Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Educatie financiara - cum scapam de "vreau"?

bani dorinte copii

54 raspunsuri la acest subiect

#1
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 04 iulie 2017 - 13:06

Deeeci... Alex merge spre 9 ani si de ceva vreme a cazut in capcana lui "vreau". Am mai avut noi o perioada in care "vreau" asta se tinea scai de noi, am aplicat restrictii, sanctiuni, am discutat foooarte mult, am reusit sa scapam de el. Acum ne-a iesit din nou in cale si solutiile anterioare... nu mai functioneaza. Eu consider ca e importanta comunicarea si nici nu m-am confruntat cu situatii in care chiar sa nu inteleaga ce ii spun, sa nu vrea sa accepte argumentele mele.

 

Marturisesc ca acum nu mai reusesc sa opresc lista de "vreau". Si nu e numai Alex, stiu si alti parinti care se confrunta cu aceeasi problema - copii mai mici sau mai mari (pana in 12 ani) cer si cer si cer si cer... de mai multe ori pe zi. Jucarii, dulciuri, distractii.

 

Am incercat educatia financiara si vreau sa o mai incerc, mi se pare foarte importanta. Dar nu pricepe nicicum ca banii... se termina. Nu mai intelege chibzuinta, planificatul, opritul nebuniei cu vrutul in fiecare zi. Tot primim invitatii pentru zile de nastere si, de unde pana acum se multumea sa alegem cadoul impreuna, acu' vrea si el musai ceva, ca altfel nu e fair, asa zice, ca nu e fair.

 

Zau ca l-as trimite undeva unde sa munceasca o zi, doua, pentru bani, ha ha.



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 04 iulie 2017 - 13:22

Adica tu vrei ca un copil sa nu mai vrea ?

Ai vazut tu vreun adult care sa nu vrea nimic , niciodata ? Care sa nu viseze la mai mult, mai bun ?

Diferenta e ca asa, ca adult, taci si mergi mai departe.

Dar ca un copil sa nu mai vrea ... ceri imposibilul ! 

Diferenta este ca tu esti cea care gestioneaza banii, deci faci prioritatile. Copilul nu are cum sa inteleaga de ce e mai important detergentul decat jucaria lui !

Da, poti explica si reexplica si poti sa l convingi ca trebuie sa renunte la multe, dar sa nu isi mai doreasca , nu ai cum sa l convingi :-) Si nici nu trebuie.


Editat de szivarvany, 04 iulie 2017 - 13:23 .


#3
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 04 iulie 2017 - 14:20

eu nu stiu ce sa raspund caci cu siguranta ne incadram la "noroc, copii model".

 

ai nostri, 10, 8 si 3 ani nu cer nimic, adica nu ne terorizeaza (pt moment?!). sigur ca la magazin se mai uita lung la o bomboana si intreaba daca putem cumpara, insa in ambele variante de raspuns (da sau nu, pt ca avem deja acasa sau nu e bun pt sanatate), accepta situatia, nu sar niciodata calul. OK, recunosc ca de mici au fost "instruiti": mergem la magazinul de jucarii sa cumparam cadou pt X, nu luam nimic pt noi, n-avem nevoie si drept urmare nu facem circ; caci a 2a oara nu mai veniti cu noi.

 

acum cei mari au pusculite si le-am spus ca isi pot cumpara din cand in cand ceva, daca au chef. in general isi iau bani cu ei cand mergem la cumparaturi dar in final rar spre deloc, isi cumpara ceva (mai ales cel mic)

 

pt cadouri de ziua lor, mos Nicolae aleg diverse chestii, noi spunem bunicilor si nasilor si in functie de budgetul stabilit, oferim ce se poate. idem daca mergem in magazin sa-si aleaga ei: budgetul e X, nu are sens sa negociem

telefoane, tablete, PS-uri ai alte gardget-uri n-au; au primit anul asta fiecare cate un laptop (din cele vechi, ale noastre) pt ziua lor si atat; nu le folosesc, pt moment nu-i vedem interesati de jocuri pe internet, in retea; dar nici noi nu-i incurajam, nu le povestim despre existenta lor. avem doar un x-box la care ne jucam cu totii in perioadele friguroase ale anului

 

in concluzie, cred ca depinde de cum au fost obisnuiti de mici. noi explicam pe scurt, 1-2, max 3X. dupa care subiectul e inchis, ca le convine sau nu. cum ei au dorinte, energie si nervi, asa avem si noi si e pacat sa ne suparam.

si nu-mi lasa impresia ca sunt/sau se simt tristi & oropsiti



#4
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 04 iulie 2017 - 16:42

Cam asa si noi, ca Lea... Nici fetele nu au facut circ in general... scapari au mai fost in decursul timpului, dar de putine ori in atatia ani...

De obicei si eu explic: acum mergem sa cumparat aia, aia, aia... in rest, ne uitam, sa vedem ce noutati au mai aparut.

Uneori chiar nu am bani sa cumpar, sau raportul calitate-utilitate-pret mi se pare mult prea sarit.

 

Dar ne uitam la diverse hainute, jucarii, ce isi mai doresc ele... le spun: doar ne uitam... in timp urmaresc si eu daca mai vorbesc de lucrurile respective (ai atunci analizez mai amanuntit problema) sau pur si simplu a fost o dorinta, o toana de moment si nici nu mai amintesc de vreun lucru vazut si dorit pe moment.

La alea de le mai aud ca le-au placut si le-ar place, le pun eu pe o lista mentala si, functie de buget, de utilitate + altele, deci punand in balanta toate aspectele, le mai cumparam acele lucruri in timp si atunci apare ca o surpriza placuta pt ele.



#5
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 04 iulie 2017 - 22:21

Pe scurt, mi se pare normal ca un copil sa vrea. Nu mi se pare normal sa vrea zilnic ceva, si inca mai multe ceva. La crize nu am ajuns, la bombaneala, oho.



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 iulie 2017 - 05:40

Cunoaste cifrele deci cunoaste preturile.  Ofera-i posibilitatea de a obtine ce vrea la un moment dat. Cand vrea ceva spune OK sa vedem cat costa. Sa zicem 15 lei Acum ofera-i posibilitatea sa faca ceva pentru 15 lei iar acest ceva trebuie sa fie ceva ce presupune un efort din partea lui suficient de mare incat sa nu fie banal si suficient de mic incat sa fie realizabil. Dar sa nu fie "pice of cake". Daca se prinde in joc va aprecia singur cat costa ceea ce isi doreste. Daca nu doreste este de asemenea optiunea lui.
Cu alte cuvinte ridica-i mingea la fileu el fiind cel ce alege (nu tu) ce isi doreste si cum anume sa obtina. 

Trebuie sa ai acest exercitiu de a aprecia valoarea unui obiect dorit la "pretul pietei" si de a-l transpune in efortul lui de a munci pentru indeplinirea acelei dorinte. Atata timp cat nu va exista aceasta balanta (echivalare) in mintea lui, desigur va opta doar pentru ceea ce stie "vreau deci am".



#7
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 iunie 2018 - 20:24

cu tristete marturisesc ca iar a intrat "vreau" in casa noastra, vad ca tot vara ne apuca. in acelasi mod, zilnic, de mai multe ori pe zi. acum parca e si mai rau, pentru ca intervine peer pressure, parca e o competitie intre copii, care are cele mai multe chestii cool, la moda.

 

de unde pana acum reuseam sa-mi pastrez calmul, acum ajung sa ma cert cu el - si nu intotdeauna pe muteste - in magazine. ca-mi vine cu exemple de amici din gasca - ca ala uite ce are si cum are si eu nu. chiar daca are aceeasi chestie, dar mai mica sau altfel colorata sau ce-o mai fi. si-mi tot repeta sa nu-l compar cu x sau y, desi el isi compara "averea" cu cea a lui x sau y.

 

momentan, nu mai stie cum sa se pisiceasca, sa nu ma mai vada suparata. mi s-a uscat gura de cat am explicat. metoda lui marius e depasita de peer pressure si de impulsul asta exacerbat de a cumpara "pentru ca imi plac". a avut si banii lui, nu zic nu, dar prostioare apar pe piata mai repede decat strange el bani. si incepe circul cu "pana adun eu toata suma, sigur nu mai gasesc".



#8
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 22 iunie 2018 - 21:05

Pepco, 

consecva, nervi tari și tutun!

 

so, 

mai mei au vrut așa tare: Acu 3 ani copilul de 11 ani își dorea iPhone . Noi aveam 2 in stand-by .nu l- a primit . Era un milog . Apoi s- a prins singur ca nu are nevoie. La 12 ani a primit iPhone 4. Nu 5, ca și- a dat seama singur ca e in stress un plus. 

 

De ex asta mic, 11 ani vroia o trotineta electrică . ( hoverboard sau ceva in genu asta. Ha ha, nu a primit ) nu e vorba de bani ci de concept .

eu le prezint pe hârtie cât venit avem cum se cheltuie. 

Ii arat mofturi inutile. 

 

Asta mic, clasa a 5-a are telefon cu taste, un nokia . 

 

Nu am dileme. Chiar sunt modești : 14 in curând și 11 deja .

 



#9
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 22 iunie 2018 - 21:07

Cel mare nu are jocuri și nici YouTube . Sunt blocate.

in rest, net la greu. 



#10
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 22 iunie 2018 - 21:11

Cred ca e presiunea din jur. 

Colegii copiilor mei au telefoane modeste. Ori nu au deloc net . Ori au foarte puțin . 

Stiu ca am pus o poza pe FB cu copilul in Drum spre școala cu niște pantaloni cârpiți in genunchi și am primit observații ca îmi bat joc de copii.  [fri]

 

ceea ce in Germania asta e normal. Nemții sunt foarte zgârciti, generația Nutela, cum îmi numesc eu colegii. 





Etichetat si cu bani, dorinte, copii

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -