Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La rascruce de drumuri.


37 raspunsuri la acest subiect

#11
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 09:34

Copiii au 20 de ani, totusi. incetati sa-i luati ca o scuza. 

 

Tu esti cea care decide. 



#12
adeea

adeea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 09:53

Da, recunosc mereu am fost cea care m-am invinovatit pentru ce se intampla in jurul meu si am incercat sa-i fac pe eilalti sa se simta  bine, mereu m-am lasat pe ultimul loc si asta a fost o greseala. Copilul nu este o scuza, ci trec prin momentele in care mi-e greu sa cred ca nu mai are o farama de iubire pentru mine atata timp cat el refuza sa comunice.



#13
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 10:05

draga adeea, 

Da, acestea sunt momente cand intr-adevar simti cum cade cerul pe sufletul tau... Si, oricat de mult ai vrea sa ierti, nu ai sa poti uita. 

Tu trebuie acum sa te gandesti cum ar arata viata ta fara el. Baiatul e mare asa ca acum ar trebui sa ii fie mai usor sa inteleaga prin ce treci. 

Eu, l-as lua pe baiat la o masa la restaurant si i-as spune prin ce treci. E bine sa ii spui ce simti si cum increderea ta a fost zduncinata.

 

Nu lasa in tine asa de multa tristete si incearca sa te gandesti la alte scenarii. Fii puternica.  [flo2]



#14
adeea

adeea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 10:07

Nici nu mai stiu ce e in mintea mea, in sufletul meu. Incerc....si nu stiu ce....



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 10:13

Mai este in aspect pe care sotul meu l-a mentionat : "Daca tu crezi ca poti sa ierti si sa mergem mai departe, eu sunt de acord ". Atat.

Pina aici am citit si...asta este esentialul.

 

Daca tu poti ierta,daca tu poti trece peste(si nu sa-ti transformi viata intr-un repros continuu),daca tu esti dispusa sa mergi mai departe...deja ai rapsunsul.Trebuie ins asa te cunosti foarte bine pe tine sa stii daca poti face lucrul asta.

 

Daca nu poti,atunci nu ramine decit sa alegeti drumuri separate.

 

Sfatul meu este s anu amesteci copii(da....adulti la rindul lor,insa tot copiii familiilor sunt).In defintiv,este problema voastra,a adultilor.Ca va desapartiti si ii vei comunica si motivul ...e alta treaba,insa daca te hotarasti sa mergi mai departe,nu vad rostul amestecului copiilor.

 

La fel si in cazul celuilalt cuplu.Eu as avea cu ea o discutie ,hotarita,cu cartile pe masa si nu cu copilul ei.Cu sotul ei...aici depinde d ecaracterul tau,nu cred ca poti fi statuita din afara,pentru ca raspunsurile vin din caracterul fiecaruia.



#16
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 10:17

Baiatul lor cel mare are 24 de ani, m-am gandit ca poate ar trebui sa vorbesc cu el si cu baiatul meu. Nu stiu.

 

Sa vorbesti cu baiatul tau, da, poate, de ce nu. Insa nu-l amesteca si pe baiatul celuilalt cuplu, e o poveste intre adulti, tu n-ai nimic cu el. Adica nu-i spui sotului amantei si-i spui copilului lor?! Il lasi pe el sa-l informeze pe taica-sau?
 



#17
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 10:24

Mai este in aspect pe care sotul meu l-a mentionat : "Daca tu crezi ca poti sa ierti si sa mergem mai departe, eu sunt de acord ". Atat.

 

Ce vrea sa spuna cu asta? Te intreaba daca esti de acord sa continuati in acelasi mod: casnicie de fatada si el isi face de cap cu amanta? Nici macar nu e rusinat ca l-ai descoperit, probabil chiar ca ii faciliteaza viata, nu mai e nevoit sa minta. Macar intreaba-l daca prealabil la o eventuala iertare el isi ia angajamentul ferm si definitiv s-o rupa cu amanta. Apoi, ca prietenul si colegul e la curent ori ba, nu prea are importanta. O rariti si cu prietenia intre familii sub un pretext oarecare. Important e ca el sa vrea sa faca pasul.
 



#18
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 10:27

Nu trebuie sa iei acum o hotarare, cat esti tuburata si speriata. Lasa sa treaca ceva timp, sigur vei vedea lucrurile cu mai multa claritate si vei sti ce ai de facut. Solutia se va contura singura.

 

Insa, intre timp, poti face cativa pasi marunti:

 

1. Dormitoare separate, daca este posibil (adica il muti pe el in sufragerie [:D]). Daca tot ti-a pasat tie decizia, ei bine, ai nevoie de spatiu ca sa te gandesti. 

 

2. Baiatul e mare, presupun ca mai manaca si in afara casei, tu iti iei o gustare usoara, el sa se descurce. Este tot o forma de detasare treptata, sa vedeti daca puteti trai unul fara celalalt.

 

3. Incepe sa-ti faci un program fara el. O plimbare, un film, mici planuri numai pentru tine. Nu ii ceri parerea/acordul, doar il anunti unde esti (daca te intreaba).

 

4. O anunti pe "prietena" ca nu va mai puteti vedea toti 4, in familie. Treaba ei, sa inventeze o scuza, nu e problema ta. Ii spui ca stii de toata "afacerea", nu vrei sa faci valuri, deocamdata, dar intalnirile in 4 au incetat. Nu ceri explicatii, nu te intinzi la vorba. Ei doi, barbatii, daca sunt asa buni prieteni, n-au decat sa iasa impreuna. Sotul tau si femeia respectiva trebuie sa gaseasca scuze, de ce nu va mai intalniti cu totii.

 

5. Lasa copiii, nu e treaba lor, deocamdata. Nu vad ce ar putea sa decida ei. Cand vei lua o hotarare, baiatul tau va fi anuntat. sau nu va sti niciodata nimic...

 

6. Esti o femeie adulta, pe picioarele tale, nu depinzi de nimeni. Daca sotul tau tace, nu se justifica, nu se perpeleste, tu de ce ai face-o? El nu se teme ca te-ar putea pierde, observ, dar tu te temi? [:D]

 

Detaseaza-te si lasa timpul sa-ti aduca rezolvarea.

 

Numai bine,

Ioana



#19
adeea

adeea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 10:30

Corect, nu are nici un sens sa amestec copii. Da, el spune ca rupt-o cu ea.

O discutie cu ea am avut fata in fata si in afara de faptul ca ii pare rau nu a facut decat sa planga si sa ma roage sa o iert ca nustie ce a fost in capul ei Mai grav este ca pana la momentul in care eu mi-am dat seama ei nu aveau de gand sa inceteze.



#20
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 10:31

Nu amesteca băieții, nu e treaba lor. Oalele ți se vor sparge ție in cap, nici nu știi măcar cum va reacționa băiatul celălalt, poate îi va lua apărarea mamei și îți va trage un perdaf că minți, va face scandal în familia lor, poate se va certa cu tatăl..etc etc, nu ai de ce să îl faci pe el părtaș la necazul tau, nu e prietenul tău, e copilul altor oameni. Nici cu băiatul tău nu ar trebui sa discuți, pentru el sunteți părinți, nu femeie și bărbat, nu cred că vrea să audă că tatăl lui face sex cu alta femeie, că mama, că tata... După părerea mea el va lua partea cuiva dintre voi, probabil a ta, și ce vei rezolva așa? Se va certa cu tatăl său, când el , personal, de fapt, nu are un motiv. Ți se va reproșa asta, pentru că tinerii nu sunt de obicei moderați in reacții și nu poți prevedea ce pot face când sunt întărâtați.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -