Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La rascruce de drumuri.


37 raspunsuri la acest subiect

#1
adeea

adeea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 07:38

Buna dimineata,

Cu siguranta acesta este locul unde sper sa primesc de la voi sfaturi, pareri, opinii in legatura cu ceea ce mii s-a intamplat. Sincer eu nu stiu ce sa fac, incotro s-o apuc.

Sunt casatorita de 22 de ani si avem un baiat de 20 de ani. Ca orice familie avem prieteni de o viata , cu copii mari la randul lor. Acum o luna printr-o intamplare am descoperit ca sotul meu ma inseala de vreo 3 ani cu sotia prietenului nostru ( care ii este si coleg de servici).Sotul meu a recunoscut totul. A cazut cerul pe mine.

Am cerut lamuriri dar a spus ca nu stie de ce a facut-o si ca eu singura sa hotarasc ce fac mai departe.

Mi se parea normal sa purtam o discutie, dar el refuza si in ziua de azi acest lucru.As fi vrut din suflet sa-l pot avertiza si pe sotul inselat, dar mi se pare inutil din moment ce aceasta femeie l-a mai inselat si el a iertat-o.Stiu sigur ca l-a mai inselat deoarece chiar ea mi-a povestit.In plus ar fii dezastru si la serviciul sotului meu, ei fiind colegi in aceeasi echipa. Privind in urma ma gandesc ca am primit un milion de semne ca ar fi trebuit sa rup orice legatura cu aceata familie.Nu am putut pentru ca sotul meu si prietenul se inteleg ca fratii.Si  acum in fiecare zi sotul meu povesteste cu mult entuziast despre prietenul lui si familia lui incluzand-o si pe ea.

Traiesc de o luna un amalgam de sentimente: ura, frica, deznadejde, dragoste.

Pentru mine el a fost primul barbat si singurul.Il iubesc dar nu stiu cum sa iert si sa trec mai departe atata timp cat el e inchis in el si nu vrea sa poarte nici o disutie cu mine.

Zilele trecute nu am mai suportat si am facut o mica criza in care il rugam sa-mi spuna ce simte, ce vrea mai departe in legatura cu noi. Raspunsul lui a fost acelasi: cum vrei tu, ca si cum ii este indiferent daca ramanem impreuna sau ne despartim. Acum tot el e suparat si nu-mi vorbeste. Offf,...

Din toate astea singura care stie adevarul despre ce s-a intamplat sunt eu, iar cei doi implicati se poarta ca si cum nu s-a intamplat nimic. Daca aveti 5 minute libere, VA ROG ajutati-ma sa ma decid pe ce cale sa o apuc. Multumesc.

 



#2
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 07:48

Pff, greu, mai ales ca tu vrei sa ramai cu el (ceea ce e de inteles). In primul si in primul rand, trebuie sa dispara femeia asta din viata ta.

Dar tot in primul rand, e important ce spune sotul tau, ce vrea el sa faca, ca daca tu esti singura care vrea ca aceasta casnicie sa mearga mai departe si el sta in ea din inertie, nu ajungi nicaieri.

Daca sunteti prieteni asa buni, eu cred ca ar trebui sa stie si celalalt



#3
adeea

adeea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 07:53

Da, m-am gandit de multe ori ca ar trebui sa stie si celalalt, dar m-am gandit ca nu trebuie sa sufere si copiii lor. 



#4
adeea

adeea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 07:55

Pff, greu, mai ales ca tu vrei sa ramai cu el (ceea ce e de inteles). In primul si in primul rand, trebuie sa dispara femeia asta din viata ta.

Dar tot in primul rand, e important ce spune sotul tau, ce vrea el sa faca, ca daca tu esti singura care vrea ca aceasta casnicie sa mearga mai departe si el sta in ea din inertie, nu ajungi nicaieri.

Daca sunteti prieteni asa buni, eu cred ca ar trebui sa stie si celalalt

M-am gandit si eu sa-i spun celuilalt, dar asta ar insemna sa afle si baiatul meu si copii lui.



#5
adeea

adeea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 08:07

Baiatul lor cel mare are 24 de ani, m-am gandit ca poate ar trebui sa vorbesc cu el si cu baiatul meu. Nu stiu.



#6
adeea

adeea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 08:18

Mai este in aspect pe care sotul meu l-a mentionat : "Daca tu crezi ca poti sa ierti si sa mergem mai departe, eu sunt de acord ". Atat.



#7
adeea

adeea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 08:20

Femeia asta nu va disparea din viata noastra atata timp cat sotul meu lucreaza si este prieten cu sotul ei.



#8
adeea

adeea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 08:21

Cat de bun actor sa fii ca timp de trei ani sa te culci cu nevasta colegului tau si dimineata sa dai ochii cu el ca si cum nu s-a intamplat nimic ???



#9
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 09:15

M-am gandit si eu sa-i spun celuilalt, dar asta ar insemna sa afle si baiatul meu si copii lui.

 

baiatul tau are 20 de ani, e adult deja. de ce sa stai cu cineva care nu te apreciaza nici cat negru sub unghie?



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 07 iunie 2017 - 09:28

ar trebui sa mergeti la consiliere de cuplu. in felul acesta veti putea realiza, separat si impreuna, care au fost cauzele care v-au adus in aceasta situatie si daca se mai poate face ceva pentru a va salva relatia si casnicia.

intre timp, ai putea sa reflectezi si sa incerci sa-ti dai seama ce l-a determinat pe sotul tau sa aiba aceasta aventura. parerea mea este ca minte atunci cand iti spune ca nu stie de ce te-a inselat. stie foarte bine, dar nu vrea sa-ti spuna.

s-a intamplat ceva mai deosebit in urma cu 3 ani, in familie, cu copilul vostru, in viata voastra profesionala ?

cat despre individa, daca nu e la prima aventura extraconjugala, e clar ca nu se va potoli. dupa sotul tau va urma altul, si tot asa.

eu nu inteleg de ce iti faci atatea scrupule si mustrari de constiinta, ca vai sotul tau si sotul ei sunt colegi si se inteleg ca fratii, ca vai afla copii. dar tu - tu nu contezi deloc in aceasta ecuatie ? de ce trebuie sa suferi in tacere si tot tu sa dregi busuiocul, de dragul aparentelor ?

tu crezi ca vei mai putea avea incredere in sotul tau ? ai mai putea accepta sa faci dragoste cu el, sa fiti ca inainte, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat ? nu vei fi tot timpul cu indoiala in suflet si minte, ajungand sa-i verifici telefonul, sa-i controlezi fiecare miscare ?

copiii vostri sunt mari, adulti, nu au nevoie sa fie protejati de realitate.

cu cat tai raul de la radacina mai rapid, cu atat mai bine. indiferent cum se va termina aceasta chestiune, cel mai important este sa fii tu impacata cu deciziile luate.

si tine capul sus, nu tu esti cea care are o aventura. iar daca intr-un final veti ajunge la concluzia ca nu mai puteti fi un cuplu, divortul nu mai este de ani buni un stigmat, a devenit ceva din ce in ce mai des intalnit. decat doi oameni nefericiti captivi intr-o casnicie de fatada, mai bine doi oameni care isi separa drumurile si incearca sa-si faca ordine in viata.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -