Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Siguranta copiilor in scoli


264 raspunsuri la acest subiect

#21
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 12:10

sistemul acesta de voluntariat in scoala ar fi extrem de util si la noi. si nici un ar fi greu de implementat.



#22
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 12:16

Si repartizarea profesorilor de servici ar trebui regandita, si sarcinile lor.



#23
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 12:34

sistemul acesta de voluntariat in scoala ar fi extrem de util si la noi. si nici un ar fi greu de implementat.

Chiar daca platesti persoanele alea cu te miri ce si ar fi mare ajutor. Sigur, nu poti angaja pe oricine, trebuie controlat cazierul, etc, ca nu oricine poate lucra cu copiii. Dar e o solutie.


Editat de Letitia1, 22 septembrie 2017 - 12:38 .


#24
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 12:37

Cred ca daca exista vointa, se gasesc si solutii.

Exista regulamentul de ordine interioara, discutii cu invat, directorul, in ultima instanta inspectorat. 

As zice ca exemplele mamicilor din alte tari sunt bine venite, ne putem oricand inpira din experienta altora.

Aici in scoala primara mai fac practica si supravegheaza cei care vor sa devina educatori, nu este platit, dar ei castiga experienta si pot scrie asta in cv.

Peste tot insa nu se poate face o supraveghere, al meu se certa in vestiar,cand se schimba  pt sport. Trebuie vorbit mult si cu copilul.



#25
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 19:06

Părerea mea ca numai voluntari nu e Ok. Adică persoane care nu au nicio pregătire pedagogica. E Ok cu studenți care vor sa devină educatori, profesori. Trebuie sa fie personal specializat Pt a lucra cu copiii, Pt a media conflicte, a discuta cu ei. 

 

Dacă e de așa natura ca ii depășește, gen copil problema, e deja de competenta psihologului. 

 



#26
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 30 septembrie 2017 - 20:49

La noi profesorii supraveghează elevii in pauze, exista un cadru didactic pe fiecare etaj. L-am văzut si eu. Si avem si psiholog in scoala. Poarta scolii se închide la ora 8,00 si trebuie sa suni la interfon ca sa ti se deschidă. Oricine intra in școală după ora 8,00 este scris dintr-un caiet la poarta. 

Toate cele de mai sus le-am experimentat eu personal. 

 



#27
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 10 aprilie 2023 - 17:46

...siguranta copiilor , si a profesorilor. 

Ce parere aveti despre acel video postat on-line in care o profesoara este agresata sexual de niste copii de 13 ani. Unele statistici spun ca fenomenul este mai mare si ar fi zeci , chiar sute de agresiuni impotriva profesorilor in ultimii ani.

Care e de fapt cauza?



#28
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 aprilie 2023 - 06:48

Sunt un cumul de cauze.
Una este ca acea pofesoara si-a pierdut autoritatea. Asta se intampla in timp.
Alta este ca nu e potrivita pentru ceea ce profeseaza. Nu este stapana pe ceea ce preda nu este stapana pe ea insasi nu are comunicare si management 
Alta ar fi ca cel mai probabil acei copii sunt "problema" asta insemnand lacune din mediul lor familial, sunt "vedete" de grup. Trebuie sa stii sa administrezi ca si profesor atat un grup cat si individualitati.
Alta problema este modul cu transmiti informatia, ca si profesor ar trebui sa ai abilitati de a transmite o informatie, de a gasi cai de comunicare viabile catre destinatar.
Pe scurt este un sistem de date si conjuncturi care duc sau pot sa duca la rezultate diferite.
Si este un bug de sistem. Pentru ca acea profesoara nu are variante de a face altceva. Ca si profesoara nu este pregatita si a ajuns aici ca si nun bug de sistem pentru ca nu trebuia sa ajunga, cel mai probabil ar fi mult mai eficienta in alta meserie.



#29
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 11 aprilie 2023 - 12:23

Pe mine ma mira cum ministerul invatamantului se declara neputincios in privinta disciplinei in scoala si se incearca niste masuri heirupiste pentru rezolvarea situatiei aparuta momentan. Intre-un articol din Edupedu  ministra spune ca profesorii si paznicii !!!nu au voie sa verifice ghiozdanele si buzunarele elevilor. Total gresit. De doua ori.in primul rand nu e responsabilitatea paznicilor, in al doilea rand e responsabilitatea conducerii scolii. Imi amintesc ca la copilul meu la scoala profesorii au avut informatii ca sunt studenti care au vapes. Dupa ce au facut prezenta , la amiaza, unul din directorii adjuncti si un head of the year au venit in anumite clase si au cerut studentilor sa aseze ghiozdanele pe masa si sa scoata tot ce au in ghiozdan in prezenta lor, apoi sa scoata tot din buzunare.

Se pot face verificari, chiar si in absenta elevului atunci cand exista suspiciuni, mai ales cand ghiozdanele sunt lasate , de ex cand merg la ora de sport si isi lasa hainele si tot ce au in vestiare , sau in alte circumstante. Numai ca verificarile se fac intotdeauna de 2 sau mai multe persoane , una din care e din conducerea scolii.

Disciplina nu inseamna capitulare

 

Si asa cum ai spus, Marius, multe persoane nu au ce cauta in clase. Responsabili sunt cei care ii angajeaza. Faptul ca ai o diploma nu te face profesor. Cred ca mai degraba ar trebui inlociute titularizarile cu interviul, imtr-un interviu vezi exact cine e omul pe care il aduci in scoala, daca va putea impune disciplina, ce referinte are , ce capacitati. Cred ca si profesorii ar accepta asta pentru ca sunt posturi tinute de profesori cu gr1 care iau 3 la titularizare.

 

Si am mai vazut ca se cer camere in clase,pe holuri , peste tot. Serios? Cum se impaca asta cu gdpr, dar cata lume stie cu ce se mananca



#30
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 11 aprilie 2023 - 17:54

In Romania profesorii nu au voie sa perchezitioneze elevii. nici directorii n-au voie. bine, profesorii n-au voie mai nimic. si a inceput sa se vada, e doar inceputul.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -