Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Martie 2018

martie 2018 sarcina gravida

393 raspunsuri la acest subiect

#21
Ruxi92

Ruxi92

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 28 august 2017 - 13:13

Buna tututor!

 

Numele meu este Ruxandra, am 25 ani si sunt tocmai am intrat in saptamana a 10-a. DPN este 31 martie. Aceasta este prima mea sarcina. Sunt norocoasa pentru ca nu m-am simtit deloc rau pana acum. Doar de cateva ori am avut greturi pasagere. Am descoperit saptamana trecuta ca am un hematom de 1 cm, dar am inceput imediat sa iau tratament. Sper sa fie bine in final. Ma bucur ca fac parte din acest grup si sper sa fim din ce in ce mai active.

 

Sarcina usoara tuturor si multa sanatate! Va pup! :*



#22
Ruxi92

Ruxi92

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 28 august 2017 - 13:17

Salutare tuturor! Eu sunt Diana si sunt insarcinata in 11s5z! Am mari emotii. Sper sa fie bine totul pana la capat. Am trecut de primul hop. Am avut un hematon dar care s-a dus cu ajutorul tratamentului. Maine sunt programata la dublu test. Sper sa cunosc aici mamici "de martie", sa ne consultam si sa ne sprijinim reciproc! Multa sanatate  tuturor!

Buna, Diana!

 

Ce tratament ai luat pentru hematom? Mie mi-a fost prescris Arefam. :)



#23
maria_scu

maria_scu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 28 august 2017 - 15:35

Bine ai venit Roxy!

Eu tot asa.cu greturile . Dimineata cum ma ridic din pat fug la baie.Mirosurile imi dau de furca. Nu pot deschide frigiderul ca mi se intoarce stomacul pe dos. Sper sa treaca cat mai repede.

 Imaginativă ca mai amsi bebelina de 1 an si 4 luni căreia trebuie să-i schimb pampy [batcap]  [alcool] .q



#24
diana.16

diana.16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 28 august 2017 - 15:43

Buna, Ruxandra! Bine ai venit in grup. Pt hematom mie mi-a prescris Arefam de 200, de 3 ori pe zi pe cale vaginala si 3 No Spa pe zi. Mi-a mai dat si vitamine dar astea le iau toata sarcina- Natalvit. Am facut tratament din sapt a sasea pana in sapt a 12-a(arefam). No spa l-am oprit in sapt a zecea. Asa mi-a spus doctorul pt ca dureri nu aveam si nici nu am sangerat. Acum mi-a zis sa mai iau doar la durere. Si al meu tot un cm a avut. O sa fie bine, o sa vezi. Se va duce. Incearca sa nu faci efort, sa nu ridici greutati. Eu am stat destul de mult in pat in perioada aia. In cazul in care sangerezi sa suni doctorul imediat. Am o prietena care asa a patit si a internat-o. La ea a fost mai grav ai tot a scapat de el. Are baietel mare acum. Asa ca stai linistita. O sa fie bine. Doamne ajuta! Sa auzim numai de bine! 



#25
diana.16

diana.16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 28 august 2017 - 15:51

Maria, te inteleg! Nici pe mine  nu m-au lasat. Cu mancarea n-am asa probleme. Cu parfumurile duc lupte grele. Si pe strada ma stramb cand trece cineva pe lana mine si miroase a parfum. Tu trebuie sa ai si energie pt piticii tai. Mai ales pt cea mica. E perioada mersului,  cataratului

.Speram sa treaca mai repede..De vineri incep si eu munca si sper sa fiu mai activa. Trebuie!! N-am incotro :))



#26
Ruxi92

Ruxi92

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 28 august 2017 - 16:05

Bine ai venit Roxy! Eu tot asa.cu greturile . Dimineata cum ma ridic din pat fug la baie.Mirosurile imi dau de furca. Nu pot deschide frigiderul ca mi se intoarce stomacul pe dos. Sper sa treaca cat mai repede. Imaginativă ca mai amsi bebelina de 1 an si 4 luni căreia trebuie să-i schimb pampy [batcap] [alcool] .q

 

Sa îți trăiască! A fost grea și prima sarcina?


#27
diana.16

diana.16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 28 august 2017 - 16:12

Ligia, sa stii ca si eu eram la fel!!! Daca trece o zi sau o dimineata fara sa am greturi incepeam sa ma panichez. Citisem pe grup la intrebari panica despre asta. Si imi faceam griji ca poate s-a oprit din evolutie. Dar in cursul zilei sau ziua urmatoare reapareau. Asa ca e posibil sa te lase o zi si sa inceapa ziua urmatoare. Din ce am citit eu pe grup sunt persoane care nu au mai avut din sapt a zecea. Eu inca am si sunt in sapt a 13-a. Nu toata ziua. Mai mult dimineata si seara. Incearca sa stai linistita si vei vedea ca reapar sau daca nu reapar, faci parte din norocoasele care au scapat usor.


Editat de diana.16, 28 august 2017 - 19:56 .


#28
maria_scu

maria_scu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 28 august 2017 - 18:05

Multumesc roxy. Si voua la toate care aveti copilasi mai mari sa va traiasca ,iar celor aflate la prima sarcina bebe i sănătoși si la termen.

 La prima a fost mai ok au aparut pe la 8 saptamani si au dispărut pe la 12. Cu fetita imediat, si m -au ținut pana pe la 16. Sa vedem acum cat au de gand sa.ma chinuie.

 Tocmai asta e problema ca trebuie sa fiu fresh si pentru copii ,dar asta e ,important e sa fie bebe bine.



#29
diana.16

diana.16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 30 august 2017 - 17:56

Salutare fetelor! Liniste deplina pe aici! Este toata lumea bine? Sper ca totul decurge normal.

 Am o intrebare. Voi ce folositi impotriva vergeturilor? Sau ce ati folosit? Asta daca ati folosit (cele care sunteti deja mamici). 



#30
maria_scu

maria_scu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 31 august 2017 - 13:12

Buna Diana!

 Aici totul ok,aparte greturile. Am fost ieri la farmacie si mi-am luat niste pastile sa vedem daca isi fac treaba.

 In legatura cu vergeturile - la prima sarcina m-am dat

cu ulei de migdale , nu mi- au aparut deloc dar nici nu am luat multe kg. La a doua sarcina am pus multe kg (20) si m-am dat cu crema hidratanta ,dar cand si cand si nu am facut. Am inteles ca depinde si de cat e de elastica pielea.





Etichetat si cu martie 2018, sarcina, gravida

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -