Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Din nou despre procura


21 raspunsuri la acest subiect

#1
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 08 iunie 2017 - 15:22

Pentru mamicile care ati facut pasaport copiilor in Romania si ati prezentat o procura din strainatate,e adevarat ca se retine procura in original la pasapoarte?

 

Eu am o procura in care se specifica ca am dreptul sa calatoresc cu ei,sa semnez in locul lui la spital,scoala si altele,deci daca s-ar retine procura,cum as mai putea calatori?Am luni programare la pasapoarte si stau stresata acum.



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 08 iunie 2017 - 15:35

Pai mai sigur sa ai o copie la tine, și originalul, și să arăți acolo originalul dacă ti-l cere, dar explici că îți mai trebuie în călătorie, dacă nu, lasă copia și gata. Nu știu exact procedura, dar la poliție mi-au mai cerut să vadă actul original dar au păstrat copia lui, în alte situații.



#3
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 08 iunie 2017 - 15:39

Copie xerox sau legalizata?



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 iunie 2017 - 16:41

In original sau duplicat.

Duplicatul il face tot la notariat.



#5
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 09 iunie 2017 - 00:53

Nope originalul nu se retine doar copia, dar Romania e tara regulilor ambigue asa ca tb sa faci putin scandal



#6
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 09 iunie 2017 - 06:29

Oh god,ce urasc cel mai tare,sa fac scandal.M-am mai uitat o data pe site-ul lor,zice de original si traducere legalizata,nimic de copie.Am si copie de la notar dar fara apostila,doar originalul o are.Nu stiu daca asa e normal,copia sa nu aiba apostila,Stiti ceva in sensul asta?



#7
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 09 iunie 2017 - 06:36

Dar pe procura aia ce o ai, scrie expres ca e pentru eliberarea pasaportului? Daca scrie doar ca minorul poate calatori in strainatate s-ar putea sa ai probleme.



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 iunie 2017 - 09:19

Oh god,ce urasc cel mai tare,sa fac scandal.M-am mai uitat o data pe site-ul lor,zice de original si traducere legalizata,nimic de copie.Am si copie de la notar dar fara apostila,doar originalul o are.Nu stiu daca asa e normal,copia sa nu aiba apostila,Stiti ceva in sensul asta?

 

 procură specială sau declaraţia privind acordul celuilalt părinte, în original, ori duplicat de pe actul original pentru procura specială şi declaraţia celuilalt părinte, autentificate şi eliberate începând cu data de 1 ianuarie 2013; 

http://www.pasapoart...indexActe1.html

 

NOTĂ:

  • la depunerea documentelor, prezenta minorului este obligatorie;
  •  documentele se depun de către ambii părinţi/un singur părinte/reprezentant legal/persoana împuternicită;
  • la depunerea cererii, minorului i se preiau impresiunile digitale şi imaginea facialã (minorii cu vârsta sub 12 ani sunt exceptati de la obligaţia de furnizare a impresiunilor digitale);
  • Declaraţiile şi procura specială autentificate de autorităţile străine competente, precum şi hotărârea pronunţată în străinătate care îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege pentru recunoaştere şi punere în executare trebuie să fie însoţite de o traducere legalizată. Declaraţiile şi procura specială sus-menţionate, precum şi actele de stare civilă ale străinilor şi ale cetăţenilor statelor membre ale Uniunii Europene, Confederaţiei Elveţiene şi Spaţiului Economic European emise de autorităţile străine trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:

- documentele eliberate de autoritaţile statelor semnatare ale Convenţiei cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizarii actelor oficiale străine, adoptată la Haga la 5 octombrie 1961, la care România a aderat prin Ordonanţa Guvernului nr. 66/1999 aprobată prin Legea nr. 52/2000 cu modificările ulterioare, se apostilează
-  documentele eliberate de autoritaţile statelor cu care România a încheiat tratate de asistenţă judiciară sunt scutite de supralegalizare, apostilare sau de orice altă formalitate, potrivit prevederilor cuprinse în tratatele respective;

-  extrasele eliberate de autorităţile străine potrivit Convenţiei nr. 16 a Comisiei Internaţionale de Stare Civilă referitoare la eliberarea extraselor multilingve ale actelor de stare civilă, semnată la Viena la 8 septembrie 1976, la care România a aderat prin Legea nr. 65/2012, sunt scutite de supralegalizare, apostilare sau de orice altă formalitate;
-  documentele care nu se încadrează în categoriile prevăzute mai sus se supralegalizeaza în condiţiile prevăzute la art. 1.092 din Codul de procedură civilă.

  • Hotarârile judecatoreşti pronunţate în străinatate trebuie să fie însoţite de o traducere legalizată şi să îndeplinească condiţiile prevăzute de lege pentru recunoaştere şi punere în executare.
  • La ridicarea paşapoartelor minorilor cu vârsta sub 14 ani este necesară prezentarea certificatului de naştere al minorului, în original, alături de actul de identitate al părintelui/persoanei împuternicite prin procură specială să ridice documentul, în original.


#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 iunie 2017 - 09:28

Mai mult de atat de anul trecut exista o lege prin care a disparut legalizarea unor acte.

"Fiecare instituţie publică şi organ de specialitate al administraţiei publice centrale este obligat să elimine cerinţa de depunere a copiilor legalizate după documente la furnizarea serviciilor publice, înlocuindu-le cu certificarea conformităţii cu originalul de către funcţionarul competent",

 

 

E posibil ca la ei pe site sa nu fi schimbat chestia asta. Dar acuma in majoritatea cazurilor te duci cu actul original si copie simpla  functionarul verifica ca este la fel si scrie pe copie ca e conforma cu originalul.

 

Inca ceva. La noi in tara de vreo cativa ani originalul unui document intocmit la notariat este unic si ramane acolo. Partile semnatare ale documentului primesc doar un duplicat.



#10
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 09 iunie 2017 - 10:21

Nu stiu daca poti sa ai o procura atat de larga . Cred ca pentru pasaport este o procura specifica , trebuia sa faca una special pentru eliberarea pasaportului , oricum nu costa nimic .
Mie mi s-a spus la controlul pasapoartelor sa fac copiii dupa procura originala si sa las copii. Procura mea e valabila 3 ani si e numai pentru calatorii , nu are specificat altceva .

Pentru linistea ta poti intreba la directia pasapoarte.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -