Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Printesa Diana de la realitate la mit

diana fericire mit

18 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 30 august 2017 - 13:31

fascinatie trebuie sa para cu ea - chiar daca nu ar trebui sa fie cazul.

Insa... ramane totusi mama viitorului rege al UK si atunci se fac campanii de albire a produsului :)



#12
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 30 august 2017 - 14:13

Nu, n-a fost asa. Maica-sa si-a gasit un amant si a plecat cu el, lasind 4 copii de izbeliste. Taica-su simtindu-se tradat a facut tot ce a putut sa o indeparteze de copii, copiii resimtind si raminind marcati pe viata de chestia asta. 

 

Mama ei vitrega Raine Spencer (despre care am vazut un documentar foarte interesant) e fiica lui Barba Cartland- scriitoarea. Nu a fost un om rau, a avut mare grija de tatal Dianei dupa ce a avut un stroke, practic ea l-a readus la viata, insa era excentrica rau de tot iar copiii. In ultimii ani de viata a Dianei au fost foarte bune prietene. A murit anul trecut in octombrie la 87 de ani.

N-avem aceleasi surse :-)). Taica'su era obsedat sa aiba un mostenitor, de-aia a tot incercat pina cind dupa 3 fete a venit in fine baiatul adorat. Bunica materna a Dianei era doamna de onoare a unei regine (nu mai stiu daca Queen Mary sau Queen Mom) si avea numai vorbe dispretuitoare la adresa propriei ei fiice, o considera nebuna. Intre parintii Dianei era aceeasi diferenta de temperament ca intre ea si Charles. Fetele mai mari au plecat cu mama dupa divortul parintilor, Diana si fratele ei nu au avut de ales, au ramas cu tatal. A doua sotie, da, fiica Barbarei Cartland, umbla de fapt dupa averea lordului Spencer si a facut totul sa-i indeparteze pe copii de tatal lor.



#13
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 30 august 2017 - 14:46

N-avem aceleasi surse :-)). Taica'su era obsedat sa aiba un mostenitor, de-aia a tot incercat pina cind dupa 3 fete a venit in fine baiatul adorat. Bunica materna a Dianei era doamna de onoare a unei regine (nu mai stiu daca Queen Mary sau Queen Mom) si avea numai vorbe dispretuitoare la adresa propriei ei fiice, o considera nebuna. Intre parintii Dianei era aceeasi diferenta de temperament ca intre ea si Charles. Fetele mai mari au plecat cu mama dupa divortul parintilor, Diana si fratele ei nu au avut de ales, au ramas cu tatal. A doua sotie, da, fiica Barbarei Cartland, umbla de fapt dupa averea lordului Spencer si a facut totul sa-i indeparteze pe copii de tatal lor.

Asa e, eu am surse englezesti!  [:)]

 

Acea bunica materna a Dianei stia ca Charles are o legatura amoroasa cu Camilla dar nu i-a spus nimic Dianei. Apoi inca o chestie, Diana dupa plecarea mamei a fost trimisa la boading school unde s-a simtit izolata si parasita, nici asta nu a ajutat-o la psihic prea tare in anii maturitatii. 

 

Cu ocazia aniversarii celor 20 de ani si-a facut aparitia iar Paul Burrell, the butter!  Stiti ca dupa moarte Dianei a incercat sa ia tot felul de lucruri ce-i apartineau printesei, spunind ca Diana ar fi vrut el sa le aiba si a fost prins si bagat in puscarie. La scurt timp dupa asta regina a confirmat ca asa e, Diana le lasase valetului si asa a fost eliberat. Tot e cusut cu ata alba, vorba umbla ca defapt Burrell stie o groaza de secrete regale si in schimbul tacerii regina a intervenit sa il scoata din puscarie. 



#14
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 30 august 2017 - 14:57

Letitia, Diana si familia regala engleza pasioneaza lumea de peste canal. In plus a murit in Paris. In fiecare zi, de mai bine de o luna avem aici cel putin un documentar sau un film despre ea.

 

Cit despre sursele exclusiv fiabile de la fata locului, hmmm, stiai ca in 1936, in momentul in care tot mapamondul cunostea numele amantei lui Edward VIII, englezii habar n-aveau?! Au aflat despre existenta ei cu citeva saptamini inainte de abdicare. Vorbesc de cetateanul Lambda, nu de ala din cercurile aristocratiei sau cel care citea ziare americane.



#15
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 30 august 2017 - 15:17

Marox, eu doar spun ce vad la documentarele difuzate aici in UK! Nu-s inventii de-ale mele si nici n-am fost eu martor ocular in casele regale. In zecile de documentare vazute de mine niciodata nu s-a specificat ca tatal Dianei a fost psihopat sau obsedat, insa o fi fost, poate nu vor sa puna accentul pe asta. Si de fiecare data au spus ca mama Dianei l-a parasit, a plecat cu unul. Poate chiar de asta, ca era de nesuportat. Exact asta scrie si in wikipedia:

 

Her marriage to Viscount Althorp was not a happy one and, in 1967, she left him to be with Peter Shand Kydd, an heir to a wallpaper fortune in Australia whom she had met the year before.

 

Nu stiam de Wallis, dar nu ma mira ca John Doe nu stia de ea. Pe atunci nu erau surse de informatii cum sint acum, casa regala scoatea o bucata de carton pe care scria ce vroiau sa stie "prostimea" in fata castelului. Daca se nastea un mostenitor, daca murea cineva, etc. Unii nu stiau nici cum arata regele.



#16
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 30 august 2017 - 15:41

Letitia, peace! In fond spunem cam la fel.

 

Ce voiam sa subliniez cu Wallis Simpson e ca uneori, in functie de diferite interese, pentru a menaja anumite persoane importante, presa dintr-o tara e mai rezervata in comentarii si supozitii decit cea din strainatate. Dar asta e valabil peste tot si in ziua de astazi, cu internet si sursele de informare foarte diverse, e mai greu sa tii un secret. De exemplu, eu am aflat de aici, de pe forum, ca Sarko si Cécilia se hotarisera sa divorteze, ziarele frantuzesti au anuntat de-abia a doua zi.



#17
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 30 august 2017 - 15:53

Asa e Marox, spunem la fel, doar unele amanunte poate difera. 



#18
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 30 august 2017 - 16:12

Am vazut, de curand, un documentar despre viata Dianei. Mi-a parut mai sincer decat altele.

Concluzia mea este ca Diana si Charles n-ar fi trebuit sa se casatoreasca niciodata. Fiind doua firi diametral opuse, n-aveau nici cel mai mic punct de interes. Era f labila psihic si neinitiata in viata la curte, pe cand Charles era deja rutinat cu viata de viitor mostenitor al tronului si avea antrenament in stapanirea emotiilor si refularea lor in alte directii ( pasiunea pt Camilla si vanatoarea).

Diana stia despre relatia dintre cei doi inca dinaintea casatoriei, dar a mers inainte din cauza presiunilor sociale.

Nu s-au iubit. A fost doar o uniune fortata intre doi oameni incompatibili.



#19
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 31 august 2017 - 15:14

pe toate canalele asta seara sunt filmulete lacromogene despre Daiana ... omg ce patetic





Etichetat si cu diana, fericire, mit

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -