Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

American coffee - facuta de italieni


1001 raspunsuri la acest subiect

#21
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 09:46

dana, mai scoate zeama din ciorba, adaugi apa si o fierbi din nou, ar trebui sa nu mai fie atat de acra.



#22
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 19:16

Buna dimineata de la amiaza si de la mine.

 

Inca ma scarpin in cap de soc...nu ma mai mir ca exista fenomenul asta de mass shooting (care este infernal in sine) insa sint socata la cei care au supravietuit urgiei si considera in continuare ca e dreptului oricarui nebun sa aibe un arsenal de arme. Deci eu, om simplu nu pot cumpara de la farmacie mai mult de o cutie de Sudafed (ca na, fac altii meth/droguri in bucatariile proprii) dar in schimb pot cumpara munitie CU TONA fara nici un fel de probleme. Cum zice omu: "it's a special kind of stupid".  Ma rog, nu mai scriu ca aici e cafeneaua si nu vreau sa o stric cu parerile mele aiurea.

 

Revenind la oile domestice, ieri si alaltaieri am lucrat de acasa (asa am reusit sa prind din urma calcatul rufelor ramase din weekend)...am avut conferinte la ore ciudate si nu mi-a convenit sa plec la birou ca ar fi insemnat 12+ ore de stat la servici. Asa am stat acasa si intre chestii am "domesticit". Simbata dau o fuga la copilul mare si duminica iesim la un mic festival de film la noi in sat.

 

Mi s-a ivit si o calatorie la Nashville la orizont si am hotarit ca iau barbatul dupa mine (ca tot am hotel si masina platite)...am extins biletul meu de avion inca o zi si ne facem de o mica escapada. 

 

In rest...rutina, rutina, rutina!



#23
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 19:26

Am tanti la curatenie!!!

 

va dati seama in ce hal am ajuns, de simt ca mi se iau norii din privire numai cand ma gandesc la fericirea asta care a dat peste mine!

 

dana, nu-s zau ce sa zic de ciorma matale.... nu ai si tu prieteni, cunostinte care sa manance acru si sa ii chemi in vizita? :)))



#24
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 21:19

Aqai, te inteleg perfect!!! Ma enerveaza la culme curatenia!



#25
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 22:06

Va invidiez sincer cu tanti la curatenie. URASC sa fac curat. As sta cu zilele in bucatarie dar sa aspir si sa dau praful ma irita la culme! Ma mai enerveaza aparutul "chestiilor" ca ciupercile dupa ploaie prin casa: sosete desperecheate, un pulover, o sapca, un caiet. Daca le las nestingherite o singura zi, cumva se multiplica exponential peste noapte si ma umuplu de nervi.



#26
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 06:19

Buna dimineata, am facut cafea proaspata, Lavazza D'Oro.  [cit] Nu sunt fan Lavazza, dar asta imi place. 

O curatenie d'asta m-asteapta si pe mine in week-end-ul asta. Mai grav este ca daca n-o fac eu nimeni nu mai gaseste nimic. Ma suna dimineata oare unde este cutare si cutare.   [batcap]  Si ptr ca am trecut la garderoba de frig, am descoperit ca o gramada de haine nu-i mai sunt bune lui Alex. Asa ca trebuie sa faca parada modei sa vad care le mai pun in dulap si care nu. Am ras impreuna ca dupa o faza in care am dat deoparte vreo 2bluze i-am zis gata, de-acum inainte paine prajita si ceai ca m-a aduci la sapa-de-lemn[:-)))] Plus ca i-am scos toate cartile lui Alex din ghiozdan si i l-am refacut ptr ca isi cara TOATE cartile si caietele la scoala zilnic. Daca cumva ii trebuie ?!   [batcap]

Ma duc la treaba. Pa voua.  [flo2]



#27
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 20:00

O cafea si de la mine...eu am Lavazza Gran Crema pe livrare automata cu Amazon (lunar). 

 

Dana, asa e...au perioade cind cresc de la sezon la sezon. Pruncul mic m-a terorizat cind s-a ridicat brusc ca din apa...la 2 luni cumparam pantaloni si pantofi.

 

 

Diseara am primul concert al pruncului mic...vorba vine. Ne stringe pe toti in sala de sport si fiecare grup prezinta o piesa: orchestra simfonica (in care e el), orchestra obisnuita, band 1, band 2, ansamblu de jazz, corul "de camera" si corul obisnuit. Este o midalitate de a introduce parintii copiilor de clasa 9 la tot bufetul muzical oferit de scoala. Sint ansambluri in care se intra doar cu auditie.



#28
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 15:49

O cafea ..... am nevoie, bine ca azi e vineri si ne mai strangem de pe drumuri.

 

Aqai, f bun ajutorul, nu poti sa le faci pe toate. Eu i am pus intr o zi pe toti la treaba, vai cat s au laudat dupa aia.

Ce o fi cu Letitia ? Parca n a nmai scris de mult

Didi cred ca e prinsa cu Hausaufgaben. Noi am inceput cu testele, nici nu vreau sa povestesc.

 

Maine cica ar fi festival, poate iesim si noi sa ne amuzam ( si sa mancam)

 

Un week end frumos  [flo2]



#29
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 09:29

Buna dimineata cafegioaice,

 

Ce liniste pe aici. 

Aseara ne am uitat la Das Super Talent, si comentariul cum sa faci din imposibi-posibil

 

https://www.rtl.de/c...ry-4129035.html



#30
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 08 octombrie 2017 - 13:35

Buna Dimineata,

 

sunt in serviciu de urgenta,  deci nu pot pleca nicaieri ca in 30 minute tre sa fiu online, daca ma suna.

 

so, Judoka, asa e sunt peste cap cu temele testele..

 

Am avut miercuri sedinta cu parintii de la 18:00 la clasa a 5-a si de la 7:30 la clasa a 7-a.

1 ora au venit  apoape toti profesorii si s-au prezentat, unii au pus toate tezele pe tabla ( de ex 4 teze are juniorul la engleza din 2 in doua luni. ) incepe pe 16.11 si ultima e 17.05. a spus ca el in iulie nu mai pune teze ca e prea cald. 

 

deja cand au inceput si la R eram cu capu patrat.

cea mai mai bizarenie pt mine ca ca profii astia au musai doua materii de predat, de ex profa de germana si diriginta lu asta mic e profa de informatica a lu R.

 

deci dupa ce ne-a povestit si prezentat despre temele principale de la germana (basm..etc) la R a  vorbit de coding etc 

Ma uitam la R in clasa ca din cei 28 de copii la clasa a 5-a au ramas 17 au venit altii sunt acu 23.

 

Greu mi se pare. e sistemul asa facut ca daca nu lucrezi pe cont propriu, nu ai nici o sansa..decat daca esti foarte bun.

v-am mai zis..temele sunt 1 ora. dar testele te rup si nu iesi din 5-6. adica pici anu si esti fortat sa treci la scoala reala, asa numita scoala duala. Acolo nu faci nici doua limbi straine, e mult mai lejer atata pt copii dar si pt parinti. [zid]

 

vorbeam cu astia de la mine din birou, doi tipi, super..nu au liceul, amandoi cica s-a trezit tarziu si le-a parut rau. asa ca pe copii lor i-a manat catre liceu.

 

Dar,

 

cel putin la unul, baiatul lui a abandonat facultatea pt ca nu a facut fata. deci era mai bine daca il lasa la scoala reala, macar dupa 10clase avea notiuni de meserie. Dar nu ai de unde sti.

 

eu incerc sa fac zilnic cu ei, mathe nu, ca astia sunt ai mei, dar fac cuvinte noi, ii pun sa asculte diverse si R tre sa citeasca carti in franceza deja. asta e anu doi.

 

apoi noi avem sambatele ocupate cu turnieruri. Sambata trecuta am fost la frankfurt cu inotul lu D 

 

sambata asta am avut la R fotball. macar aici nu dureaza toata ziua.

 

sa va distrez pe voi cum ma mai linistesc eu cand citesc la voi (Carolinah, eu eram ferm convinsa ca doua fetite in casa sunt armonia totala [ups] )

 

R merge la fottball, e cam independent, are un grupp de Whatapp si acolo isi pun toate intrebarile etc..au antranamente de 3 ori pe sapt cate 1,5 sau 2 ore si sambata meci.

 

acu 3 sapt mi-a dat o adresa gresita, am cautat l stadion de am inebunit. era in alta localitate.

 

ieri, ii spun sa puna adresa in Waze. gjsdlllglg, orasul nostru. 6,9-7 km.

 

ajung pe und pod, nema stadion.

 

il intreb orasul era nostru sau altu. pai era K. mergem acolo. nimic, cartier de case.

 

mai citeste inca o data adresa si trimite-o pe Whapp la mine. Pai nu pot ca telefonul meu a ramas la D. ca nu a vrut sa mi-l de-a ca asculta o carte  [fal] .

asta daca ii spune frat-su nu, el nu mai zice nimic. vai de capu lui cu navasta  [fri]

 

sun acasa, sun la coleg sun pe telefonul de mai sus. ca eu nu am nici un contact al celor de la fottbal. doar o adresa de Email, unde primesc factura eventual [alcool] .

 

si adresa era alta, K strasse in orasul S. Pun el adresa. 6 km. Stai sa verific. nu stiu ce bagase ca de fapt erau doi.

la 10 ajungem si noi la adresa aia..nu era nimic.  [alcool]

Nu se poate plec acasa..si cand intorc vad indicatorul de stadion. offf era ora 10. 45 de minute am cautat cei 13 km.

 

se termina meciu, il astept in masina. il intreb. geaca?? e un genata de sport. mai tarziu sa pun geanta de sport la locul ei, sa scot geaca..care geaca..

 

a uitat-o la stadion [ph34r] . Am zis ca musc din el, ca taman ce si-a mai pierdut o geaca, si vreo 2 genti de sport si cate un adidass. Cand era in clasa 1-4 nu a pierdut nimic.

 

gentile de sport mi le-a decontat asigurarea, ca erau pierdut in scoala, geaca nu, ca era lasata in clasa, si aia nu o suporta asigurarea.

 

dar la stadion nema asigurare. plecam retur si gasim geaca. Statea acolo, nu deranja pe nimeni, erau altii mai mari pe stadion.

 

Azi lucram la engleza. de dimineata au fost la piscina cu pretenul lui.  am inceput acu 3 ore mesajul :)))




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -