Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ora de culcare


21 raspunsuri la acest subiect

#11
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 21 august 2017 - 15:35

Bravo celor care reusesc sa puna copiii la culcare la ore fixe. Eu ma incadrez in grupa mamelor "neperfecte" si la noi a variat ora de culcare. Nici unul dintre copiii mei nu a mai vrut sa doarma dupa-amiaza dupa virsta de 2 ani (maximum si cu indulgenta). Se intimpla sa adoarma daca erau foarte obositi sau drum lung cu masina. In rest, o zi obisnuita de mers la parc nu ii ostenea suficient.

Apoi fiind o oarecare diferenta de virsta nu reuseam sa pun unul la culcare si unul sa ramina treaz inca o ora...pur si simplu nu mi-a iesit figura. 2 ani si 8 luni nu sint nici prea multi nici prea putini...cit sa fie o diferenta pe care sa o simti dar pe care greu o poti incadra intr-o regula de "el e mai mare si deci are mai multe drepturi". 

 

Plus fiecare aveau ritmul lor cu puseurile de crestere aferente si cu crizele de personalitate aferente...asa ca fiecare zi o luam ca atare si incercam per total sa aiba suficiente ore de somn dar nu am avut o regula fixa si imuabila. 

 

Cu cit imbatransc realizez cit de flexibil trebuie sa fi ca parinte si ca invatam tot timpul de la ei uneori in egala masura cu ce invata ei de la noi. 


Editat de antmil, 21 august 2017 - 15:35 .


#12
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 21 august 2017 - 15:53

Acum in vacanta e debandada, este cand stam in parculetul de la bloc pana dupa 22,00, fiind racoare si bine :-) 

Din septembrie vom vedea. Regula din timpul scolii este ca la 21,00-21,30  ne trantim in pat, cu tv pe Disney Channel (sau daca este vreun episod nou NCIS  [:-)))] ). De adormit adorm eu prima, ma gandesc ca la un moment dat adoarme si fie`mea  [:D] .



#13
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 21 august 2017 - 15:56

Carla a dormit mereu putin - nu a mai dormit la pranz de la 2 ani, si nu avem propriu-zis ora de culcare, doar ca la 9 jumatate face dus si la 10 e "stingerea" - nu stiu cand adoarme efectiv. 

Eu nu cred ca toti copiii au aceleasi nevoi cand vine vorba de somn.



#14
luxe

luxe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 21 august 2017 - 16:15

A mea fiica (12 ani) e genul care nu are somn.....in timpul școlii adoarme după ora 11 ......iar de vacanța asta sa nu mai vorbim...adormea după 1...... dimineața nu are treaba cu trezirea....! 



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 august 2017 - 16:21

Carla a dormit mereu putin - nu a mai dormit la pranz de la 2 ani, si nu avem propriu-zis ora de culcare, doar ca la 9 jumatate face dus si la 10 e "stingerea" - nu stiu cand adoarme efectiv. 

Eu nu cred ca toti copiii au aceleasi nevoi cand vine vorba de somn.

exact.

In medicina se spune ca important este sa prinzi cele 3 ore de somn inainte de ora 24.

 

In fine eu cred ca nevoia de somn variaza de la copil la copil. Fii-mea care la fel nu a mai dormit dupa amiaza de la 2 ani in timpul scolii la 8-8.30 seara era dusa. Era foarte activa in timpul zilei.

Pe la 9-10 se culca dup12 ani.



#16
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 21 august 2017 - 16:26

In vacanta ne am decalat cu somnul. Adoarme intre 9 30 si 10, trezirea pe la 9. De saptamana viitoare incepe scoala si va trebui treptat sa il culc cu cel Putin 1h Mai devreme, sa se poata trezi la 6 30.

Sunt optimista pt ca el a fost dintotdeauna matinal.

 

Anul trecut am avut o clasa de maternelle ( kindergarten). Copiii de 5-6 ani erau extrem de obositi dormeau la pranz vreo 2h si pe unii nu reuseam sa ii trezesc. Explicatia, discutand cu parintii: ora de culcare prea tarzie pt ei, 22-22 30 sau chiar Mai tarziu.

Da copiii sunt diferiti totusi in finctie de varsta au nevoie de o durata minima de somn pe zi. In lipsa ei sunt obositi, iritabili, greu capabili sa se concentreze etc



#17
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 21 august 2017 - 16:32

Corectez ca e prea greu sa editez:durata minima de somn pe noapte, sau Mai exact pe 24h, incluzand si somn de pranz daca e cazul.



#18
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 august 2017 - 13:20

N-avem ora de culcare in vacanta. In timpul scolii, cam 22.



#19
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 24 august 2017 - 06:57

 

Dupa ce incepe scoala, ii dau stingerea la 21.30, dar trece de 22.00 pana adoarme (apa, pisu, etc )  [batcap] , dar atunci dimi ar mai dormi.  [batcap] Suntem tot pe invers.  [fri]

 

Da stingerea mai devreme si vezi ce se intampla.

Si a mea se fatza fatza la fel pana adoarme, sau vorbeste sau canta [:-)))] . Problema e ca deranjeaza pe cei care vor sa doarma.



#20
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 24 august 2017 - 07:01

Noi dam stingerea la 8.30 ( 10 si 7 ani). Adorm dupa noua. Cel mare se scoala dim fara probleme.

In vacanta a fost haos, ne culcam pe la 22.30, se scoala dim dupa zece.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -