Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Intersecţii


18 raspunsuri la acest subiect

#11
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 13:26

Felicitari, mare lucru sa invete ceva interesant, nu ca robotii 

 16 ore la calculator? [fal]



#12
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 14:17

Marius , fetele tale sunt deosebite si absolut remarcabile ca ineligenta si maturiate .

 

Eram sigura ca asteptarile Dariei vor fi un pic  rasturnate dar asta e motivul pentru care e acolo. Cand cineva este accepat cu bursa de merit la o scoala foarte scumpa e pentru ca e exrordinar din multe puncte devedere nu numai academic . Ei platesc acest copiii pentru a-i impulsiona si a fi un exemplu pozitiv pentru ceilalti. Plafonarea duce la subminarea reputatiei.

Sun sigura ca o sa-ti placa ca " inveti " si tu acolo



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 15:59

Deci:

- Da, sunt foarte atent la ce anume se invata, sunt atent la detalii, la metodologii, la timp alocat la informatia transmisa calitativ la impactul potential asupra copiilor emotional, stiintific, psihologic, de efort, de capacitate de asimilare, de claritate.... deci involuntar sunt atent aproape in mod reflex. Si de fiecare data ma gandesc daca si cat este de optim daca si cum poate fi optimizat... deci chestii din astea mai pisaloage...oarecum. Nu intervin insa daca sunt solicitat discut cu ele si imi spun opinia. In general provoc discutii uneori pe terte subiecte chiar daca au caracter general mai mult ca un fel de selfcontrol adica ceva de genul Ok stiu ca exista stiu ce inseamna si voi incerca sa solutionez in timp util cu succes.

- Munca le apartine - eu pot doar sa sustin discutii, impresii, opinii, sugestii si support cand sunt solicitat.

- Despre scoli - caut calitatea. Insa nu le aleg eu dar imi spun parerea si de ce. Accept ideea altor opinii si argumentarea lor. Decizia le apartine.

- Desi sunt un "clasic" la cei aproape 50 de ani ai mei am opinia ca orice forma de viitor de succes personal sau social se bazeaza pe implicare. Adica daca vrei ceva ceea ce ai de facut este sa faci. Stabilesti ce vrei cauti cum sa fie si faci. Daca ai reusit Ok daca nu ai reusit cauti alte drumuri. Singura conditie personala este nu sa ai viteza desi e buna si aia uneori ci mai ales sa nu te opresti. Decat sa faci ceva superficial de fly-flew mai bine dormi. Macar te odihnesti. Daca faci ceva - asa sa il faci incat sa fii sigur fata de tine ca era exact tot ce puteai sa scoti. 

- Consider ca este foarte important sa fii echilibrat. Desigur acesta este un ideal. Dar daca esti atent la munca/hrana/odihna/distractie sansele sa o dai chix scad mult. Nu cred ca trebuie sa faci un milion de lucruri in viata. Insa cele care le faci sa fie bine facute. Cred ca este foarte bine sa iti dai tie pentru fiecare bucata din viata ta ceea ce apartine acelei bucati din viata. Cred ca nu merita sa iti tai cu buna stiinta din lista nimic din ceea ce iti doresti. Daca e sa nu se intample nu se va intampla. Mi se pare foarte important sa visezi. Pentru ca visele pot deveni realitate. Visand esti un om foarte bogat. Iar daca iti indeplinesti vise devii un om fericit. Poti fi fericit vazand oameni fericiti pentru ca iti pot induce si tie o bucata din starea lor daca doresti sa o accepti.

- Un om nu poate sa fie plictisit decat daca nu are ce sa faca dar daca se intampla este doar din cauza lui. Este suficient sa faci ceva si ai scapat.

- 16 ore - da cam asa mi-ajung 6-7 ore de somn si desigur mai mananc. Am grija sa nu ma plictisesc  [:)]

...............................................

Am scris cam mult 



#14
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 29 septembrie 2017 - 09:08

Marius , dar evaluarea si notarea e tot in sistem britanic,adica fara note .



#15
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 septembrie 2017 - 09:28

Da - tocmai ce mi-a zis ca a luat A + sau asa ceva la chimie zilele trecute



#16
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 29 septembrie 2017 - 09:33

Felicitari!

Au si ei vacana peste doua saptamani .



#17
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 septembrie 2017 - 10:50

Da - Daria se tot plimba Cluj Napoca - Oradea si retur ca lucreaza in Oradea



#18
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 29 septembrie 2017 - 11:10

Sunteti niste parinti minunati ca ati crescut asa fete .



#19
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 septembrie 2017 - 11:26

Trebuie sa fie capabile sa se descurce singure. Nici eu, nici mama lor nu suntem decat o perioada limitata prezenti in viata lor.

Sunt raspunzatoare de cum anume fac sa le fie lor mai bine. In afara de sfaturi sau sugestii la un moment dat nu mai am ce sa le ofer. E viata lor trebuie sa caute caile cele mai bune, nu au ce sa astepte din afara mai mult decat de la ele. Asta e viata, trebuie luata ca atare.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -