Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce sunt mereu grabiti romanii pe sosele?

volan masina drumuri romania

16 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 iulie 2017 - 13:30

Am ajuns in Bucovina unde miroase a brad si e un aer atat de curat. Esti parca in alta tara. 

Insa pana am ajuns aici, am traversat Romania din Bucuresti pana in Nord. Inteleg de ce soseaua aia DN2, care strabate Moldova este intitulata Drumul Mortii.

Este increbil cat de periculoasa este: depasiri la mustata, tituri care depasesc masinile mici fara nici o masura de precautie ... masini oprite periculos in marginea drumul sa cumpere pepeni sau caise, caini, carute si tractoare care vin cu noroi direct din camp.

 

Nu exista respect pe drumuri. Orice depasire se lasa cu niste injuraturi sau un demaraj periculos ...

Oare de ce nu exista o cultura a calmului la volan? De ce isi pun romanii asa de usor viata in pericol?



#2
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 21 iulie 2017 - 13:45

pt ca asa sunt romanii,oriunde ai conduce in tara asta,peste asta vei da,exact ce ai descris.

 

nu generalizez,dar trebuie sa fii cu ochii in 4,sa eviti multe accidente.desi sunt cazuri cand degeaba esti atent..

 

si sa nu generalizez inca o data,dar romanii nu prea au respect pt nimic,nici pt ei insisi...



#3
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 21 iulie 2017 - 15:03

in principal, pentru ca in Romania nu exista autostrazi /drumuri express, care sa iti permita sa ajungi intr-un timp decent din punctul A in punctul B (si marea majoritate a celor de pe drumuri nu sunt in vacanta, ci se grabesc cu treaba).  E85 e presarat cu  localitati, portiuni de drum cu o singura banda pe sens, drumul de 350km intre Bucuresti si Piatra de ex il faci in minim 6 ore daca ai noroc sa nu fie traficul foarte intens. 

Nu stiu in cate tari civilizate singura cale de acces rutier spre capitala tarii este in asemenea conditii.



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 21 iulie 2017 - 15:22

Eu sint convinsa ca si cu drumuri bune si autostrazi, tot asa s-ar circula in Romania. Nu s-ar schimba nimeni peste noapte. Insa inteleg ce spune Laura si ii dau dreptate,

 

Pe de alta parte si aici sint drumuri inguste cu dublu sens si rar se fac depasiri periculoase. Se merge in sir indian pina cind fie se bifurca drumul, fie se fac 2 benzi pe sens. Insa nu se compara drumurile din UK cu drumurile romanesti.



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 iulie 2017 - 17:06

Chiar si fara autostrazi, nu inteleg cand s-au proiectat drumurile astea din tara, de ce nu le-a facut si prin afara localitatilor... majositatea trec prin localitati, unde trebuie sa mergi incet, unde circula multe biciclete si carute si traficul se ingreuneaza.

Ar fi trebuit drumul principal sa mearga pt langa localitati si sa existe viraje dreapta-stanga pentru a intra intr-o anumita localitate



#6
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 21 iulie 2017 - 17:15

Monica, păi drumurile de acum sunt vechile drumuri de căruțe (drumuri de pământ sau pietruite) și asfaltate la un moment dat. Când s-au apucat de asfaltat acum 50-70 de ani doar nu erau să asfalteze prin câmp, pe-alăturea de localități, că oamenii tot drumul vechi l-ar fi folosit. Acela era drumul principal, acela a fost asfaltat. Problema e că nu au făcut drumuri express sau autostrăzi.



#7
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 iulie 2017 - 17:26

Asta e clar, ca suntem deficitari la capitolul asta si avem prea putini km de autostrada :(



#8
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 21 iulie 2017 - 17:43

In 2007 am fost in Polonia si chiar atunci demarasera o droaie de proiecte de autostrazi...stiu cam am inchiriat masina si am condus o gramada...peste tot erau constructii de sosele. Erau fonduri europene dedicate autostrazilor. La noi in Romania nu au fost alocate fonduri pentru sosele??



#9
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 21 iulie 2017 - 18:13

redactor, asa se circula si in unele orase - sa nu generalizez nici eu, ca doar n-am fost in toate. Dar am vazut... multe: curse de motociclete si de masini in timpul zilei sau dupa lasarea serii, lipsa de respect pentru pietonii care treceau strada regulamentar, depasiri periculoase, iesiri periculoase din strazi laturalnice, injuraturi... Si accidente, am vazut si accidente.



#10
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 iulie 2017 - 18:17

In 2007 am fost in Polonia si chiar atunci demarasera o droaie de proiecte de autostrazi...stiu cam am inchiriat masina si am condus o gramada...peste tot erau constructii de sosele. Erau fonduri europene dedicate autostrazilor. La noi in Romania nu au fost alocate fonduri pentru sosele??

 

ba da, s-au câștigat licitații cu bani grei, dar corupția a câștigat. Au fost demarate câteva bucăți de autostrada și ele exista, dar nu sunt legate între ele Pt ca nu s-a continuat. Firmele ce au câștigat licitațiile au băgat banii in buzunar in loc sa facă lucrările licitate...





Etichetat si cu volan, masina, drumuri, romania

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -