa ma conving si mai tare ca decizia pe care am luat-o a fost cea mai buna .. Eu acum de 7 luni sunt cu acest baiat ( deja a venit de 3 ori pt mine in tara ca sa ne vedem - ultima oara 2 saptamani si au fost minunate , dar un prieten ne-a vazut pt ca toti 3 stam in aceeasi zona - acelasi oras) si l-a sunat pe fostul meu sa -i povesteasca . Eu cu actualul am stabilit de la inceput sa fim feriti pana cand el vine definitiv in tara - DA ne-am facut multe planuri de viitor impreuna ... De la aceea faza fostul ma suna incontinuu sa ne vedem , sa vorbim . ne-am vazut de vreo 3 ori am vorbit el a plans de fiecare data ma ruga de multe ori sa ne impacam sa ne mai dam o sansa ca el si-a dat seama ca eu sunt femeia vietii lui si vrea sa-si intemeieze cu mine o familie , ca ma iubeste f mult si imi promite si jura iar ca el v-a deveni barbatul de cate am eu nevoie. De fiecare data raspunsul meu a fost NU pt ca am considerat ca numai merita intr-un cuvant m-a aruncat pe mine si cei 7 ani la gunoi ca sa fie cu aceea fata cu care a tinut-o langa in tot acest timp . L-am intrebat de ce in aceste 7 luni nu a venit sa fie sincer sa imi spuna ce simte si deabia dupa ce l-a sunat acel prieten sa-i spuna ca eu sunt cu actualul , raspunsul lui fiind ca acum si-a dat seama si ca sufera f tare . Desi i-am spus NU acel NU nu era din toata inima. Eu nu il mai vazusem niciodata in acesti 7 ani in halul acesta sa planga si sa sufere si sa se roage de mine sa ma intorc la el . Dupa cateva zile mi-am dat seama ca daca ma iubea nu m-ar fi aruncat asa ca pe o carpa si ca mai mult este orgoliul lui masculin ca cum am putut sa ma intorc din nou la actualul ... Cei doi se cunosc iar fostul a inceput cu amenintarile ca o sa -l bata cand ne vede ca eu n-o sa fiu cu el ca el se v-a ocupa de asta .. L am lasat in pace si ne-am mai vazut o ultima data sa-i spun ca noi doi nu suntem compatibili si ca numai avem nici o sansa ... a facut la fel a plans si s-a rugat de mine din nou .. Recunosc ca m-a cam dat peste cap sa-l vad asa sincer in conditia in care el este o persoana rece de fel dupa cum am mai spus la inceputul povestii  erau zile in care nici nu ma saruta sau sa ma atinga ...

Acum am o relatie cu actualul .. si ne-am facut multe planuri sunt indragostita de el .. dar avem o relatie la distanta .. eu in tara el plecat .. este f greu , ma simt foarte singura si am inceput sa ma gandesc din ce in ce mai mult la fostul ... si cateodata sunt frustrata pe actualul ca suntem asa la departare .. am stabilit ca el isi v -a termina treburilee acolo si o sa vina definitiv in tara .. am zile in care sunt f nervoasa si numai am rabdare sa -l astept desi il iubesc mult ... 

nu stiu ce sa fac cu gandurile astea ---- sunt foarte posomorata si pesimista am impresia ca actualul o sa minta si nu o sa vina in tara prea curand cred sa sunt f paranoica ... ma gandesc din ce in ce mai mult la fostul imi vine sa-l sun sa ne vedem ... desi v-am zis il iubesc pe actualul si desi fostul m-a facut sa sufar enorm , zilele acelea in care l-am vazut plangand in timp ce se ruga de minee sa ma intorc la el au avut un efect asupra mea , ce se intampla cu mine ? de ce sunt asa :( , in speranta ca ma veti ajuta cu un sfat multumesc mult pt timpul acordat ...

 



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 08:28

Ramai cu actualul iubit. 7 ani n-au fost de ajuns sa-ti dai seama cum e viata langa fostul, crezi ca s-a schimbat radical in doar cateva luni ?



#3
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 09:17

Gaseste ceva care sa te preocupe si sa te detasezi putin : servici, hobby, prietene.

Afirmatia : nu a fost o relatie prea buna, m ar pune pe ganduri, treci mai departe. 



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 09:40

Din experientele mele am învățat (deși în teorie știam, dar na,...) Că oamenii se schimba foarte greu in esență. 

Este vorba, așa cum presimți și tu, de orgoliu rănit, de gelozie, de plictiseală, de multe altele. Din iubire nu te comporți așa. E chiar un subiect deschis despre cupluri și ce le unește, ai putea citi și acolo. 

Succes să îți faci viața așa cum o dorești!



#5
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 11:35

din ce povestesti eu as alege sa raman cu actualul, fostul nu a reusit sa isi impuna sentimentele fata de tine iin fata mamei sale, cred ca daca il interesa, reusea.

 

de ce nu te muti cu actualul acolo unde e?



#6
ralucka1610

ralucka1610
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 15:09

nu stiu de ce inca ma gandesc la fostul desi m-a facut sa sufar . credeti ca un om se poate schimba ? a avut nevoie sa ma vada cu altu ca sa-l faca sa -si dea seama ca ma iubeste cu adevarat ? cred ca el credea ca eu o sa fiu singura ...

nu mi-a propus actualul sa ma mut la el in tara pentru ca el nu are de gand sa stea acolo 



#7
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 19:05

Mergi inainte cu actualul, este greu sa uiti trecutul chiar si atunci cand apare cineva nou in viata ta, rana ta inca nu s-a inchis, dar nu te mai uita inapoi, nu te lasa influentata de amintiri si de posibilele sentimente pe care  s-ar putea sa le mai ai pentru respectivul,  fostul nu te merita.

Mergi inainte cu actualul , construiti-va visele impreuna, hotarati-va asupra tarii care va fi gazda fericirii voastre ( Romania sau alta tara nu conteaza, important este ca voi doi sa va iubiti si sa va respectati ) si totul va fi bine  [:)] .

 

Mult NOROC !


Editat de r_ocsy, 08 octombrie 2017 - 19:07 .


#8
ralucka1610

ralucka1610
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 19:21

mu;tu

 

Mergi inainte cu actualul, este greu sa uiti trecutul chiar si atunci cand apare cineva nou in viata ta, rana ta inca nu s-a inchis, dar nu te mai uita inapoi, nu te lasa influentata de amintiri si de posibilele sentimente pe care  s-ar putea sa le mai ai pentru respectivul,  fostul nu te merita.

Mergi inainte cu actualul , construiti-va visele impreuna, hotarati-va asupra tarii care va fi gazda fericirii voastre ( Romania sau alta tara nu conteaza, important este ca voi doi sa va iubiti si sa va respectati ) si totul va fi bine  [:)] .

 

Mult NOROC !

multumesc pt sfaturi ai dreptate , trebuie sa fiu puternica !!!



#9
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 22:53

a avut nevoie sa ma vada cu altu ca sa-l faca sa -si dea seama ca ma iubeste cu adevarat ?

 

Nu. A avut nevoie de timp si spatiu pentru a o f..ermeca pe ailalta.

 

Vezi-ti de drum pana mai ai timp. Fostu' tau era mult prea tanar cand s-a inhamat la o relatie de lunga durata. Si tu erai la fel.



#10
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 15:56

O relatie la distanta poate fi frustranta si de multe ori nu functioneaza. Inteleg ca te simti singura. Oare nu cumva vrei sa te impaci cu fostul iubit doar ca sa nu mai fii singura? Nu cumva o faci pentru ca e cea mai comoda solutie? Spui ca iti iubesti actualul iubit, asa ca te sfatuiesc sa ii mai dai niste timp relatiei actuale.

Despre relatia cu fostul tau iubit spui ca nu a functionat niciodata foarte bine. I-ai acordat 7 ani plus inca ceva timp cand v-ati impacat. De ce vrei sa te intorci la ce a fost? Crezi ca nu meriti ceva mai bun?

Incercand sa raspund la intrebarea ta: ma indoiesc profund ca fostul tau iubit s-a schimbat dupa ce a aflat ca te intalnesti cu altcineva. Daca va impacati, cel mai probabil ca lucrurile vor fi ca si pana acum intre voi, dupa o scurta perioada de "luna de miere". Toate chestiile care v-au facut sa aveti o relatie proasta sunt inca acolo.

E foarte posibil sa nu mearga nici actuala relatie, e greu sa gasesti persoana potrivita si e nevoie de mai multe incercari. Oricum, sfatul meu ar fi sa nu te intoarci la ce a fost, sunt destui barbati tineri singuri si inca mai ai destul timp sa gasesti un sot (daca asta vrei). Ocupa-te mai mult de tine si dedica-ti timp sa te cunosti mai bine si sa-ti cunosti dorintele.

Nu intra intr-o relatie pentru ca te simti singura sau pentru ca e ceva familiar. Uneori vrem ce nu putem avea si de aici pot veni insistentele si lacrimile fostului tau iubit. Pe de alta parte, nu cred ca te-ai vindecat complet dupa esecul fostei tale relatii, desi ai inceput una noua. Acorda-ti timp sa o faci inainte sa incerci sa te impaci cu fostul iubit. Poate un an sau o jumate de an macar te-ar face sa vezi lucrurile cu alti ochii.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -