Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Aprilie 2018

sarcian aprilie 2018

80 raspunsuri la acest subiect

#31
allsg12

allsg12

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 09:38

Fetelor si eu sunt tot in germania. Eu la prima sarcina am fost in Romania si sistemul este putin diferit.

Ma bucur ca suntem mai multe si ne putem sfatui sau putem schimba opinii despre sistemul de aici. 



#32
allsg12

allsg12

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 09:39

Sper sa cream o legatura frumoasa si sa ne ajutam reciproc cu sfaturi pe parcursul lunilor ce urmează. Va îmbrățișez cu drag!



#33
enachevandreea

enachevandreea
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 05 octombrie 2017 - 10:44

Salutare :)

Eu sunt Andreea, sunt insarcinata in 11s6z! Ma bucur ca sunt parte din acest grup, fiind la prima sarcina, o sa am destule curiozitati .. sarcina a decurs fara batai de cap pana in sapt a-9a, greturi, oboseala si stare de discomfort am inca de atunci, dar ne apropiem de sf trim I cu pasi rapizi. Va pup pe toate si sa ne auzim cu vesti cat mai bune!



#34
susse

susse

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 07:48

Fetelor si eu sunt tot in germania. Eu la prima sarcina am fost in Romania si sistemul este putin diferit.

Ma bucur ca suntem mai multe si ne putem sfatui sau putem schimba opinii despre sistemul de aici. 

Bine ai venit allsg12 si sarcina usoara!

 

Te intreb de curiozitate, asiguarea plateste harmony sau l-ai platit tu.

 

Eu sunt la a doua sarcina,de fapt a treia ca inainte de fetita am pierdut o sarcina .Nu stiu de ce ma tot gandesc sa fac harmony (fac 38 in decembrie si cred ca ma simt cam batrana :) ), dar intai sa ajungem cu bine la morfologie si am sa vad si ce ma va sfatui dr.

 

Unde esti in germania? 

Mai scrisese cineva ca e in germania, scuze,am uitat cine. Tu de unde esti?

Eu sunt in Dresden,de 12 ani.

 

In general,mi-e sigur mai rau ca la fetita. Mi-e f des greata, sunt nervoasa de ma sperii eu de mine uneori si cred ca Fe isi face iar de cap ca ieri de abia m-am dat jos din pat. La analizele de saptamana trecuta era deja la limita de jos si mi-au zis si dr de familie si ginecoloaga daca mi-e rau sa iau fe deja (asa s-a intamplat si la sarcina precedenta).

 

O saptamana frumoasa va doresc!


Editat de susse, 09 octombrie 2017 - 07:49 .


#35
allsg12

allsg12

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 08:30

Bine ai venit allsg12si sarcina usoara! Te intreb de curiozitate, asiguarea plateste harmony sau l-ai platit tu. Eu sunt la a doua sarcina,de fapt a treia ca inainte de fetita am pierdut o sarcina .Nu stiu de ce ma tot gandesc sa fac harmony (fac 38 in decembrie si cred ca ma simt cam batrana :) ), dar intai sa ajungem cu bine la morfologie si am sa vad si ce ma va sfatui dr. Unde esti in germania? Mai scrisese cineva ca e in germania, scuze,am uitat cine. Tu de unde esti? Eu sunt in Dresden,de 12 ani. In general,mi-e sigur mai rau ca la fetita. Mi-e f des greata, sunt nervoasa de ma sperii eu de mine uneori si cred ca Fe isi face iar de cap ca ieri de abia m-am dat jos din pat. La analizele de saptamana trecuta era deja la limita de jos si mi-au zis si dr de familie si ginecoloaga daca mi-e rau sa iau fe deja (asa s-a intamplat si la sarcina precedenta). O saptamana frumoasa va doresc!

 

Buna Susse!

Testul Harmony l-am plătit din buzunar, chiar dacă am avut o sarcina anterioară cu probleme. Eu sunt asigurata la aok, m-am interesat la ei si mi-au spus că asigurarea acoperă doar amniocenteza, nu si testele astea gen nipt. Din cate am inteles nicio asigurare de stat nu acoperă astfel de teste (cu cele private s-ar putea sa fie puțin diferit). Pentru mine a meritat, costul nu este f ridicat(300 de euro pt analiza completa), cei de la harmony au laborator aici in germania si raspunsul vine in 5 zile lucrătoare. Nu am vrut să astept pana la amniocenteza pentru că sarcina trecuta am avut un băiețel cu sindrom down și răspunsul la amnio l-am primit abia la 20 de saptamani de sarcina. A fost foarte greu!

  Eu am făcut harmony la 10 saptamani si morfologia la 12+6. Deja la morfologie aveam rezultatul de la harmony si au verificat foarte atent organele si alte posibile defecte structurale.

Eu sunt in Augsburg, de 1 an de zile.

Si mie mi-a fost foarte rău cu această sarcină, pe la 7 saptamani am stat si cateva zile in spital, mi au pus diagnosticul de sarcina toxica. Nu puteam manca nimic si ameteam întruna.Dar de la 11 saptamani am inceput sa ma simt din ce in ce mai bine. Eu am inceput sa iau elevit 2 acum, conține si fier pe lângă celelalte vitamine si am observat ca de cand il iau nu am mai amețit deloc.

Sper sa iti fie de folos informațiile. Iti doresc, de asemenea, o săptămână frumoasă!



#36
allsg12

allsg12

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 08:50

Salutare :) Eu sunt Andreea, sunt insarcinata in 11s6z! Ma bucur ca sunt parte din acest grup, fiind la prima sarcina, o sa am destule curiozitati .. sarcina a decurs fara batai de cap pana in sapt a-9a, greturi, oboseala si stare de discomfort am inca de atunci, dar ne apropiem de sf trim I cu pasi rapizi. Va pup pe toate si sa ne auzim cu vesti cat mai bune!

 

Bine ai venit Andreea! Iti doresc sarcina usoara!



#37
susse

susse

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 09:19

Buna Susse!

Testul Harmony l-am plătit din buzunar, chiar dacă am avut o sarcina anterioară cu probleme. Eu sunt asigurata la aok, m-am interesat la ei si mi-au spus că asigurarea acoperă doar amniocenteza, nu si testele astea gen nipt. Din cate am inteles nicio asigurare de stat nu acoperă astfel de teste (cu cele private s-ar putea sa fie puțin diferit). Pentru mine a meritat, costul nu este f ridicat(300 de euro pt analiza completa), cei de la harmony au laborator aici in germania si raspunsul vine in 5 zile lucrătoare. Nu am vrut să astept pana la amniocenteza pentru că sarcina trecuta am avut un băiețel cu sindrom down și răspunsul la amnio l-am primit abia la 20 de saptamani de sarcina. A fost foarte greu!

  Eu am făcut harmony la 10 saptamani si morfologia la 12+6. Deja la morfologie aveam rezultatul de la harmony si au verificat foarte atent organele si alte posibile defecte structurale.

Eu sunt in Augsburg, de 1 an de zile.

Si mie mi-a fost foarte rău cu această sarcină, pe la 7 saptamani am stat si cateva zile in spital, mi au pus diagnosticul de sarcina toxica. Nu puteam manca nimic si ameteam întruna.Dar de la 11 saptamani am inceput sa ma simt din ce in ce mai bine. Eu am inceput sa iau elevit 2 acum, conține si fier pe lângă celelalte vitamine si am observat ca de cand il iau nu am mai amețit deloc.

Sper sa iti fie de folos informațiile. Iti doresc, de asemenea, o săptămână frumoasă!

Asa stiam si eu ca harmony nu e platit. Eu sunt la TK asigurata. Ma gandeam poate doar ca avusesei bebe cu probleme anterior, poate iti decontau. Oricum, asa cum zici si tu nu e mult 300 de euro. 

Eu la fetita am facut tot asa morfologia pe la 12 saptamani, si pentru ca pierdusem o sarcina in ultimele 6 luni mi-au facut-o si mie ff amanuntit. Am sa vad ce am sa fac, saru'mana mult de informatii.



#38
allsg12

allsg12

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 11 octombrie 2017 - 13:27

Asa stiam si eu ca harmony nu e platit. Eu sunt la TK asigurata. Ma gandeam poate doar ca avusesei bebe cu probleme anterior, poate iti decontau. Oricum, asa cum zici si tu nu e mult 300 de euro. Eu la fetita am facut tot asa morfologia pe la 12 saptamani, si pentru ca pierdusem o sarcina in ultimele 6 luni mi-au facut-o si mie ff amanuntit. Am sa vad ce am sa fac, saru'mana mult de informatii.

 

Mult succes!



#39
Aneliss

Aneliss

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 12:08

Cam slabă activitatea aici. Cum mai sunteți? Ați aflat sexul?



#40
Tamia

Tamia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 17:19

Hey, bună fetele!

 

Așa e, cam slabă activitatea :)

Nu știu cum vă simțiți voi dar la noi nu s-a terminat cu grețurile, oboseală și dureri de cap. 

Nu am aflat încă sexul trebuie să mai așteptăm 2 săptămâni. 

 

Vă urăm sănătate și sper că nu ați răcit! 




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -