Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mai e ceva de comentat?!


12 raspunsuri la acest subiect

#1
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 08 septembrie 2017 - 21:32

Am rămas absolut siderata citind această știre. Știam eu că sunt mulți puturoși, dar zău, chiar așa?

Sau judec eu pripit?!

 

http://m.stirileprot...icle_id=3750981

 



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 08 septembrie 2017 - 21:35

Și pe același subiect : "  Fenomen "misterios" in Targoviste: asistatii social chemati sa deszapezeasca s-au imbolnavit subit. "Ma ia capul, frezoane" Situatie hilara la Targoviste, unde cei care primesc ajutor social s-au imbolnavit subit cand au fost chemati sa curete zapada din oras.

Fenomen ciudat in Targoviste: asistatii social chemati sa deszapezeasca s-au imbolnavit subit. Ma ia capul, frezoane (00:56)

spaceplay / pause qunload | stop ffullscreen shift + slower / faster volume mmute seek . seek to previous 126 seek to 10%, 20% … 60%

Din cei 300 de oameni care primesc ajutor de la stat si sunt obligati sa lucreze in folosul comunitatii, s-au prezentat doar 19 femei si un barbat sa dea la lopata. Restul au adus... scutiri medicale. Suparat, primarul a cerut o ancheta, ca sa verifice daca adeverintele sunt reale. Printre cei care au ramas acasa se numara si o femeie de 54 de ani. Sustine ca sufera de mai multe afectiuni si frisoane, care ii taie cheful de munca. Mioara: Pai daca sunt bolnava, cum sa matur?!... Reporter: Ce boala aveti, d-na? Mioara: Pai...sunt operata de doua ori de fere, am din aia, cum se spune, tensiune mare si trebuie sa muncesc, i-auzi! Reporter: Cum e munca? Mioara: Nu m-am dus niciodata, daca muncesc ma ia caldurile, temperaturile, nu pot sa muncesc! Ma ia capul, ma ia frezoane... Reporter: Va simtiti rau? Mioara: Da!

" Ar fi amuzant dacă n-ar fi tragic...


Editat de andaghe, 08 septembrie 2017 - 21:38 .


#3
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 08 septembrie 2017 - 21:45

[:-)))]  [:-)))]  Nici eu nu mai am nimic de comentat!



#4
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 08 septembrie 2017 - 23:06

Haoleuuu, pai sa nu dea primaru' de la noi peste stirea asta ca ar fi de rau pentru asistatii nostri. Acu vreo 4-5 ani si-a pus in cap sa-i oblige pe cei care beneficiaza de banca alimentara (colete cu alimente distribuite de catre o asociatie via Primaria) sa mearga prin sat si sa urmareasca functionarea felinarelor, sa previna la Primarie daca e vreunul defectuos. Deci nimic de munca, da? Doar de plimbare si observatie. Ei bine, s-au ridicat unele voci din consiliul municipal care au protestat, spunind ca nu poti obliga oamenii sa faca asa ceva, ca e rusinos, ca pe urma toata lumea, vecinii, etc afla ca respectivul e sarac si maninca de la banca alimentara si se simte umilit.

Morala: in Franta pe saraci ii hranim, dar nu-i obligam sa munceasca ca e rusinos. Pai cum, frate, sa nu declare "roama" aia careia i-a fost scoasa de 2 ori vezica biliara ca e asuprita in România?



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 septembrie 2017 - 07:41

Pai și mă gândesc așa, ca omu', mai merita unii ajutor? In ce fel sunt gândite ajutoarele astea? Oricum suma este mică, 150 de lei ajutor pe lună să zic că nu prea ii asigura nimic. Își poate lua cartofi pentru toată luna și poate pâine. 

Dar nu știu care ar fi soluția pentru ei. Tot saraci sunt, tot leneși, tot nemâncați... Ce se poate face, că nici să-i lași să moară de foame parcă nu îți vine....



#6
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 09 septembrie 2017 - 12:07

Bine ca au drept de vot!

 

Andaghe, uite inca un film: http://stirileprotv....t-de-munca.html

 

Mie tanarul cu tricou alb nu-mi pare deloc nemâncat... Mai ales ca-si poate intretine familia "cu ce se poate", si se pare ca se cam poate...


Editat de Glicina, 09 septembrie 2017 - 12:24 .


#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 septembrie 2017 - 12:20

Eu as mentine valoarea asistentei sociale coroborata strict cu valoarea muncii prestate in folosul comunitatii.

Daca vrea lucreaza si are daca nu vrea nu lucreaza si nu primeste nimic.

Exceptie copiii cazurile de oameni bolnavi sau cu handicap.



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 09 septembrie 2017 - 12:45

[:-)))]  [:-)))]  Nici eu nu mai am nimic de comentat!

 

Mai, numai mie si lui Collins (care si-a sters mesajul) primul link postat zice ceva de un tenisman ce a cistigat US Open, iar al doilea mesaj e scris extrem de mic, iar apoi apar puncte multe ? ca de aia am inceput sa rid ca prostul in tirg, pentru cine e nedumerit. 

 

 

Despre ajutoare sociale..... UK e patria lor. Puteti sa va "laudati" cit vreti cu tarile voastre! Nimeni  nu ne bate la fund.  [:)] Nu uitati ca asta e patria PC-ului, nimeni nu trebuie sa se simta inferior, nedpretatit, sarac, etc. Asa a ajuns ca generatii intregi de familii sa nu lucreze, deoarece nu exista nici un motiv. Danzi a fost un caz in presa, o familie cu 8 copii, luau £43000/an! O gramada de bani! Parintii stateau in pub tot timpul si fumau in draci (vicii foarte scumpe aici) iar copkii se cresteau pe unii pe altii. Nici parintii lor nu muncisera, nu aveau califcari si ar fi cistigat mult mai putin decit stind acasa si facind pe saracii. Si sint milioane ca ei. Nici vorba sa ii puna la munci in folosul societatii, nu cumva  sa se simta scosi in fata doamne fereste! Iar aici le dau astia si case in cadrul beneficiilor. Unii au tupeul sa se plinga, sa rejecteze casele oferite, sa ceara altele! Au impresia ca societatea le datoreaza ceva fara ca ei sa dea ceva societatii ceva in schimb.



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 septembrie 2017 - 14:33

astia sunt votatii PSD-ului :) 



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 septembrie 2017 - 16:14

Pai și oamenii nu se revoltă? Adică cei care muncesc, plătesc taxe... Ce diferente mari, noi mergem la munca chiar cu dureri crunte de cap, alții au dureri dacă muncesc :))

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -