Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La bine și la greu


64 raspunsuri la acest subiect

#21
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 03 octombrie 2017 - 22:32

Asta nu inteleg. Eu nu pot gandi in termeni de "datorie".

Si nici nu pot alatura datorie cu dragoste in aceeasi propozitie.

 

Daca cineva  considera ca si-a facut doar datoria avand grija de partener e clar ca nu e  dragoste la mijloc. E doar o constiinta vinovata ca simte altceva si cauta o rezolvare  morala.

Exact cum ziceam, ce mai rămâne într-un cuplu când partea afectivă se erodează? Și este foarte greșit să rămâi lângă cineva într-o asemenea situație din datorie, conștiință sau oricare alt motiv care mai stă în picioare? 



#22
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 02:13

Părerea mea este ca fiecare caz este unic și imposibil de judecat din afara. Fiecare relație este o combinație destul de unica și sint extrem de mulți factori in joc. Este complicat atunci cind cel de lingă tine nu mai este cel cu care te-ai căsătorit și nu ma refer la aspect fizic ci la esența omului respectiv.

 

Nu cred ca nimeni dintre cei din "afara" poate știi cu adevărat dramele celor care trec prin asta. Îmi pot imagina toate scenariile și mi-ar fi imposibil sa judec. Așa o drama lasa urme adânci asupra celui care s-a îmbolnăvit dar in mod egal și asupra celui care rămâne "întreg"...și depinde mult de terenul afectiv al celui "întreg". 



#23
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 08:10

Intr-adevar este ff grea situatia si greu de dat un verdict cine e vinovat si ce se poate face... Nici nu e bine sa judeci in situatia asta.... 

 

Omului respectiv i-a fost afectat creierul in urma acelui tratament? E ceva permanent? I-a schimbat comportamentul? El isi mai iubeste sotia? Isi mai doreste relatia? Am inteles din ceea ce ai spus ca el este "functional", adica isi desfasoara relativ normal activitatile: iese din casa, lucreaza...



#24
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 09:13

Cum am spus, zone ale creierului lui au fost afectate iremediabil, una dintre zone este responsabilă cu viața afectivă. Nu știu exact ce simte el, tot ce cunosc este din spusele ei.

 

 

Nu este vorba de a găsi un vinovat, în nici un caz, ci despre modul în care s-a transformat relația. Adevărat, fiecare caz e unic, fiecare simte pentru el. Am observat totuși că în majoritatea cazurilor, atunci când unul dintre parteneri este afectat de boală astfel încât să nu mai fie complet funcțional, dacă celălat alege să se desprindă este dezaprobat și se ajunge la concluzia că „dacă l-ar fi iubit, ar fi rămas cu el”.

 

 

 

 Eu încerc să pun problema la modul cât mai general, plecând de la faptul că raportul în cuplu s-a schimbat dramatic. În cazul acesta de vină este boala, dar aceasta este starea de fapt, după ani de zile de eroziune. Unul dintre parteneri (el) nu mai este în esență, cum bine a marcat antmil, același, nu mai poate împărtăși dragostea care era între ei. În aceste condiții, eu cred că celălat partener (ea) poate ajunge după niște ani să aibă afectul „anesteziat”, sentimentele degradate, obosite. Poate să aibă nostalgia năzuințelor neîmplinite în plan sentimental. Obligația morală pe care o simte în prezent poate fi de fapt transformarea sentimentelor ei pentru el. Dacă o dragoste dispare sau se transformă în altceva, înseamnă că nu a existat?



#25
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 09:21

Viata este atat de scurta, incat as spune sa faca exact ce crede ea ca trebuie sa faca. Sa aleaga viata pe care vrea sa o traiasca, pentru ea insasi.



#26
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 09:37

La bine și la greu.... Da, dar când acestea sunt ciclice, când întrevezi un bine când treci prin perioada de greu, dacă nu ai nicio speranță atunci clar și natural că îți pierzi cheful, energia, motivația de a merge înainte. Înainte spre ce, tot spre greu nu vrea nimeni! 

Eu cred că dacă se ajunge în situația în care nu mai vezi niciun bine in viitor, schimbarea este iminentă. Alte date, alta speranță. Nu suntem roboti să funcționăm conform programului inițial toată viața.

Răspunsul meu asta este : la bine și la greu atât cât poate duce fiecare.



#27
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 18:29

Viata este atat de scurta, incat as spune sa faca exact ce crede ea ca trebuie sa faca. Sa aleaga viata pe care vrea sa o traiasca, pentru ea insasi.

Ea a ales deja să rămână lângă el, nu are vreun dubiu, nu oscilează între variante. Dar este o alegere în care dragostea a contat din ce în ce mai puțin de-a lungul anilor, fiind înlocuit cu sentimentul responsabilității, este o renunțare la o parte din nevoile și aspirațiile proprii.



#28
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 20:27

Dacă o dragoste dispare sau se transformă în altceva, înseamnă că nu a existat?

 

Nu.

[:)]
 



#29
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 20:56

Brilla, dacă ea a ales deja și nu oscilează între variante, care e întrebarea?



#30
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 22:06

Mianda, sunt curioasa sa aflu cum vezi tu dragostea. Daca e dragoste adevarata inseamna ca e irevocabil eterna?

Viata e lunga, e fluida, ne schimbam, ne adaptam... Mie, de exemplu, nici macar nu mi se pare ca mai sunt aceeasi persoana cu cea care eram la 18 ani. Unele principii s-au pastrat insa sunt doar linii vagi, am putea foarte bine fi doua straine. Cum as putea pretinde ca daca acum nu il mai iubesc pe X, Rall de atunci nu il iubea? Raman amintiri, franturi, umbre insa lucrurile se schimba, oamenii si relatiile la fel. Mi se pare dezolant sa raportam totul la acum si sa anulam trecutul in totalitate.




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -