Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sfaturi


117 raspunsuri la acest subiect

#1
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 01 august 2017 - 22:34

Rog moderatorii sa lase subiectul la generale,macar pina primesc ceva raspunsuri concrete.

 

Imi poate spune cineva la ce trebuie sa fiu atenta in cazul unui tratament cu citostatice,ma refer la reguli de igiena in primul rind,in privinta bolnavului,a casei,a noastra a celor ce intram in contact cu el,ma rog cred ca ati prins ideea ca-s cam incoerenta...La ce trebuie sa fiu atenta,cum sa procedez,cum sa ne comportam?

 

O alta intrebare ar fi,stie cineva sa-mi spuna generatia mea-'69,ce vaccinuri a facut?Si daca e bine ca eu si fiul meu(pentru baiat am carnetul d evaccinari,insa eu nu am luat din tara o fisa de vaccinare,insa sunt vaccinata cu tot ce s-a facut la momentul respectiv) sa facem rapel acum la vaccinurile principale,in momentul in care sotul face tratament cu citostaice ,deci sistem imunitar zero?

 

Stie cineva cum s aiau legatura cu victoria-mami,ca stiu ca ea a trecut cu fetita prin ceva asemanator... Orice sfat,idee e binevita!

 

Multumesc anticipat!


Editat de andacos, 02 august 2017 - 09:26 .


#2
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 01 august 2017 - 22:54

Nu stiu inca sa raspund (cred ca vom trece si noi in curand prin asa ceva cu mama ), dar vreau sa va  urez din suflet multa, multa sanatate si putere multa! [grup]

 

Medicul curant nu poate raspunde la aceste intrebari? 



#3
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 01 august 2017 - 23:03

Dana, te imbratisez strans, strans   [grup]  . Despre ce vaccinuri se faceau in perioada aia pot sa o intreb maine pe mama. Despre restul o intreb pe vara-mea care este in italia si tocmai trece prin asta.

 

LE M-am gandit un pic si nu cred ca trebuie facut rapel pt ca scopul vaccinului este altul. Dar nu stiu, poate exista ceva ce-mi scapa.


Editat de lili_mar, 02 august 2017 - 01:33 .


#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 02 august 2017 - 07:17

Multa, multa, multa sanatate va dorim, sa treceti cu bine peste toate problemele ! [grup]



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 02 august 2017 - 07:52

Legat de organizarea mediului, soacra mea a primit următoarele recomandări: alimentație dietetica, cat mai ușor de digerat dar nutritiva, multe sucuri de legume proaspete și apă, mese mici și dese, evitarea contactului cu multe persoane, evitarea locurilor aglomerate.

Probabil că se subînțelege că igiena in casa trebuie să fie riguroasă. Importanta este odihna, corpul este deja solicitat, sistemul digestiv este tulburat și dispare pofta de mâncare, iar uneori mai apar reacții adverse că stări de rău și voma, de aceea e bine sa nu fie persoana in public, să mai aibă un stres in plus.



#6
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 august 2017 - 08:15

Dana, nu tooate citostaticele actioneaza la fel, de la unele nu apar nici stari de rau, nici pierderea parului.

Idea e sa nu vina prea multi oameni la voi, in rest, sa aerisesti casa, sa va spalati pe maini cand veniti de afara. Oricum atunci cand apare leucopenia  scade imunitatea, nu de la inceput.

Dar in prinipiu sunt doar reguli generale de igiena. Evident cand esti racit porti masca.

 

Capul sus ca o sa fie bine! Va pup!



#7
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 02 august 2017 - 08:50

Dana, și de la mine o îmbrățișare strânsă  [flo2]

 

Despre vaccinuri și la mine la fel (generația 76), am făcut la vremea aceea tot dar n-am documente care sa le ateste. Am fost la medicul de familie și a zis din prima ca în fostele tari comuniste vaccinarea era exemplara [pk]  [pk] , deci sa nu mi fac probleme. Același lucru mi l a confirmat și un alt medic Neamț. În Germania am mai făcut vaccinul contra hepatita A+B, si rapelul de 10 ani pentru polio/tuse convulsiva/tetanos/difterie. 

În plus mi am mai făcut pentru pojar deși mama mi a confirmat de mai multe ori ca am făcut boala dar m-am speriat nițel de epidemiile din Germania din ultima vreme, probabil nu era nevoie. Antigripala l am făcut numai anul trecut din motive de concediu în tarile calde.

 

Toate astea le am făcut cu gândul sa fiu protejata atit în DE cit și în străinătate,  nu din cauza unei situații asemănătoare cu ce ai descris tu. Eu îți recomand să mergi la medicul de familie și sa i expui situația ta/voastră și sigur îți va face recomandările potrivite.

 

Multa sănătate!



#8
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 02 august 2017 - 08:55

Dana, imi pare rau sa aud asta :(. Multa putere si tin pumnii sa fie totul bine!

 

Socro a facut 6 luni de Temodal si l-a suportat ff bine. Nu am facut nimic special in afara de regulile bazice de igiena. Marea ei placere e sa mearga la mall, si a continuat sa mearga la 2 zile.



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 august 2017 - 09:03

Multumesc tuturor!

 

Sunt speriata ca nu stiu ce va fi,ce va urma,eu sunt o persoana puternica insa cumva ...sunt darimata acum.

 

Medicul la care am fost ieri(pulmonolog)ne-a spus ca trebuie sa manince normal,sa s emiste normal,in masura in care poate,sa ia pauza atunci cind nu simte ca nu poate.Am uitat ins acomplet sa intreb de igiena si daca recomanda ceva special.

 

In schimb a intrebat sotul medicul d efamilie si acest i-a raspun sub forma d eglum ca va trebui s atraiasca ca ...MOnk(celebrul detectiv,din celebrul serial).

 

Cu vaccinurile si rapelul lor,sigur am s ama consult cu doctorita de familie,ma gindeam ca poate trebuie facut rapel,el fiind cu sistemul autoimunitar la pamint,s anu-l supunem la alte pericole.Insa ,in cazul meu,trebuie sa stiu ce am facut,cum spunema pentru baiat am carnetul de vaccinari.



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 august 2017 - 09:06

Dana, imi pare rau sa aud asta :(. Multa putere si tin pumnii sa fie totul bine!

 

Socro a facut 6 luni de Temodal si l-a suportat ff bine. Nu am facut nimic special in afara de regulile bazice de igiena. Marea ei placere e sa mearga la mall, si a continuat sa mearga la 2 zile.

Fara priotectie pe fata,fara antiseptic(gel sau servetele)?

 

Cum spunema sunt speriata si nu prea gindesc cum trebuie,mi-e teama sa nu exagerez sau sa scap ceva.

 

I-am spus sotului s apoarte antisepticul in buzunar,am s acumpar si servetele dezinfectante s ale aibe in masina si eu ams a insist sa poate masca(desi emdicul d efamilie a spus ca nu e nevoie).

 

Mi-e teama ca si eu si baiatul intram in contact zilnic cu foarte multe persoane,cum s apricedezt in cazul asta,cind ajung acasa...in afara spalatului pe miini si dezinfectatului?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -