Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa 0 - de ce avem nevoie?

clasa zero copii

31 raspunsuri la acest subiect

#11
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 24 august 2017 - 15:20

Corina, aici se dau majoritatea reghizitelor.

Noi ce am dus : lipici, mape din alea cu folii transparente, creioane (scriu numai cu creionul in clasa 0), un dosar cu elastic, servetele umede si uscate.



#12
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 24 august 2017 - 15:23

Ah si lipici, se vinde la kil in sept. Nu stiu cate tuburi sunt, parca 8. Am luat si eu 8, si socro se tot minuna, ce naiba fac cu atata lipici.

Dupa 3 zile de scoala ne-am lamurit :))))): lipeau domnule de numa toata ziua :))). 

Manualele sunt quasi-inexistenta, asa ca li se dau tot felul de fituici pe care le lipesc pe caiet.

In clasa a II si manual de matematica nu au mai avut. Giiiz, am fost oripilata.



#13
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 24 august 2017 - 15:24

ca un exemplu - mi se pare ca sarma plusata ar trebui sa cumpere scoala - daca tot au nevoie de ea. Pentru ca este un material care ei ar trebui sa il aiba acolo si sa il dea copiilor. Asa, daca toti parintii cumpara sarma plusata .... rezulta multe resturi ne-folosibile si se incurajeaza risipa.



#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 24 august 2017 - 15:26

copilul meu a fost la scoala in Olanda - unde scoala incepe la 4 ani si niciodata nu s-au cerut rechizite de acasa. Toate materialele erau asigurate de scoala - inclusiv primul stilou.

 

toate caietele sunt de alea pregatite pentru a se umple de de copil. 

Da, toata ziua faceau materiale si proiecte ... dar inclusiv lipiciul era de la scoala - aveau intotdeauna cosuri cu materiale de care au nevoie copiii pentru acel proiect/.



#15
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 24 august 2017 - 15:38

pai asta zic si eu, sa nu comparam mere cu pere, asta e sistemul in romania, asa e programa, asa cer invatatoarele din scolile de stat. la particular nu stiu, nu ma pronunt :-).

in scoli nu sunt bani nici pentru materiale de curatenie, sapun si hartie igienica, de unde doamne-iarta-ma si bani pentru rechizite din partea scolii ? asta e deja utopie, SF, poate peste 100 de ani sa se intample asa ceva la noi...

 

nu e nici-o risipa cu sarma plusata :-).

sunt niste bucati de 10-15 cm de sarma care are pe ea un fel de puf, se poate modela foarte usor, intr-un pachetel sunt vreo 5-6 bucati, de culori diferite. pentru cat are copilul de facut, e suficient un pachetel si nici nu costa mult.

 

2017331113501508258.jpg



#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 24 august 2017 - 15:41

ok :) inteleg.



#17
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 25 august 2017 - 09:16

Eu sunt de acord cu mcoca, pai daca scola nu asigura rechizite, lasi totul pe spatele parintilor cu ditamai lista?



#18
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.296 mesaje

Postat 25 august 2017 - 10:59

Si in Elvetia e la fel, toate rechizitele, cartile sunt date de catre scoala...chiar si taberele organizate de scoala sunt platite tot de scoala (noi platim o suma modica)...la fel si cursurile facultative, toate sunt gratuite (si nu sunt putine).

 

Ma intreb oare ce fac parintii fara posibilitati din Romania..m-a ametit si pe mine lista pusa de Corina. 


Editat de Ella73, 25 august 2017 - 11:19 .


#19
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 25 august 2017 - 11:07

Da, cumparam rechizite (lista e lunga in fct de cerintele fiecarui cadru didactic). Cumparam markerele pt tabla alba sau creta pt cea clasica, cu buretele aferent, schimbate periodic. Cumparam sapun lichid, servetele, hartie igienica.

Cumparam manuale daca nu sunt cati elevi are clasa sau daca sunt atat de deteriorate incat nu ai ce face; cumparam auxiliarele cand manualele nu sunt bune sau nu exista deloc :-)

 

Sa bat in lemn nu am cumparat in cei 4 ani de gradi + 6 de scoala niciun dulap / masuta / scaun / parchet / perdele / sau tencuit/varuit peretii :-) 



#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 25 august 2017 - 11:34

singurele lucruri pe care scoala le ofera gratis sunt manualele "de la stat". atat.

 

pentru orice altceva parintii cumpara sau platesc. inclusiv pentru markerele cu care se scrie pe whiteboard, buretele special de sters, sapun lichid, prosoape de hartie (rola), servetele umede dezinfectante, hartie igienica.

in clasa fetitei mele este o fetita de etnie, parintii sunt saraci, dar oameni cumsecade si la locul lor.

mereu am strans bani la fondul clasei pentru ca si fetita respectiva sa poata participa la excursii, la activitati in saptamana altfel, multe mamici de fetite ii doneaza hainute, incaltari, rechizite, ghiozdan.





Etichetat si cu clasa zero, copii

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -