Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Crucea si iaurtul si spitalul catolic

religie toleranta

177 raspunsuri la acest subiect

#21
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 08:21

Religia si insemnele ei ar trebui excluse din ingrijirea bolnavilor.

In cazul spitalelor private e Mai complicat probabil.

Ar trebui ca pacientiii sa semneze un fel de waiver in astfel de spitale, cum ca iau la cunostinta ca e spital catolic sau musulman sau de care o fi.

 

Eu am nascut la Jewish General Hospital, nu sunt de origine iudaic, sunt crestina ortodoxa. Nu mai tin minte exact, cred ca am completat intr un formular la inceput ce religie am so atata tot.

Da. Fleur. In spitale de  stat. Sunt de acord ca nu trebuie sa existe insemne religioase. Ca sunt unii mai sensibili si ii deranjeaza.

 

intr-un spital particular ce tine de o anumita confesiune e altceva.

 

Asa cum a fost si la noi  scandal cu icoane si crruci in scoli. Scoli de stat. Dar la noi  nu a fost scandal ca  ii deranja  pe cei de alte religii, ii deranja pe oameni ca mine imixtiunea religiei in institutiile statului.



#22
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 12:03

Nu înțeleg de ce era o idee proasta de la început...e o imagine din Creta, obișnuia greceasca. O sa ma uit dacă mai exista in magazine și n-au dat crucile jos de pe imagine :)), dar asta am găsit pe net ca se vinde la noi!

A fost idee proasta tocmai pt ca a dat nastere la astfel de interpretari si " solutii" ca scoaterea crucilor. Era Mai bine daca nu erau alese imaginile alea de la inceput.

Pt noi mancatorii obisnuiti de iaurt, eventual crestini, nu e nici un bai, pt altii e si oamenii de la marketing- publicitate ar fi trebuit sa prevada.



#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 12:11

A fost idee proasta tocmai pt ca a dat nastere la astfel de interpretari si " solutii" ca scoaterea crucilor. Era Mai bine daca nu erau alese imaginile alea de la inceput. Pt noi mancatorii obisnuiti de iaurt, eventual crestini, nu e nici un bai, pt altii e si oamenii de la marketing- publicitate ar fi trebuit sa prevada.

 

Daca nu ar fi duse la extrem niste corectitudini,nu ar trebui schimbat nimic.

 

Nu cred ca Grecia ar trebui acum sa-si schimbe niste simboluri ,doar in numele unor idei.



#24
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 12:27

Eu nu am inteles de ce s=a ajuns la stergerea crucilor de pe iaurt? S-a plins cineva? Cine, citi? Deci Lidl prefera sa piarda marea majoritate a clientilor de dragul citorva plingeri? Cei ce s-au plins nu stiu ca Europa e un continent majoritar crestin?



#25
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 12:34

imaginea cu pricina este arhicunoscuta, este simbolul santorini. apare in toate pliantele turistice, filmulete de prezentare, suveniruri, samd.

 

iaurtul cu pricina si celelalte produse cu specific grecesc se comercializeaza in lidl de ani de zile, taman acum i-a zgariat pe retina pe unii prezenta acelor cruci ? si vorba letitiei, cati si cine sunt cei care au solicitat stergerea crucilor ?



#26
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 12:38

Nu trebuie Grecia sa si schimbe nici un simbol, trebuie oamenii angajati in publicitate sa evite astfel de situatii.

Cum spunea si cineva inainte, nu cred ca locul crucilor si bisericilor era pe cutii de iaurt. Pentru crestini, sunt trivializate ca simbol, pentru unii necrestini, sunt suparatoare la vedere.

 

Un simbol religios folosit gratuit, in sensul de inutil, in context nepotrivit.

 

Aici exista un cascaval faimos, Oka, facut de calugari. Parca imi amintesc ca pe ambalaj e silueta manastirii, o sa ma uit daca e vizibila vreo cruce. In acest context insa, imaginea e folosita pt recunoasterea Mai rapida a produsului.

La fel niste cutii de iaurt cu o mare semiluna pe ele, semnificand ca sunt Halal.



#27
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 12:45

Pai tot pentru recunoastere sint si bisericile alea albastre, specifice acelei insule Grecesti, Iaurtul e grecesc! Sint curioasa cite plingeri au fost pentru semiluna aia de pe acel iaurt cu semnificatia de halal?


Editat de Letitia1, 05 septembrie 2017 - 12:46 .


#28
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.637 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 14:26

M-am uitat azi in Carr4 si toate iaurturile grecesti, indiferent de firma, sunt fara cruci. Acum nu stiu daca au avut vreodata ....



#29
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 14:56

nu am vazut iaurturile in cauza , nu am Lidl pe langa mine , in schimb unde imi fac cumparaturile am vazut numai iaurt greek style , si fara biserici pe ambalaj. Consistenta iaurtului face diferenta , cred . Eu iau numai de-al nostru.

 

Pe de alta parte , am prieteni pe fb , de alte religii si au poze din vacanta  cu aceste biserici cu cupola albastra .


Editat de Collins20, 05 septembrie 2017 - 14:59 .


#30
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 15:08

M-am uitat la sainsburys, de unde cumpar eu des si cutiile nu au biserici in marea majoritate, numai un singur fel era cu biserici si avea cruce.bgty-greek-yogurt.jpg

 

 

In schimb la Lidl multe au biserici si sint fara cruci, cu alte cuvinte arata ca niste moschei. 

 

Eu personal nu cred ca musulmanul de rind a facut plingere, cred ca tot brigazile astea de activisti PC se tin de astfel de plingeri, doar din asta se hranesc, din a incita la ura si dezbinare. Cine naiba are timp sa analizeze desenele de pe iaurturi?





Etichetat si cu religie, toleranta

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -