Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Martie 2018

martie 2018 sarcina gravida

393 raspunsuri la acest subiect

#161
diana.16

diana.16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 18 septembrie 2017 - 20:43

Esti o fericita daca reusesti sa nu mergi la baie. Eu ma duc de 2-3 ori pe noapte. Eu am 15s4z. Cred ca ce am simtit este bebe dar nu sunt f sigura. Asa cum va spuneam la inceput, am un aparat cu care ii ascult inimioara si pana acum statea mai mult pe partea dreapta. Vineri l-am simtit prima oara si am pus aparatul acolo unde l-am simtit si acolo se auzeau inimioara. Se mutase pe stanga :) Deci e posibil sa fie mititelul meu. Mai vedem zilele urmatoare daca se simte ceva diferit. Ma bucur sa vad ca nu sunt singura



#162
rocsa

rocsa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 18 septembrie 2017 - 22:27

Buna fetelor,

Si eu ma trezesc pe la 4-5 dimineata. Seara nu ma culc inainte de 11. Greturi mai am cand probabil nu ii prieste bebelusului ce mananc eu. In special cat sunt la birou. Am si o foame permanenta. Nu stiu cum sa ma abtin sa ma indop, seara im special. Si mie mi se pare ca simt bebelusul. Si inimioara am simtit o



#163
CrissaYsc

CrissaYsc

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 07:25

Aoleu, asa sunt eu...ma trezesc pe la 2-3 sa merg la baie si gata cu somnul meu, ma perpelesc pe toate partile si abia ma mai ia somnul, iar la 6 suna ceasul


#164
alina leahu

alina leahu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 14:49

Ruxi, imi pare rau!

 

La sfarsitul saptamanii implinim14 sapt.  Si eu am aceeasi problema cu somnul. Rau e ca nici ziua nu reusesc sa atipesc...apoi ma ia durerea grooooaaaznica de cap si e cam gata ziua mea.

La mine starile de greata s-au intensificat desi speram sa nu le mai am. Sunt cumplit de nervoasa si fara rabdare.

Fetelor, aveti vreo presimtire? Fata sau baiaat?



#165
diana.16

diana.16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 19 septembrie 2017 - 18:52

Eu pana acum am presimtit ca e baiat. Nicio secunda nu m-am gandit ca este fetita, am visat ca e baiat..dar e posibil sa ma surprinda. La ecografia de la 10 sapt mi s-a spus 60% baiat dar asta se poate schimba.  Era f mic. La 12 sapt nu a vrut sa stea. Rusinos, ce sa zic! Martea viitoare am programare. Sper sa aflu! 

Cat deapre insomnii si dureri de cap va inteleg perfect. Durerile de cap le avem si de la oboseala. Eu am inceput sa mai beau cafea cand ma doare si e mai bine..dar pe langa alea mai am si de stomac din cand in cand si de burta cand ma supar la munca. Incerc sa stau cat mai linistita dar cand lucrezi cu prescolarii e mai greu pt ca ei sunt multi, tu una, ei au nevoie de tine..si tot asa. Vedem cat rezist. Voi v-ati gandit la concediu  medical? Rezistati la serviciu? 

P. S: Azi l-am simtit cand cantam cu copiii. M-a gadilat usor! Cred ca ii place muzica :)



#166
violena

violena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 20 septembrie 2017 - 09:05

Salut. 

 

Fetele care ati mai fost insarcinate sau care aveti o sarcina mai inaintata decat a mea ... ma doare de aseara piciorul stang spre interior deasupra genunchiului, ca si cum mi-ar fi amortita o porțiune. A debutat ca si durere de burta, apoi a radiat catre picior si acum observ cand merg ca durerea urca spre fund.

 

Se poate deja ca uterul sa apese pe nervul sciatic sau e prea devreme pt asa ceva? Nu am mai avut pana acum dureri de coloana sau asociate si nu stiu cum sa le descriu.

 

Sau durerile astea vin de la altceva? Sa ma ingrijorez? 



#167
AndaStela

AndaStela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 21 septembrie 2017 - 15:10

Violena, si eu am avut dureri de coloana in partea de joa care radiau in picior, asa tare ca nu puteam sa calc cu piciorul respectiv. Au fost vreo 10 zile de dureri de ligamente si coloana, bazin, simteam durere osoasa, iar aceasta durere se accentua la orice efort. A teecut de la sine, medicul mi,a zis ca sunt firesti senzatiile.

 

Eu acu trec fetelor de la o extrema la alta. Eram convinsa ca l.am simtit pe bebe, dupa senzatii si localizare, dar de doua zile e pauza totala la mine in burtica, nici macar durere de ligamente nu am. In loc sa ma bucur ca ma simt usoara, desi am mai luat 1 kg, ma simt ok si la efort, eu ma ingrijorez de lipsa asta de simptome. Nu mai am strop de greata si ameteli, dureri, senzatii de presiune, miscare in abdomenul inferior, zici ca nu.s gravida. Abia astept sa ajung saptamana viitoare la.medic, sa vad ca e totul ok la ecograf. Azi am implinit 15 sapt si in loc sa ma bucur, am numai idei groaznice in cap. M.a afectat si faptul ca prietena mea, care era graviduta cu cateva zile mai mica decat mine, a pierdut sarcina, a fost oprita in evolutie, fara ca ea sa,si dea seama. Daca oricum eu eram genul precaut si inainte, acu chiar ca o dau in paranoia. Stiu ca teoretic e prea mica sarcina ca sa simt miscari, dar eu am simtit ce am simtit si sunt sigura ca a fost bebele, si sa nu mai simt nimic de doua zile, ma sperie :(



#168
rocsa

rocsa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 21 septembrie 2017 - 20:19

AndaStela, cu toate cred ca ne gandim la bebelusi sa fie in regula. Dar sa fim pozitive! Eu parca ii simt inimioara. Am fost la ecograf, totul foarte bine. E fetita! Abia astept urmatorul control. 



#169
maria_scu

maria_scu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 07:45

Buna fetelor!

 Noi azi avem 13 sapt. Eu am avut marti control,totul ok ,bebe a stat cu spatele deci nici o șansă să ne arate ce este.La prima sarcina am aflat la 15 saptamani ce este,iar cu fetita destul de tarziu ,undeva la 5 luni jumate.

  Cu durerile de spate si eu ma chinui.

  Legat de miscarile lui bebe si eu cred ca le-am simtit. E ok la inceput sa nu-l simtiti zilnic .



#170
Laurabucur17

Laurabucur17

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 128 mesaje

Postat 22 septembrie 2017 - 07:53

ehe bravo bravo ... noi avem 14 saptamani si 3 zile si a miscat de vreo 2 ori doar ... ieri si alaltaieri se pare ca nu a vrut sa o bage in seama pe mami ... sunt putin speriata dar daca voi ziceti ca e ok sa nu miste in fiecare zi e ok ... pupici





Etichetat si cu martie 2018, sarcina, gravida

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -