Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Crucea si iaurtul si spitalul catolic

religie toleranta

177 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 04 septembrie 2017 - 13:47

Mie mi se pare un gest de ne-inteles. Lild a decis sa stearga crucea de pe iaurturile grecesti care aveau poza unei biserici ortodoxe din Santorini.

Pe motiv ca nu vrea sa arate ca ar favoriza vreo religie. Stirea aici.

 

In plus, am in viizita pe unchiul meu din Germania - care este chirurg la un renumit spital catolic de acolo. Ne-a povestit ca pacienti de religie musulmana au cerut ca in saloanele in care stau sa nu fie pusa pe perete crucea crestina pentru ca ii derajeaza vizual. Iar conducerea spitalul a acceptat. Repet detaliul: este un spital catolic.

 

Cat de departe poate merge toleranta ... si care sunt limitele ei? 



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 04 septembrie 2017 - 13:50

Se discuta despre asta deja

 

http://comunitate.de...n-lume-adunate/



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 04 septembrie 2017 - 13:52

anda, si ce daca se discuta - eu azi am aflat si asta m-a surprins. Si am sa continui cu acest subiect aici.



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 04 septembrie 2017 - 13:53

Ok...atunci sa deschidem fiecare subiecte cu aceasi stire in functie de cum le citim!



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 04 septembrie 2017 - 13:54

omg - anda - fiecare stire poate fi pusa in alt context. 



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 septembrie 2017 - 14:39

Cu iaurturile e o mare tampenie si  o mare  injosire  a ortodoxiei grecesti. Trebuiau sa scoata complet  bisericile nu sa le  mutileze.  E ca o  mutilare a spiritului grecesc.

Eu as boicota Lidl si iaurtul ala Pilos pentru ca nu mai  e vorba de toleranta.

 

Cu spitalul catolic. Pe acel  domn care a cerut scoaterea crucii de  ce  nu il deranja  in primul rand ca este intr-un spital catolic? Pentru ca stia ca acolo  se face bine, se crede superior si indreptatit ca astfel de cerinte sa-i fie indeplinite. Pentru ca asa i-am invatat. Sa toleram noi mai intai ca prin puterea exeemplului ei sa faca la fel.

 

In schimb barbata-miu care lucreaza intr-o tara araba le respecta obiceiurile locale si obligatia de a-si ascunde sub tricou crucea de la gat (ca sa nu ofenseze). Ca sa nu va mai spun ca eu in tampenia mea, pentru ca avem de botezat o fetita  dragalasa, l-am rugat sa cumpere de acolo o cruculita din  aur in ideea ca au aur bun si ieftin. Un sfert de ora nu s-a putut opri din ras. 

 

Totusi, daca omu' ala considera ca se face bine pe repede inainte daca nu vede semnul ala  plus de pe  perete de ce  sa nu il dau jos?

 



#7
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 04 septembrie 2017 - 15:01

Cu iaurturile e o mare tampenie si  o mare  injosire  a ortodoxiei grecesti. Trebuiau sa scoata complet  bisericile nu sa le  mutileze.  E ca o  mutilare a spiritului grecesc.

Eu as boicota Lidl si iaurtul ala Pilos pentru ca nu mai  e vorba de toleranta.

 

Exact aceasta voi face.

Sunt absolut penibili.



#8
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 04 septembrie 2017 - 15:08

Cu privire la spitale, nu știu situația Germaniei, însă as oferi o alta dimensiune pentru discuție. In Statele Unite, un număr foarte mare de spitale catolice s-au unit cu spitale neafiliate religios (este o industrie imensa extrem de profitabila...pentru cei care au participat la discuții despre situația asigurărilor medicale in State poate e mai familiar). Aceste spitale sint fondate in foarte mare masura din bani publici. Exista situații in care un om nu are de ales la ce spital merge, spitalul este fondat din bani publici dar "oficial" sub egida catolica. Ei bine, atunci ce facem? Nu extindem același standard de îngrijire? In State cele mai controversate decizii sint cu privire la ramura medicinei reproductive: se oferă contracepție, acces la avort, etc dacă fondurile spitalului sint din bani publici (deci se ateul și musulmanul și catolicul contribuie in egala masura)? Și ce faci dacă te trezești ca e și gurul spital din zona? 

 

Derapajele nu ajuta in formarea unei opinii echilibrate si in general pot fi combătute cu tact și putina motivatie. 



#9
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 04 septembrie 2017 - 15:47


 

Cu spitalul catolic. Pe acel  domn care a cerut scoaterea crucii de  ce  nu il deranja  in primul rand ca este intr-un spital catolic? Pentru ca stia ca acolo  se face bine, se crede superior si indreptatit ca astfel de cerinte sa-i fie indeplinite. Pentru ca asa i-am invatat. Sa toleram noi mai intai ca prin puterea exeemplului ei sa faca la fel.

 

 

Numai ca ei iau acestea drept slabiciune.

Si un motiv in plus sa nu ne respecte/sa ne dispretuiasca.


Editat de ruxandra_sb, 04 septembrie 2017 - 17:23 .


#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 04 septembrie 2017 - 15:53

Exista situații in care un om nu are de ales la ce spital merge, spitalul este fondat din bani publici dar "oficial" sub egida catolica.

Vreau sa precizez ca spitalul respectiv Nu primeste deloc bani publici ci functioneaza ca o afacere sub egida consiliului catolic din regiune. Nu a fost doar un domn care a cerut asta ci au fost multe cazuri  - inclisiv violenta verbala catre asistente ...

Una peste alta - eu consider ca acel spital a fost foarte tolerant si a primit pacenti musulmani. Nu este nici o problema cu asta si asa si trebuie sa fie. Insa asistentele au fost permanant 'hartuite' de pacientii musulmani care nu accepta imaginea crucii pe perete/ Initial asistentele au trecut cu vederea insa au ridicat problema in sedintele spitalului.





Etichetat si cu religie, toleranta

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -