Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa 0 - de ce avem nevoie?

clasa zero copii

31 raspunsuri la acest subiect

#21
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 25 august 2017 - 16:03

In Romania se cumpara tot... pana la zugravit clasa/ceruit podeaua/mobilier/imprimanta/hartie/markere/manuale/gardian/caiete speciale/

 

Si inca, am avut noroc ca nu am cumparat laptop, proiector...



#22
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 25 august 2017 - 18:11

La noi se dau in cl. 7-a iPad (in chirie, după 3 ani le returnează, când termina gimnaziul). Și in clasa a 9-a primesc mac, la fel Pt trei ani, cât tine liceul.

 

Toata programa școlară începând din cl.7-a e bazată pe platforma Internetului, toate temele, proiectele, studiile, se fac pe iPad sau computer. Inclusiv in clasa lucrează pe ele, au concursuri, online, prin app-uri.

 

De rechizite nu mai vb, nu am cumpărat nici măcar un creion sau o radiera...


Editat de mihaela_s, 25 august 2017 - 18:34 .


#23
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 26 august 2017 - 00:50

Lista primita de noi anul asta pt maternelle ( clasa 0).

 

Nu merge sa o uploadez. Oricum nu au fost multe : creioane, carioci, creioane colorate, lipici, foarfeci, coperti pentru fisele de lucru, radiera, o cutie penar si o cutie pt haine de schimb, un sortz pt arte plastice. Ghiozdan si gentuta pt mancarea de pranz si incaltari de interior ,( tenisi sau adidasi sa I poarte si la Sala de sport). A si un prosop sau patura pt siesta.


Editat de Fleurdelise, 26 august 2017 - 01:00 .


#24
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 26 august 2017 - 15:55

Pfff...pana acum, in gradinita (privata) nu am cumparat un capat de atza, si slava Domnului, a venit acasa cu fel de fel de ghidusii facute...

 

La fi-mea la scoala se stie doar ca de anul asta vor avea uniforme...dar nu se stie de care :)), nu se stie nici macar cate clase zero vor fi (de 2 ani mai cer sa se mai infiinteze o clasa, dar...) -  saptamana viitoare dau navala sa ma interesez...



#25
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 29 august 2017 - 09:27

Pentru copilasii din clasele mici, am si eu cateva recomandari, m-ar fi ajutat sa le stiu la momentul respectiv. Nu fac reclama la vreun brand/ librarie... spun doar unde am gasit noi anumite produse (care s-au dovedit a fi ok)

 

In ceea ce priveste imbracamintea, ajuta daca pantalonii sunt pe elastic (nu curea, nu bretele), cautati modele cu talia normala (destul sunt greu de gasit la noi). Nu sunt foarte practice camasile sau bluzele tip camasa, tricourile polo sunt foarte ok. Din pacate, magazinele romanesti raman fara stoc in luna septembrie (mai ales la cele de culoare alba, masura 6-7 ani). Sunt cateva optiuni online unde se mai gasesc. Pare o investitie mare, insa ajuta daca puteti lua 5 bucati (eventual 2 cu maneca scurta, 3 cu lung).

 

In ceea ce priveste rechizitele, penarul clasic (cu elastice) nu e tocmai usor de folosit. Mai practic este unul gen etui (cu 2-3 compartimente separate). Ceva in genul https://www.dpap.ro/...ri-herlitz.html (sunt mai multe modele similare de la herlitz)

 

La caiete, incercati sa gasiti unele cu foaie buna (eg. 70mg), copiii care de abia invata sa scrie au tendinta de a apasa (si se pe partea cealalta). Daca au mai multe caiete, cu ajutorul copertilor se poate face o codificare pe culori (eg. rosu pentru scriere, albastru pentru matematica). Noi si acum o folosim (trece in clasa a V-a), luam caiete care au copertile de plastic (eg. de la Jumbo, sau de la Autograf) si scapam astfel de grija cumpararii copertilor. 

 

Nu se gasesc usor coperti (simple, transparente) care sa se potriveasca la toate cartile (si asta e valabil pt toate clasele). Pana acum, doar la librariile din lantul CLB am gasit.

 

De acord ca e bine de asteptat pana la prima sedinta insa, pe de alta parte, exista riscul ca pt anumite categorii de articole sa nu se mai gaseasca toate variantele. In plus, sunt multe magazine care au reduceri in aceasta perioada. Eu as lua in avans, pana la confirmarea listei oficiale, macar lucrurile care cu siguranta sunt necesare (5 bluze albe, 2-3 perechi de pantaloni, ghiozdan, penar, poate si creioane/ acuarele/ pensule). Spor la cumparaturi!


Editat de Adriana mica, 30 august 2017 - 08:15 .


#26
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 29 august 2017 - 13:28

Foarte bune sfaturi, Adriana.

 

La noi azi e prima zi de scoala!

 

I am cumparat toate de pe lista, ultimul.gasit a fost sortzul pt arte plastice. Se recomanda ca acesta sa fie cu maneci si sa se incheie cu " arici" la spate.

 

La scoala lui nu e uniforma. Tinuta cea Mai comoda pt ei e pantalon de trening si bluza gen tricou, adidasi.

Azi il duc in blugi si camasa, e zi scurta prima zi.

 

Cumparaturi sigur voi Mai face pe parcursul anului, hainele si incaltarile nu I vin Mai mult de un sezon (2-3 luni). Probablil si rechizite consumabile.

 

Mult succes la scoala tuturor prichindeilor de clasa 0/ kindergarten/ maternelle!

 



#27
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 29 august 2017 - 13:58

O da, si noi am folosit mult pantalonii de trening in primii ani de scoala. Cautam modele clasice, in culori potrinite (negru/ bleumarin)... mergeau cu tricou polo pt ore. Iar la sport avea de schimbat doar tricoul

 

Mult succes la scoala! Si pt noi e un inceput... trece in clasa a V-a!



#28
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 30 august 2017 - 03:39

Mult succes si voua in noua etapa!



#29
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 30 august 2017 - 08:10

O da, si noi am folosit mult pantalonii de trening in primii ani de scoala. Cautam modele clasice, in culori potrinite (negru/ bleumarin)... mergeau cu tricou polo pt ore. Iar la sport avea de schimbat doar tricoul

 

Mult succes la scoala! Si pt noi e un inceput... trece in clasa a V-a!

Suntem colege de "suferinta"  [:)] , si noi incepem clasa a V-a. Mie mi-e cam teama de ce urmeaza dar incerc sa nu ii transmit si ei starea mea.

Bafta!



#30
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 30 august 2017 - 08:21

Bafta si voua, Lorikay!

 

Si eu am emotii, pe langa schimbarile cu care se va confruna la scoala, mai sunt si cele de organizare (trecem de la varianta asistata de bona la cea pe cont propriu). Partea buna e ca nu schimbam scoala, ramanem in sistem privat, sper sa fi fost o alegere buna. In rest, ca peste tot: fara manuale, cu o programa contestata de toti... asta e situatia cu generatia lor :(


Editat de Adriana mica, 30 august 2017 - 08:22 .




Etichetat si cu clasa zero, copii

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -