Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Schi in Bucegi


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 14:50

La iarna, intre Craciun si Anul Nou, vom veni in România, in Bucuresti mai precis. Si ma gindeam sa mergem vreo 3 zile pe Valea Prahovei (imperativ, pe motiv ca n-avem masina si e usor de ajuns cu trenul). Nu in zilele de sarbatori, ideal ar fi sa gasesc de pe 27 pina pe 30 dec. Eu nu schiez, ceilalti 3 membri ai familiei, da. Nivel bunicel, se descurca pe o pista rosie, dar nu mai mult si n-au mai schiat de 2 ani.

 

Ma gindeam, in ordinea preferintelor, la Poiana Brasov, Predeal, Sinaia. In Sinaia cred ca nu se schiaza decit dupa ce iei telecabina, deci de la Cota 1400 in sus. Si trebuie sa stai la coada la telecabina. La Poiana n-am mai fost de 20 ani, habar n-am daca as gasi un hotel in apropiere de pirtii, gen acces "cu schiurile in picioare". In afara de asta, pirtiile sint suficiente si se schiaza in conditii confortabile si sigure? Sau e de evitat perioada de sarbatori din cauza aglomeratiei?

 

Cum se procedeaza pentru inchirierea de echipament? E obligatoriu inchiriat in fiecare zi sau se poate pe o perioada mai lunga? Si in acest caz unde se tin schiurile si claparii, pe balcon sau exista caziere la hoteluri?

 

Voi ce imi recomandati? Multumesc!



#2
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 21 septembrie 2017 - 11:58

Pe scurt, in Poiana, daca nu gasesti cazare langa partie, sunt hoteluri (eu stiu H. Alpin si Piatra Mare) care asigura transportul cu microbuzul la/de la partie la anumite intervale orare(cam la 30 min) intre 9-17.(si la Bradul si la telecabina de la Postavaru).  Acest transport intra in oferta de cazare a hotelului. De asemenea, in cadrul hotelului e o firma ce inchiriaza echipamentul sportiv la un pret un pic mai mic decat cel de la firmele de langa partie. Inchirierea se face pe tot sejurul daca asa vrei. Noi am tinut echipamentul in camera ca sa nu mai depindem de altii. In Poiana e relativ aglomerat. Coada poate parea mare la tele-ski/telecabina, dar merge repede. Daca prindeti primele urcari atunci veti avea o coborare, cel putin, lejera!

Sistemul de abonamente pt urcari il gasiti pe net.

Partia Bradul e deschisa si in nocturna, parca pana la h20.

Lipit de partia Bradul e H. Ana.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 21 septembrie 2017 - 12:08

va fi nebunie si aglomeratie oricum, deoarece a devenit o moda ca romanii sa "uneasca" sarbatorile cu cateva zile de concediu, facand astfel rost de o mini-vacanta in toata regula.

daca faci o simulare pe booking, o sa vezi ca in acea perioada unele hoteluri/vile/pensiuni sunt deja ocupate, la altele a mai ramas doar o camera disponibila, samd.

poiana mi s-a parut o statiune foarte scumpa dpdv al preturilor la mancare.



#4
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 21 septembrie 2017 - 13:36

Dupa parerea mea nu mancarea(f scumpa, bineintele) si nici aglomeratia nu sunt problema principala a unei vacante in Poiana(pentru ca stii unde te duci), ci zapada! Cat ninge si cat reusesc ei sa suplineasca cu zapada artificiala.

Noi am fost in vacanta copiilor din februarie si am avut noroc de zapada adevarata. Aglomeratie a fost in weekend si luni-marti dupa amiaza a inceput sa fie deja mai lejer...dar vorbim despre alta perioada, nu stiu cum e intre Craciun si Anul Nou cand totul e mult mai scump decat in mod normal.

Dar daca ei schiaza pe rosie atunci e mai probabil sa aiba zapada buna in Postavarul.


Editat de MadalinaM, 21 septembrie 2017 - 13:45 .


#5
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 21 septembrie 2017 - 15:16

Multumesc mult pentru pareri! Dar daca nu in Poiana, unde exista alte pirtii corecte?



#6
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 08:13

Marox, eu nu schiez, prietenii care fac chestia asta, se duc des in Sinaia si in Predeal. Mai nou si la Azuga!

Uite aici domeniul skiabil din Sinaia:https://www.sinaiago.ro/partii


Editat de valentinag, 22 septembrie 2017 - 08:14 .


#7
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 22:49

Multumesc pentru informatii, Valentinag!




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -