Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Legea noastra este facuta de niste cretini, pentru niste idioti ca mine, care spera in dreptate, intelegere si bun simt!

sanatate tratament

21 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 28 iulie 2017 - 08:25

trista situatia acestei mamici  - Magda Vasiliu, prezentatoare la Prima TV

Insa, din pacate, cred ca sunt mamici care nu au puterea ei mediatica de a semnala problemele din legislatia de sanatate romaneasca.

 

iata ce spune ea:

 

"20 de ani in care am cotizat zdravan la sistemul de asigurari de sanatate. 20 de ani in care am avut concediu medical o singura data, 5 zile, pentru ca mi am rupt piciorul.

In rest, analize facute la particular, platite si o singura nastere. Atat. Azi ma vad in situatia incredibila de a gasi o solutie pentru a beneficia de concediu medical pentru ingrijirea copilului.

Vlad, baietelul meu a fost diagnosticat cu cancer acum 3 luni. De atunci sunt cu el la tratament in italia, o tara care l a primit instant. INTERNAREA DE URGENTA A COPILULUI MEU NU A FOST CONDITIONATA DE NICIUN ACT!!

Vlad a fost internat, diagnosticat si a inceput chimioterapia fara sa am initial niciun document. Abia apoi m au intrebat de cardul european... Le am spus ca nu l am, dar il voi avea si ca ii rog sa nu opreasca investigatiile...Functionarul de la ghiseu mi a raspuns simplu... "Doamna, copilul e tratat oricum... Nu conditionam tratamentul de chestiuni birocratice! Stati linistita!"

Si, am stat linistita, gandidu ma ca si in tara mea exista solutii decente pt astfel de situatii in care nu doresc nimanui sa se afle... Dar, a venit momentul in care am solicitat un concediu medical pentru ca nu am altfel cum sa mi insotesc copilul la analize, nu ma pot interna cu el din trei in trei saptamani, nu l pot ingriji dupa chimio, cand suferinta lui este cumplita...

Medicul meu de familie, caruia nu i am cerut niciodata nici macar o adeverinta, a ridicat din umeri- legea noastra zice ca trebuie sa vin personal la cabinet. Deci, nu ma poate ajuta... Aflu apoi ca e nevoie de un aviz al directiei sanitare din Bucuresti, unde ar trebui sa ma prezint tot personal... Deci, nu se poate...

Legea noastra este facuta de niste cretini, pentru niste idioti ca mine, care spera in dreptate, intelegere si bun simt! Cand italienii ii fac copilului meu analize din trei in trei zile ca sa se asigure ca e totul ok, Romania, tara mea, imi cere acte peste acte, avize si documente traduse, legalizate etc..Exista un teanc de hartii de la spitalul din Roma care atesta diagnosticul cumplit, toate parafate de somitati in oncologie pediatrica.

Statul roman, conform unor legi de rahat, vrea aviz de la un oncolog din Romania!!! Adica, un aviz formal, fara valoare medicala, pt ca acel oncolog evident, nu va vedea copilul... N are cum! Pt ca nu sunt cretina sa l port prin aeroporturi, avion si cabinete medicale cand starea lui e una la limita!

Nu am vrut sa l expun pe vlad, nu vreau compatimire si nici mila! Nu am nevoie! Am nevoie doar ca cineva cu putere de decizie sa schimbe niste legi restrictive, facute parca la misto, interpretabile si care nu l ajuta pe cetateanul idiot ca mine, care cotizeaza zeci de ani degeaba!

Pentru ca sunt sigura ca la fel ca mine au patit o multime de alti parinti, care in momentul in care pleaca sa si salveze copilul, nu se gandesc la birocratie, legi si chichite administrative care oricum n aduc nimic bun", 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 28 iulie 2017 - 11:15

e foarte trist sa fii mama si sa treci prin asa ceva. 

dar de ce intotdeauna birocratia in Romania sta impotriva cetateanului, in loc sa il ajute? Legile nu se fac pentru locuitorii acestei tari?



#3
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 28 iulie 2017 - 13:55

Nu stiu pentru cine sunt facute legile la noi, cert este ca este fff multa birocratie. Nu este vorba ca legile sunt impotriva cetateanului, insa sunt asa de stufoasa, incat cu multe lucruri incurca. Si prost este ca legile nici nu au fost revizuite, atunci cand s-a constatat ca au diverse hibe...

 

Nu am citit exact despre Magda Vasiliu (am citit doar ca baietelul ei este bolnav, nu am citit de lucrurile de care s-a lovit ea).

 

Stiu la modul general in ce consta birocratia: Se cer in cele mai multe locuri tot felul de hartii de la fel si fel de institutii. Dar trebuie, tu, ca cetatean, sa te duci personal dupa fiecare. Sa faci 10 drumuri pe zi. Si sa stai la diverse cozi sa astepti, ca deh, aceleasi problemel le mai au si altii... Nu se poate online, nu se poate sa existe o baza de date comuna si institutiile sa-si ceara una alteia diverse informatii care sa dovedeasca anuimte lucruri despre un cetatean.

 

Ex: Cazier juridic... mers la sectia de politie de care apartii, completata cerere... dar inainte de asta, trebuie achitat.... unde? La posta romana! Deci du-te mai intai la posta romana, completeaza un mandat postal cu mareata suma de 10 lei si apoi cu dovada du-te la politie... Daca ai trecut prin chestia asta si stii, faci drumurile corect, daca nu, te directioneaza ei.... De ce nu se poate plati la fata locului, ca sa se usureze viata omului de rand care poate are si alte treburi, s-a inviot de la serv? Nu stiu, probabil ca ce avem noi cadru legislativ nu permite sectiilor de politie sa aiba casierie si sa colecteze bani... si atunci pune omul pe drumuri. 

 

Casa de pensii nu este in stare ca aiba o baza comuna cu evidenta populatiei! Daca vin cu pensia si nu gaseste omul acasa si apoi omul nu vine la posta sa-si ridice pensia 1 luna, declara omul mort si ii suspenda pensia! Au fost cazuri... Apoi omul trebuie sa se adreseze instantei sa demonstreze ca traieste. Cand, este foarte clar, din baza de date de la Evidenta pop. ca omul acela traieste, are o carte de identitate, nu s-a eliberat pe numele lui un certificat de deces, deci nu e o persoana decedata. Poate nu si-a ridicat pensia din alte motive: plecat din localitate, internare etc.

 

Astea au fost niste exemple marunte, dar sunt cazuri in care chiar e imposibil sa faci atatea drumuri. In cazul Magdei, pe scurt, am inteles ca ea e cu baietelul in Italia si trebuia sa faca un drum in tara pentru diverse, plus sa avizeze un medic ca baietul sufera de boala respectiva... dar repet, nu stiu f bine...



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 28 iulie 2017 - 14:16

Haos, haos total. Atata incompetenta in administratia publica !!!



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 iulie 2017 - 14:35

Nu stiu pentru cine sunt facute legile la noi, cert este ca este fff multa birocratie. Nu este vorba ca legile sunt impotriva cetateanului, insa sunt asa de stufoasa, incat cu multe lucruri incurca. Si prost este ca legile nici nu au fost revizuite, atunci cand s-a constatat ca au diverse hibe...

 

Nu am citit exact despre Magda Vasiliu (am citit doar ca baietelul ei este bolnav, nu am citit de lucrurile de care s-a lovit ea).

 

Stiu la modul general in ce consta birocratia: Se cer in cele mai multe locuri tot felul de hartii de la fel si fel de institutii. Dar trebuie, tu, ca cetatean, sa te duci personal dupa fiecare. Sa faci 10 drumuri pe zi. Si sa stai la diverse cozi sa astepti, ca deh, aceleasi problemel le mai au si altii... Nu se poate online, nu se poate sa existe o baza de date comuna si institutiile sa-si ceara una alteia diverse informatii care sa dovedeasca anuimte lucruri despre un cetatean.

 

Ex: Cazier juridic... mers la sectia de politie de care apartii, completata cerere... dar inainte de asta, trebuie achitat.... unde? La posta romana! Deci du-te mai intai la posta romana, completeaza un mandat postal cu mareata suma de 10 lei si apoi cu dovada du-te la politie... Daca ai trecut prin chestia asta si stii, faci drumurile corect, daca nu, te directioneaza ei.... De ce nu se poate plati la fata locului, ca sa se usureze viata omului de rand care poate are si alte treburi, s-a inviot de la serv? Nu stiu, probabil ca ce avem noi cadru legislativ nu permite sectiilor de politie sa aiba casierie si sa colecteze bani... si atunci pune omul pe drumuri. 

 

Casa de pensii nu este in stare ca aiba o baza comuna cu evidenta populatiei! Daca vin cu pensia si nu gaseste omul acasa si apoi omul nu vine la posta sa-si ridice pensia 1 luna, declara omul mort si ii suspenda pensia! Au fost cazuri... Apoi omul trebuie sa se adreseze instantei sa demonstreze ca traieste. Cand, este foarte clar, din baza de date de la Evidenta pop. ca omul acela traieste, are o carte de identitate, nu s-a eliberat pe numele lui un certificat de deces, deci nu e o persoana decedata. Poate nu si-a ridicat pensia din alte motive: plecat din localitate, internare etc.

 

Astea au fost niste exemple marunte, dar sunt cazuri in care chiar e imposibil sa faci atatea drumuri. In cazul Magdei, pe scurt, am inteles ca ea e cu baietelul in Italia si trebuia sa faca un drum in tara pentru diverse, plus sa avizeze un medic ca baietul sufera de boala respectiva... dar repet, nu stiu f bine...

Da anul acesta nu se mai plateste nicio taxa. Depui cererea, arati actul de identitate si ti-l da pe loc.



#6
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 28 iulie 2017 - 18:34

Daca nu ma insel legea cu privire la acordarea concediului medical a fost schimbata si inasprita tocmai pentru ca la momentul respectiv se observase o tendinta de abuzare a acestui tip de concediu. 

Problema e ca in loc sa defineasca o lege utila au definit o lege punitiva, care automat presupune ca angajatul cauta sa "fenteze" angajatorul si sa obtina concediu platit.

Cred ca legea poate extinde lista actelor cu care demonstrezi ca ai nevoie de concediu medical prin adaugarea actelor medicale emise de un medic strain, traduse si apostilate. 

Nu mai e de mult asa de "surpriza" faptul ca romanii isi cauta tratamentul medical afara, si e stupid sa conditionezi asta de o hartie emisa de un medic local.



#7
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 28 iulie 2017 - 19:07

legea e atat de stupida peste tot , nu doar in romania. 

 

cei care au ajuns la "butoane" sunt strambi , nu au coloana vertebrala.



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 iulie 2017 - 19:29

Daca nu ma insel legea cu privire la acordarea concediului medical a fost schimbata si inasprita tocmai pentru ca la momentul respectiv se observase o tendinta de abuzare a acestui tip de concediu. 

Problema e ca in loc sa defineasca o lege utila au definit o lege punitiva, care automat presupune ca angajatul cauta sa "fenteze" angajatorul si sa obtina concediu platit.

Cred ca legea poate extinde lista actelor cu care demonstrezi ca ai nevoie de concediu medical prin adaugarea actelor medicale emise de un medic strain, traduse si apostilate. 

Nu mai e de mult asa de "surpriza" faptul ca romanii isi cauta tratamentul medical afara, si e stupid sa conditionezi asta de o hartie emisa de un medic local.

Exista asa ceva.

Si s-a mai usurat si s-au schimbat niste prevederi mai ales dupa tragedia din Colectiv.

 

Numai ca in cazul asta particular cred ca e vorba putin de altceva inclusiv de un meddic de familie mai putin omenos.

 

Legea din 2005 prevede asta:

"Legiuitorul a mai prevăzut și că beneficiază de concediu medical pentru îngrijirea copilului bolnav cu afecţiuni care nu pot fi tratate în ţară unul dintre părinţi, tutorele, asiguratul căruia i s-a încredinţat copilul spre creştere şi educare sau în plasament familial şi care însoţeşte copilul la tratament în străinătate, pe durata spitalizării copilului. În acest caz reținem că certificatul de concediu medical se eliberează de medicul curant, cu avizul direcţiilor de sănătate publică, pe baza actelor doveditoare traduse şi autentificate, în condiţiile şi până la duratele maxime prevăzute de lege, dar nu mai târziu de 15 zile de la data revenirii în ţară"

 

Probabil ca cadrul asta legal e greoi. Si e mult de umblat.



#9
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 28 iulie 2017 - 20:50

Exista asa ceva.

Si s-a mai usurat si s-au schimbat niste prevederi mai ales dupa tragedia din Colectiv.

 

Numai ca in cazul asta particular cred ca e vorba putin de altceva inclusiv de un meddic de familie mai putin omenos.

 

Legea din 2005 prevede asta:

"Legiuitorul a mai prevăzut și că beneficiază de concediu medical pentru îngrijirea copilului bolnav cu afecţiuni care nu pot fi tratate în ţară unul dintre părinţi, tutorele, asiguratul căruia i s-a încredinţat copilul spre creştere şi educare sau în plasament familial şi care însoţeşte copilul la tratament în străinătate, pe durata spitalizării copilului. În acest caz reținem că certificatul de concediu medical se eliberează de medicul curant, cu avizul direcţiilor de sănătate publică, pe baza actelor doveditoare traduse şi autentificate, în condiţiile şi până la duratele maxime prevăzute de lege, dar nu mai târziu de 15 zile de la data revenirii în ţară"

 

Probabil ca cadrul asta legal e greoi. Si e mult de umblat.

 

Atunci legea e ok. Dar cumva functionarii publici si medicul de familie nu cunosc prevederile legale si asta nu e ok, pana la urma asta e jobul lor.

Cum face un angajat sa obtina informatia legata de obtinerea unui concediu medical, clar si pe intelesul lui? 

 

Viviana ce vrea sa zica "dar nu mai târziu de 15 zile de la data revenirii în ţară" ?"


Editat de Madanic, 28 iulie 2017 - 20:54 .


#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 iulie 2017 - 21:39

Nu stiu Madanic. 

cu toate ca am citit si eu de mai multe zile ce a spus Magda Vasiliu, nu am inteles la ce se refera.

Nu stiu ce este cu alea 15 zile. Banuiesc ca e vorba de 15 zile de cand te intorci in tara de la tratament.

 

Dar, in multe cazuri ai nevoie de bani, indemnizatia aia de boala pe care o primesti dupa ce ai depus concediul medical este importanta si ai nevoie de banii aia acolo nu poti astepta sa se traduca documetele sa obtii avize etc. sa mai dai si peste un medic de familie care nu este maleabil. Medicul curant trebuie sa aiba cardul de sanatate ca sa poata sa dea concediu. Dar cu cardul se poate duce oricine din familie.

Imi dau cu parerea fara sa stiu despre ce este vorba de fapt.

 

Probabil ca este foarte greu, anevoios sa fii obligat sa vii in tara ca sa inceapa sa-ti curga indeemnizatia si concediul medical.

Ar fi o usurare daca aceste documente s-ar putea trimite cumva prin email, prin posta la cabinetul medicului, iar medicul curant sa poate vorbi direct cu dr. din tara respectiva si sa ajute cumva la usurarea situatiei.

 

 





Etichetat si cu sanatate, tratament

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -