Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce se cearta parintii unui bebelus si de ce dusul gunoiului poate deveni motiv de divort

cearta cuplu emotii somn depresie divort

24 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 14 iulie 2017 - 16:44

:))) gunoiul..... E într-adevăr un subiect delicat :)) barbate-miu s-a trezit cu niste ambalaje in pantofi din cauza că îi picau din mână și acolo rămâneau... Dar în general nu sunt probleme majore de curățenie :)) nu e casa farmacie, dar atitudinea noastră comună e că mai întâi ne plimbam/distram/relaxam și apoi facem șmotru, că nu e politia curățeniei pe urmele noastre :)



#12
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 iulie 2017 - 16:54

:))) gunoiul..... E într-adevăr un subiect delicat :)) barbate-miu s-a trezit cu niste ambalaje in pantofi din cauza că îi picau din mână și acolo rămâneau... Dar în general nu sunt probleme majore de curățenie :)) nu e casa farmacie, dar atitudinea noastră comună e că mai întâi ne plimbam/distram/relaxam și apoi facem șmotru, că nu e politia curățeniei pe urmele noastre :)

Ai dreptate, cam asa gandesc si eu... pana la urma cele mai de pret amintiri de peste ani si ani raman cele petrecute cu familia - sot, sotie, copii, parinti (depinde de partea cui privesti [:)] ), nu cat de tare stralucea casa de curatenie si cat smotru s-a facut pt asta... 

Casa trebuie sa arate decent, in limite rezonabile. Astfel incat sa te simti bine la tine acasa, cu alte cuvinte  [:)]



#13
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 14 iulie 2017 - 17:41

Da, dar aparitia unui copil poate duce la astfel de "dezechilibre" care inainte nu existau, sau daca existau, nu erau asa evidente.

Oricare din parteneri poate claca, mamica poate face o depresie, Doamne fereste, taticul se poate simti neglijat, ca deh, sotia lui nu mai are timp pentru el...

Treburile casnice.... hmmmm.... cunosteti mentalitatea romaneasca din strabuni (care sper sa se mai schimbe cu timpu, dar trebuie sa mai treaca 1-2 generatii) cum ca trebuirile gospodariei si cresterea copilului sunt treburi exclusiv pentru femei, barbatul trebuie sa aduca bani in casa si cam atat... si pe urma tot ei se mira ca sotia sta acasa cu copilul si are timp berechet pentru treburi si tot asa...

Daca un barbat a fost crescut cu astfel de conceptii, dupa aparitia copilului, e vai si amar....

 

Stiu multe cupluri in jur care s-au despartit la un timp dupa aparitia copiilor... si pur si simplu pt frecusuri din astea marunte: lipsa timp parteneri, asa zisa plictiseala, rutina si tot asa... unul din ele era un cuplu de 10 ani vechime, s-a despartit la 1 an al copilului..

 

Mereu opinia mea a fost ca adevaratul test pentru un cuplu il constituie aparitia unuil copil. Daca cuplul trece cu bine de aceasta perioada (primii 2-3 ani ai copilului/ copiilor) atunci cuplul acela este stabil si va merge inainte. 

 

Casatoria va necesita toata viata ca partenerii sa isi ajusteze rolurile si asteptarile, dezechilibre nu se intampla doar la aparittia copilului, se intampla si cand pierzi un job, apar probleme financiare, probleme de sanatate, depresia poate sa fie si alta decat post partum. 

Problema e cum reactioneaza partenerii la aceste dezechilibre. Daca reactia e sa-si protejeze "statusul" atunci casnicia nu are sanse sa reziste, daca reactia e sa incerce sa readuca echilibrul atunci vor merge mai departe.

 

Ai dreptate cu mentalitatea (by the way nu o au doar romanii, o au si altii) dar asta se schimba la inceputul relatiei, nu dupa ce apare un copil. Iar reactiile soacrei, rudelor sau oricare input extern nu ar trebui sa conteze.



#14
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 iulie 2017 - 18:05

De regula, chestiile de mai sus apar mai incolo, cam dupa ce apar copiii... asa ca daca ai trecut cu bine peste hop-ul cu copiii, stii (fara sa ai o garantie, normal) ca partenerul/a este un om pe care te poti baza cand ai un necaz.

 

Zic si eu, intr-adevar, necazuri pot aparea oricand si de orice fel... este ff important ca cel de langa tine sa te sustina  [:)] . Astea sunt adevarate teste pt casnicie... multi le pica, adica cei superficiali.


Editat de monicabo, 14 iulie 2017 - 18:08 .


#15
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 16 iulie 2017 - 23:14

Dusul gunoiului ca motiv de divort nu cred ca are legatura cu aparitia unui bebelus , sunt doua lucruri distincte . Adica mama nu poate duce gunoiul daca are copil? Sau cum , de ce se cearta ? 

Dar daca esti singura numai cu copilul ce faci cu gunoiul . 



#16
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 17 iulie 2017 - 00:01

Cand esti singura, n-ai incotro si-l duci. Dar cand ai partenerul tolanit pe canapea si copilul agatat de tata parca nu-ti mai vine.



#17
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 17 iulie 2017 - 00:15

Cred că probleme apar din cauza că mama isi intra mai repede in rol, învăța și face conexiuni noi foarte rapid pentru a răspunde noii situații. Asta înseamnă că ea evoluează brusc, se schimbă, trece la alt nivel. Adică problematica este situația în care tatăl nu evoluează la fel de repede. În cazul în care da, totul este depășit și disputele devin constructive, întăresc legatura din cuplu. 



#18
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 17 iulie 2017 - 00:17

Adică eu iau exemplul personal. Până să avem bebeluș nu a existat niciodată nici "da-te mai încolo", în schimb după, au mai apărut frecușuri, absolut banale și ridicole dacă stai sa le analizezi :) dar consider că avem de învățat și din certuri !



#19
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 17 iulie 2017 - 00:41

Adica inainte de aparitia copilului individul isi facea partea lui de menaj si dupa refuza pentru ca daca tot ea " sta " acasa cu copilul poate sa duca si gunoiul . E de neam prost in acest caz.

Pe de alta parte , cat timp iti ia si sa duci gunoiul , gosh , foarte multe lucruri se pot face impreuna cu copilul sau cand doarme , nu e imposibil.



#20
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 17 iulie 2017 - 18:35

E chestiune de educatie, si incepe de cand esti copil.

De mic copil am avut task-uri de care eram responsabila impreuna cu fratii mei: 

 - jucariile trebuia sa le tinem ordonate, si daca le pierdeam nu exista sa plangem ca vrem altele sau sa fie inlocuite

 - hainele le impatuream frumos, nu era permis sa fie aruncate la gramada

 - la sase ani am invatat cum sa-mi spal hainele de mana, si cu ocazia aia am realizat ca sosetele sunt extrem de greu de spalat daca le folosesti fara pantofi

 - la 7 ani am invatat cum sa-mi incalzesc mancare si cat de periculos e focul

 - vasele se spalau de indata ce te ridicai de la masa

 - primul desert l-am facut la 8 ani, covrigei sarati

 - calcam haine si lenjeriile de pat

 - aveam fiecare cate o sectiune din casa in care stergeam praful, si spalam geamurile

 - mergeam cu tata la batut covoare, el batea noi dadeam cu peria cu apa si otet

 - am invatat sa schimb sigurantele, sa desfund chiuveta, sa rezolv robinetii.

De ce? Pentru ca era nevoie de ajutor in casa, atat mama cat si tata aveau destul de multe task-uri pe umerii lor si foarte putin timp la dispozitie.

 

Asa ca menajul in casnicie nu a fost niciodata o surpriza pentru mine. Sotul meu la fel, ei au fost 4 frati acasa. Si ei tot asa au fost invatati. 

Cat timp esti invatat cu munca si responsabilitatile, ce vine intr-o casnicie nu e o surpriza.

 

Cand aud ca dusul gunoiului e o problema ma face sa zambesc. Cand eram copil si pana cam pe la 20 de ani, gunoiul se punea gramada in galeata, fara punga, si da era extrem de dezgustator sa intorci galeata aia in ghena de la bloc. Din cauza ca nu se punea in pungi mirosul gunoiului era peste tot si ghena si pubelele aratau dezgustator.

Acum ca avem saci de gunoi care se leaga la gura, si cand arunci gunoiul nu se mai imprastie resturi peste tot si mirosul e "contained"  as zice ca certurile pe aruncatul gunoiului sunt un moft. 

 

PS. Sotul meu e asa de conditionat ca si acum (desi pungile de gunoi nu curg si pubela e curata) inca spala pubela dupa fiecare aruncare de gunoi.  [:)]





Etichetat si cu cearta, cuplu, emotii, somn, depresie, divort

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -