Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce atitudine aveti fata de un posibil cutremur?


43 raspunsuri la acest subiect

#21
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 07 octombrie 2017 - 22:05

Pentru asemenea fobi nu am solutii/sfaturi si nu cred ca are cineva, dar ma gandesc ca o persoana care se teme de cutremur ar trai mult mai linistita intr-o zona unde nu se simte. Dupa cutremurul din '77 multi bucuresteni si-au cumparat apartamente in Brasov, pentru ca au ramas cu sechele, desi probabilitatea era mica sa existe replici de peste 6 grade. Acum ne putem astepta la asa ceva, si mi s-ar parea mai logic ca lumea sa gandeasca preventiv si sa actioneze ca atare. Chestia cu rucsacul pregatit si cu lanterna nu te salveaza. Daca esti in panica nu mai sti unde-i. Lanterna te poate ajuta sa te orientezi dupa cutremur daca se intrerupe curentul electric.

Aici iti dau 100% dreptate, dar fiecare sale cu fixatiile sale si cu stolul lui de pasarele/ piticii de pe creier=temerile sale.


Editat de KittySweet, 07 octombrie 2017 - 22:08 .


#22
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 07 octombrie 2017 - 22:16

Oricum ... realitatea e ca daca vine un cutremur pe la 2 3 4 dimineata ( cum sau intamplat ultimele cutremure mai mari)  cand cea mai mare populatie doarme , cei care au cea mai mare sansa de supravietuire sunt cei carecse trezesc la timp in timpuk cutremurului si se baga sub tocul usii si au casa bine consolidata...ca restul [rip]


Editat de KittySweet, 07 octombrie 2017 - 22:17 .


#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 octombrie 2017 - 23:16

Daca stai asa rau cu stresul, de ce nu te muti pe cealata placa tectonica, peste Carpati unde nu se simt cutremurele?

Degeaba stai la casa daca atunci cand vine cutremurul esti printre rafturi in supermarket sau intr-un imobil care cedeaza.

 

 

Astazi a fost un cutremur cu magnitudinea 3,4 grade.

L-ai simtit? [:)]

Nu e un stress zilnic. Adica nu ma gandesc la asta tot timpul, dar atunci cand sunt cutremure ma sperii. Cu toata sperietura mea intotdeauna am actionat corect, dica nu m-am pierdut.

Dar sa stii ca m-am gandit sa ma mut din Bucuresti. Numai ca aici am toate rudele, copila cu viata ei, barbata-miu a mai aproape de centrul lui de interes.

 

 

Pe mine toate cutremurele mari m-au prins in casa mea. Niciodata in alta parte. E un facut, o lege pentru mine.

Pe unchiul meu toate cutremurele l-au prins pe strada de exemplu.



#24
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 octombrie 2017 - 23:24

Lucrezi intr-unul din aceste domenii care le-ai precizat?

 

Nu lucrez in nciunul din domeniile pe care le-am scris, dar in ultimii 2 ani tot am cautat, cu asiduitate, o casa cu curte.



#25
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 08:46

 Chestia cu rucsacul pregatit si cu lanterna nu te salveaza. Daca esti in panica nu mai sti unde-i.

 

Mi se pare iresponsabil sa afirmi asta.

De ce sa nu ai o sansa in plus?



#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 09:01

Mi se pare iresponsabil sa afirmi asta.

 

Mie mi se epare realista situatia,chestia cu rucsacul e la nivel de ..."cum trebuie sa facem", as spune.

 

Cind am sa aud ca cineva a inhatat rucsacul inainte de a incerca sa se salveze,am sa dau o sansa ideii,.

Sper insa sa nu mi se confirme ca ideea ,cu rucsacul ramine doar la nivel de teorie.

 

Sigur,acum ca pe cineva ideea ca are rucsacul pregatit il face sa creada ca trece mai usor peste momentele alea,e ok...puterea gindului face multe.


Editat de andacos, 09 octombrie 2017 - 09:14 .


#27
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 13:27

Si eu sunt sceptica la ideea ca rucsacul ajuta. Iti trebuie cateva secunde sa l gasesti, ori in secundele alea trebuie sa te pui la adapost, tu si familia. Pur si simplu nu e timp de asa ceva.

 

Datele se schimba daca ar exista un sistem de avertizare in timp real. Parca s a mai discutat, exista asa ceva in Romania?

 



#28
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 14:23

atitudinea mea? in conditiile date: sa ma rog la Dzeu ca daca e sa fie, sa fie noapte cand suntem acasa...eu am facut cam tot ce a tinut de mine...principalul motiv pentru care mi-am luat casa "pe pamant" a fost frica de cutremur. teama mea majora este, ce se poate face daca va fi un cutremur mare ziua, cand copilul este la scoala, barbatu la servici intr-o cladire vai mama ei...si asa mai departe. din pacate aici nu pot schimba nimic. suntem la mana autoritatilor (care nu fac nimic in sensul asta)...deci ma uit  luuung la Catedrala Mantuirii, cum se inalta in zare si ma intreb de ce dreaq aveam nevoie de ea in loc sa folosim banii respectivi pentru consolidarea (macar) a scolilor si spitalelor...in concluzie ...ma rog...ca Slava Domnului la capitolul biserici stam bine.



#29
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 15:24

Aici se spune ca in caz de cutremur nu tocul.usii e cel mai bun adapost ci sub mobile solide, mese, birouri etc. 



#30
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 15:31

Aici se spune ca in caz de cutremur nu tocul.usii e cel mai bun adapost ci sub mobile solide, mese, birouri etc. 

Fleurdelise la o emisiune Tv , vazusem ca japonezii spuneau ca NU sub masa, birou, etc ptr ca exista risc de prabusire peste tine, ci LANGA un obiect mare (ex. langa pat) pt ca se formeaza un spatiu in care nu vei fi lovit. Gasesti pe net explicatii despre "triunghiul vietii"




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -