Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 4 voturi

Preotul, sexul si pacatul

sex minor preot

22 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 iunie 2017 - 17:55

Tot bantuind prin internet mi-au cazuut ochii pe acest articol si am ascultat si inregistrarea. La sfarsit devine interesant.

 

Pe scurt preotul ortodox Cristian Pomohaci a incercat sa convinga un minor sa aiba relatii homosexuale cu el: Ii spune ca il plasteste si il intreaba daca are ciocanul spalat.

 

In ziarul de Cluj se publica si reactia lui IPS Irineu Bistriteanul:

" Eu sunt tare suparat pe acest preot care imi produce suferinta de mai multe de patru ani. El are foarte multe abateri si, desi a promis ca se indreapta, nu s-a tinut de cuvant. Pana sa citesc articolul dumneavoastra care m-a intristat foarte mult, va spun ca era dosarul pregatit pentru caterisirea lui Pomohaci, dar nu ne am grabit pentru ca am crezut ca se indreapta.

Ce a facut el, ma refer auzind inregistrarea, esteun mare pacat, foarte mare pacat. Un preot care face asa ceva se face vinovat de cadere din har si nu mai este vrednic de haina preoteasca si sa slujeasca la masa Sfantului Aaltar sau sa invoce Duhul Sfant.
Indubitabil, Cristian Pomohaci trebuie sa fie oprit de la savarsirea celor sfinte conform canoanelor Bisericii Ortodoxe a Rasaritului", a declarat pentru Ziar de Cluj IPS Irineu Bistriteanul, Arhiepiscopul Albei-Iulia."
 
Reactia acestuia m-a nedumerit. Pe voi nu?

 

Ps: ati auzit pana acuma de acest "scandal"?



#2
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 23 iunie 2017 - 21:14

E cam de aceeasi natura cu episcopul care a raportat la DNA ca e santajat cu o inregistrare video a unui act sexual cu un barbat de catre alti trei preoti.

Si pe mine ma nedumereste reactia bisericii, cred ca ar fi trebuit sa fie mult mai transanta, dar eh ei stiu mai bine ce vor sa transmita.



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 24 iunie 2017 - 01:17

Nu am auzit până acum de acest personaj.  Foarte urâtă toată treabă, și mai ales faptul că a fost ținut în brațe atât, după atâtea comportamente nelalocul lor , mai ales că preot. Pentru niște bani, probabil, că nu cred că era el așa un sfânt care i-auconvins pe superiori de harul lui duhovnicesc, s-a trecut cu vederea că a divorțat, că face exorcizări... Normal că a prins aripi și tupeu sa facă orice i-a trecut prin cap, din ce in ce mai rele se pare....

Mă bucur că a fost expus și se vor cerceta aceste fapte. Sper că și procuratura să îl întrebe cate ceva, sau îl judecă soborul? Cum e la preoți, că asta mai lipsea, să fie și independenți juridic, că financiar sunt



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 24 iunie 2017 - 01:20

Reacția oficială a bisericii.... Pai ce sa ceri altora la fel că el. Ca el adică au impresia că sunt niște dumnezei pe pământ și oricine, inclusiv instituțiile statului, trebuie sa stea cu capul plecat ....  Atâta superioritate și aroganta ca la preoți,rar mi-a fost dat să mai intalnesc in jurul meu....



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 24 iunie 2017 - 01:26

Și eu nu sunt persoana care sa judece , în general, pripit, dacă era doar acuzația asta, as fi spus că trebuie cercetată chestiunea, au mai fost cazuri când s-au făcut acuzații pe nedrept și au fost etichetați oamenii  aiurea, dar în cazul unui preot care citește din biblie , tine niște discursuri/predici altor oameni, dar manifestă atât interes pentru câștigul personal, îmi pun a priori semne de întrebare asupra integrității sale morale.



#6
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 24 iunie 2017 - 08:28

 Atâta superioritate și aroganta ca la preoți,rar mi-a fost dat să mai intalnesc in jurul meu....

 

Sa te fereasca Dumnezeu sa ajungi prin vreun spital, acolo sa vezi superioritate si aroganta :(((



#7
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 26 iunie 2017 - 14:29

Se pare ca popa in cauza are si sustinatori infocati, care il aplauda si ii ureaza de bine. 

 

http://www.digi24.ro...tinatori-749828



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 iunie 2017 - 14:49

Da, Laura, am vazut si nu mi-a venit sa cred!

 

Azi politistii si procurorii din Mures au inceput o ancheta. Racolare de minori in scopuri sexuale.

 

Ce or fi apaludat la el cei 300 de sustinatori?



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 26 iunie 2017 - 14:53

pai la ce sa te astepti ? de fiecare data cand a fost schimbat pe undeva vreun preot, cele doua tabere de enoriasi - pro si contra - mai aveau un pic si de luau la bataie, dupa ce epuizasera blestemele si injuraturile pe care le stiau.

sunt destule uscaturi si in "gradina domnului",  ce vedem/auzim noi este doar un mic varf al iceberg-ului...



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 iunie 2017 - 16:59

Ei, na, eu îi înțeleg și e ei. Preotul respectiv s-a străduit să își formeze o imagine bună, cumsecade, fanii lui îi cunosc doar aceasta latura, n vor sa accepte adevărul că ar însemna să accepte despre ei înșiși că sunt niște oi amăgite și fraiere. Așa că mai bine crezi orice altceva decât un defect despre tine.





Etichetat si cu sex, minor, preot

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -