Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Crucea si iaurtul si spitalul catolic

religie toleranta

177 raspunsuri la acest subiect

#31
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 15:13

Cine naiba are timp sa analizeze desenele de pe iaurturi?

 

 La asta ma gandeam si eu .



#32
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 15:40

nici nu e vorba despre analizat imagini. fiecare dintre noi asociaza o idee, o amintire, cu o anumita imagine sau senzatie. publicitatea ,reclama, marketingul se bazeaza mult pe asocierile involuntare pe care le facem. de aceea si apar tot felul de reclame trasnite, socante, enervante - intr-un fel sau altul retii ideea si asociezi imaginea cu produsul/marca.

cand spui grecia la ce te gandesti in primul si primul rand ? ape albastre/turcoaz, cladiri albe cu acoperis albastru, si desenul acela geometric specific grecesc (nu-mi amintesc acum cum se numeste).

asa si cei care au pus imaginea din grecia pe produse cu specific sau tip grecesc. nu s-a gandit nimeni ca prezenta acelor mici cruciulite ar putea ofensa pe cei care apartin altei religii. au ales cea mai reprezentativa si cunoscuta imagine asociata cu grecia, la modul general si universal valabil.

cei care s-au simtit deranjati, au deplina libertate sa cumpere alta marca sau tip de iaurt, sa nu cumpere deloc, sa cumpere si sa mute continutul in alt recipient, iar ambalajul ofensator sa-l arunce la gunoi, samd.

atata tevatura pentru o imagine reala, specifica unei tari/regiuni.

si daca nu cunosti alfabetul latin si tot poti sa-ti dai seama doar din imagine, ca acel produs este cu specific grecesc, daca ti-a trecut macar o data in viata prin fata ochilor poza din santorini sau vreo reclama la turism in grecia, sau in vitrinele agentiilor de turism, reportaj la tv, etc.



#33
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 15:47

Si apoi cat de destept trebuie sa fii ca sa consideri crucea un obiect crestin , dar biserica nu . 



#34
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 15:48


 

Un simbol religios folosit gratuit, in sensul de inutil, in context nepotrivit.

 

Eu il vad ca pe un obiectiv turistic,nicidecum un obiectiv religios!Sigur ,te poti lega de cruce...nu e nicio problema,ca doar masurile astea sunt luate in urma unor plingeri...e la mintea cocosului,asta nu inseamna ca Grecia trebuie sa nu mai fie publica cu imaginea respectiva,doar pentru ca unora nu le place!!1

 

Eu daca ma duc la turci in magazin-si ma duc ca au produse care imi plac,nu ma uit daca e semiluna pe pachetul de varza murata...cumpar varza ca mi place si atit.


Editat de andacos, 05 septembrie 2017 - 15:52 .


#35
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 16:29

A fost idee proasta tocmai pt ca a dat nastere la astfel de interpretari si " solutii" ca scoaterea crucilor. Era Mai bine daca nu erau alese imaginile alea de la inceput. Pt noi mancatorii obisnuiti de iaurt, eventual crestini, nu e nici un bai, pt altii e si oamenii de la marketing- publicitate ar fi trebuit sa prevada.

 

Apoi și la noi sunt destui necreștini mâncători de iaurt. L-or fi ocolind, ce sa zic? :) Cert e ca nu au fost discuții despre crucile de pe cutie. Azi am luat și eu una, sa văd cum "gusta" iaurtul cu cruci :)). 



#36
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 16:33

Mie nu mi se pare deloc o idee greșita sa pui simbolurile acestea grecești pe iaurt, exact cum spune Redactor, e un simbol grecesc. Romanii nu sunt primii, nu sunt singurii in lume care folosesc aceste imagini, asta am vrut sa scot in evidentă.

 

A fost total greșit sa steearga crucile, dacă au fost discuții, contestații. Puteau sa schimbe imaginea total, cu altceva ce e simbolic grecesc.

 

La noi când au greșit imaginea grecului cu turc, au schimbat imaginea și gata.


Editat de mihaela_s, 05 septembrie 2017 - 16:39 .


#37
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 18:15

Si apoi cat de destept trebuie sa fii ca sa consideri crucea un obiect crestin , dar biserica nu .

 

 



#38
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 18:20

Eu cred ca e hazardat sa consideri ca a existat o organizatie, sau ca au fost niste plangeri ale diversilor clienti. In afara de a urmari daca mancarea satisface cerintele nutritionale si restrictiile dietei (de orice fel), clientii fie ei si musulmani nu stau sa se uite la imaginea de pe ambalaj. Intre noi fie vorba multi clienti nici macar nu citesc lista de ingrediente.

 

Eu cred ca pur si simplu compania a facut o "predictie" care i-a spus ca aparitia unui simbol crestin pe cutie ii limiteaza numarul de clienti la doar crestini declarati. 

Nu e vorba de PC cat e vorba de "prejudecata". Si toate discutiile astea in care se subliniaza religia si separarea populatiei pe religie nu fac decat sa largeasca crapaturile astea care se tot itesc in societate. Companiile nu fac decat sa predictioneze pe baza componentei sociale, pe ei nu ii intereseaza simbolistica ci doar profitul pe care il pot obtine.

Din cauza acestui incident crestinii isi intaresc convingerea ca cineva cauta sa-i elimine din societate, si selecteaza ca principali candidati pe musulmani si evrei (vezi US). Celialti vad cum crestinii se inflameaza pe un subiect atat de insignificativ ca imaginea de pe un borcan cu iaurt si zic "Crestinii ne urasc si vor sa scape de noi".

Toate religiile au avut in istoria lor un moment de pogrom de care sunt extrem de speriate si pe care nu vor sa-l retraiasca dar din pacate nici unii nu au luat in considerare adevarata "toleranta". 


Editat de Madanic, 05 septembrie 2017 - 18:21 .


#39
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 18:32

Cineva spunea: daca nu ar exista religie, nu ar exista razboaie.



#40
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 18:36

Cineva spunea: daca nu ar exista religie, nu ar exista razboaie.

 

E un pic discutabil. Nici primul război mondial, nici al doilea nu au fost declanșate de motive religioase. Da, altfel sunt multe războaie motivate religios. 





Etichetat si cu religie, toleranta

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -