Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 149


930 raspunsuri la acest subiect

#421
Motisor

Motisor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.432 mesaje

Postat 03 octombrie 2017 - 07:02

Felicitari Lore ! Sarcina usoara si la termen ! [bib]  [bib]



#422
Adriana37

Adriana37

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 08:21

Felicitari Lore, sarcina usoara si bbi sanatosi!! [bib]  [bib]



#423
AnnaK

AnnaK

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 16:23

Felicitări, Lore! Multă sănătate și sarcina ușoară!  [artif]



#424
anduta41

anduta41

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 04 octombrie 2017 - 19:54

Felicitări Lore!!!



#425
Piscotel135

Piscotel135

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 908 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 19:35

Vad ca e foarte tacuta lumea...O sa sparg eu gheata si o sa va povestesc ultima si cea mai cumplita experienta traita in ultima vreme. Stimularea pentru al doilea FIV am inceput-o cu Gonal 225 si Menopur. In ziua 6 aveam 5 foliculi si PK se declara fericit. In ziua 10 dimensiunea lor era cam aceeasi din ziua 5, asa ca mi-a marit doza de Menopur. In ziua 12 nu se modificase mare lucru. Un singur folicul era mare, restul de 4 foliculi erau la o diferenta de 4-5 mm. Dar tratamentul a fost acelasi pana in dimineata zilei 14. 5 doze de Cetrotide am avut nevoie pentru impiedicarea ovulatiei. Nici macar in dimineata punctie, la ecografie, nu m-a avertizat ca e posibil sa fac punctia degeaba. Mi s-ar fi parut mai corect asa. A zis ca nu are sens sa-i mai masoare, caci lucrurile nu mai pot fi modificate. Mi-a facut punctia si doar 1 singur ovocit a recoltat. Restul au fost fie foliculi goi, fie ovocite imature. Ovocitul insa nu s-a fertilizat nici dupa 48 ore. La discutia de dupa punctie l-am intrebat daca putem face ceva, orice, pentru a ne asigura ca macar un embrion se va dezvolta. M-a intrebat sec cam ce sugerez eu... M-am blocat. M-a trimis sa platesc si abia in statia de autobuz am realizat ca am platit mai putin decat anul trecut. Atunci mi-am dat seama ca nu platisem ICSI acum, pentru ca nu recomandase asta PK. I-am trimis imediat email si mi-a raspuns cateva ore mai tarziu ca asta e si recomandarea lui. A fost insa nevoie sa sugerez eu...

Mi-a lasat un gust amar experienta asta. Am avut senzatia ca de data asta m-a tratat cu multa superficialitate, poate pentru ca stia ca sansele mele sunt mici. La ultima eco, in loc sa-mi spuna ca e posibil sa raman cu un singur folicul si sa ma lase pe mine sa decid daca vreau sa continui in conditiile astea (asa cum procedase anul trecut si asa cum cred ca e normal sa procedeze orice medic), de data asta a hotarat el pentru mine. 
Nu va spun cat de greu este sa treci printr-o stimulare de 14 zile (care a costat 1700 euro) si sa nu ai nici macar sansa unui transfer. Numai cine a trecut prin asta poate intelege. M-a costat enorm experienta asta, am ramas cu credite mari si de fapt asta e cea mai mica problema...
Intentia mea nu a fost sa arunc cu pietre in PK. Cred in continuare ca e un medic bun, insa pentru mine nu a fost. Si nu doar pentru ca n-am reusit, ci pentru ca am simtit ca a tratat cu prea multa superficialitate cazul meu de data aceasta. 
Nu stiu daca am facut chiar tot ce tinea de mine in lupta de a avea un copil al meu. Nu am facut suficienta miscare, nu am facut acupunctura...Poate mai erau si altele pe care ar fi trebuit sa le fac si nu le-am facut. Sper sa nu-mi reprosez mai tarziu. Dar ma tem ca de data asta drumul meu se opreste aici. Simt ca e prea mult pentru mine si nu mai pot sa continui. Sunt intr-o mare depresie din care sper sa reusesc sa ies cat mai curand, sa nu ajung sa ma internez in spital.
Celor care inca n-au reusit, va doresc din suflet ca intr-o zi sa va strangeti minunea in brate. 
Celor care s-au oprit din drum, ca mine, va doresc sa fiti sanatoase si sa puteti accepta decizia luata.
Numai bine tuturor!

 



#426
Dana0

Dana0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 931 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 20:05

Piscotel nu am cuvinte....imi pare fffff rau.

E clar ca de data asta doctorul a dat-o in bara....

tu ai facut tot ce ai putut,sunt atâtea femei care ramân gravide fără măcar sa aibă igiena corporală cum trebuie....acum o sapt cand am fost in țara am rămas uimita sa vad ca o "vecina" este iar gravida,are 6-7copii iar cel mic are cel mult 5-7luni si ea acum este gravida in 4+ luni ....si sunt amărâți de abia au ce sa mănânce,trăiesc in 2camere si alea vai de ele...deci iti dai seama ca nu se îngrijește, asa ca nu te învinovății ca nu ai facut acupunctura sau mișcare.

Multa liniște iti doresc si sănătate.



#427
MikiVas83

MikiVas83

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 20:27

Piscotel imi pare f rau. :(((

Povestea ta e trasa la indigo dupa fiv2 al meu. La fel, stimulare 14 zile, punctie pt 1 singur ovocit si dupa 2 zile nefertilizat. La discutia de dupa, mi-a spus sec, sa merg la donate. 

Depresia de care zici am simtit-o pe propria-mi piele. 

Dar am mers mai departe, mi-am luat gandul de la fiv pt o per, m-am rugat si Dumnezeu nu m-a lasat.

Iti doresc sa poti trece peste aceasta urata perioada.

Va pup pe toate, va citesc atunci cand pot si ma lasa Eric, sufar alaturi de voi si va doresc sa va gasiti linistea si fericirea.  [flo2]



#428
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 20:53

buna seara

 

Piscotel  [pup]  [cupisi]  liniste iti doresc!sa-ti revii si sa fii sanatoasa! si un pup mare pt Saricica!

 

da,e greu pt noi,cele vechi sa mai scriem...eu,una,fara nimic....

 

va pup si numai bine!



#429
Dana0

Dana0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 931 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 20:59

Eu nu sunt asa "veche" imi e destul de greu sa scriu,o perioada am

fost destul de rau din punct de vedere psihic,iar acum astept sa va dau o veste buna.Sper!!!



#430
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 09 octombrie 2017 - 21:03

sa te ajute Dumnezeu,Dana!  [pup] 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -