Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La rascruce de drumuri.


37 raspunsuri la acest subiect

#21
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 10:34

Iar legat de casnica ta, trebuie sa te decizi tu exact ce vrei. Nu va puteți lua o vacanta separata, o săptămână, să te limpezești și să te gândești la tine, fără a-l avea în preajma, să nu fie nicio determinare? Te gândești fara ura, fără patimă, doar la tine și la viitorul tau, cum îți va fi mai bine, cum te vezi peste câțiva ani, cum simți că vor evolua lucrurile.... Dacă e nevoie, mergi câteva ședințe la un psiholog că sa te învețe ce întrebări trebuie sa-ti pui ție pentru a fi fericita. Sau măcar împăcată ....



#22
adeea

adeea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 10:36

Asta incerc, sa las sa treaca timp, sa nu iau o decizie pripita.

Doarmitoare separate nu avem cum( sunt doar 2 camere), i-am anuntat pe amandoi ca nu se mai pune problema de intalniri de familie.



#23
adeea

adeea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 10:38

La psiholog m-am gandit si eu sa merg.



#24
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 10:44

Pai nu ar fi rău, te ajuta sa te cunoști pe tine, probabil în atâția ani, nu ai mai fost atenta la ce îți dorești tu, la ce poți tu sa faci, ce vrei... De obicei mamele și soțiile de ocupă as mult de familie/casă, încât pierd contactul cu propria persoană, și foarte greu bărbații apreciază toate aceste eforturi... Așa că mergi și dscopera-te, așa vei ști sigur ce vrei sa faci.

Eu una am făcut cândva câteva ședințe și a fost benefic pentru psihicul meu. Un sfat ar fi sa mergi la o persoană care îți i spira încredere de la prima vedere. Dacă simți confort din prima în prezența psihologului , mergi, dacă nu, caută altul



#25
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 11:50

Ce clasic as putea spune.
Ai primit sugestii foarte bune aici in ceea ce priveste timpul si copiii(adultii).
Asteapta sa iti faci curat in gandire, nu baga nici un copil la mijloc este o greseala dupa mine ei nu pot fi judecatori, moderatori sau procurori pentru parintii lor indiferent de subiect. Au fost si vor ramane ceea ce sunt pentru toti - copii. Atat.
De la o vreme vei judeca la rece si ai sa stii singura ce vrei tu nu ce vor altii. Tu vei decide pentru tine si asta va conta oricare vor fi raspunsurile tale. Dar vor fi ale tale si doar ale tale.
Acestea vor conta cu adevarat.
Ce se poate intampla?
Orice.
Sa mearga viata mai departe ca si cuplu cu o zona gri
Sa mearga viata mai departe  ca si cuplu cu o zona delicata
Sa nu mai mearga viata ca un cuplu si fiecare sa isi vada de drumul sau si sa va intelegeti bine
Sa nu mai mearga viata ca un cuplu si fiecare sa isi vada de drumul lui si sa nu va mai intelegeti niciodata.

Cred ca este important ca fiecare dintre voi doi in mod independent (si o sa ajungeti oricum) sa va acceptati propria decizie oricare ar fi aceea si sa acceptati decizia celuilalt oricare ar fi aceea.
Sincer - asta e viata! Se poate intampla oricui oricand orice! 
Si ca vrem, ca nu vrem, singura varianta este sa mergem mai departe oricum va arata acest "mai departe" in viata noastra.
Ai rabdare!



#26
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 17:17

Eu clar i-as fi spus toata istoria sotului aleia, sa vad daca tot asa bun prieten ar fi ramas cu el. Si i-as fi cerut sa raceasca relatiile de familie urgent (sotului amantei).

 

Apoi as sta sa imi ling ranile si sa vad incoro sa o iau. Nu m-as grabi sa dau divort sau sa iau alte masuri drastice cind sint inca suparata, bulversata, in stare de soc. 



#27
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 18:50

parerea mea traita,din pacate-3 ani...nu o data,de 2 ori,ci ani...nu vei uita si nu vei ierta niciodata.iar el...nu se va opri.amanta...o mizerie! ce planset?3 ani?bineinteles ca el e principalul vinovat,ca doar cu el esti casatorita,cu el ai impartit o viata,patul,copilul...atatia ani...daca poti sa treci peste,sa stergi cu buretele,sa lipesti cioburile,mergi alaturi de el! dar daca nu poti,desparte drumurile...nu mai are rost.pune in balanta.apoi ia o hotarare.multa intelepciune si putere iti doresc! stiu ce inseamna...



#28
adeea

adeea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 08 iunie 2017 - 11:13

Va multumesc din suflet ca sunteti alaturi de mine !

Clar trebuie sa las sa treaca timp ca sa pot lua o decizie. 

Poate ea ar trebui sa-i spuna sotului ei ce a facut, ca sa nu auda de la mine ?

Oricum este foarte ciudat sa stau in casa cu un om care mi-a devenit strain si care , nu stiu de ce , simt ca in continuare ascunde ceva.

Colac peste pupaza cam acum o saptamana fii-su a venit la baiatul meu sa repare un calculator si spunea ca maica-sa l-a pus sa-i cumpere un test de sarcina. Ceee?

Ulterior am aflat tot de la baiat ca a iesit negativ.

Deci o sa astept o perioada fara sa spun nimanui nimic si fara sa fac ceva anume. Sper ca pana la urma sa pot purta o conversatie civilizata cu sotul meu. Intre timp incerc sa-mi gasesc cumva linistea.



#29
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 08 iunie 2017 - 11:36

Andreea, pregateste-te de divort. Eu as pune mina acum sa iau actele importante sa le pun la cineva de incredere si as termina repede subiectul. 

Tipa e o magaritza si o c...a.



#30
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 08 iunie 2017 - 12:54

mereu o sa simti de-acum ca-ti va ascunde ceva...ca e asa sau nu...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -