Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ambasada avertizeaza parintii din DK!


113 raspunsuri la acest subiect

#1
stefaniya

stefaniya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 06 iunie 2017 - 11:39

Acum cateva saptamani consulatul din Danemarca a postat pe Facebook un mesaj in care atentiona parintii romani, ca sunt multe cazuri in care copiii sunt luati de la parinti de autoritatile daneze pt protectia copilului. Intr-o luna 8 cazuri. Mesajul a lasat loc de interprtari. Am vrut de atunci sa sriu. Acum cateva zile pagina oficiala a ambasadei a postat un mesaj in care scrie ca pagina consulatului a fost stearsa si ca doar pe pagina respectiva ambasada se va adresa romanilor din DK. Dar si pe pagina lor apare acest mesaj, dar mai "elegant" 

 

Mi se pare normal ca ei atentioneaza, dar dupa mai multe cazuri citite in presa despre luarea copiilor din custodia parintilor, unele cazuri cu semnul intrebarii, ma intreb daca nu e ceva in neregula!?

 

In Danemarca nu sunt copii pe strazi si sunt foarte stricti cand vine vorba de copii abuzati. Pana aici cred ca majoritatea suntem de acord, dar din punctul meu de vedere apare problema cand in mesajul de atentionare, multe din motivele prezentate nu sunt deloc grave, cel putin nu atat de grave incat sa-ti ia copilul.

Inca un lucru specificat in mesaj e ca, autorittatile spun ca iau copilul pana se rezolva situatia, dar sansele sa-ti recuperezi copilul sunt mici sau dureaza foarte mult.

 

Oricine poate suna la protectia copilului pt a sesiza o neregula. Dar neregula asta nu e mereu o neregula. Si va spun o intamplare a mea.

Baiatul meu cel mare avea 3ani si doar ce incepuse la gadinita. Pt ca aveam deja planificata o vacanta eu cu sotul, a mers soacra mea cu el in primele zile. Aici se recomanda ca in primele doua saptamani, copilul sa fie insostit de catre un adult si sa inceapa treptat, cate o ora, doua...etc Baiatul mereu a avut o relatie buna cu soacra mea. Iar cand a inceput gradinita era un pic racit, dar nimic serios in afara de curs nasul. La doua saptamani ma suna o tipa sa-mi spuna ca trebuie sa avem o intalnire, deoarece a fost sunata de la gradinita ca nu e in regula totul cu baiatul meu. Va dati seama ce am simtit!

A venit acasa, mi-a verificat caietul copilului cu vizitele de catre asistente ( aici pana la trei ani primesti cateva vizite de catre o asistenta in care verifica daca totul e ok si copilul se dezvolta ok) Scria doar de bine, am simtit ca simte la fel ca mine, ca e o nedreptate. Mi-a zis ca prefera ea sa vb la gradinita. La o saptamana dupa acea vizita, educatoarea respectiva care a sunat sa faca sesizarea despre baiatul meu, si-a dat demisia. Eu cred ca a fost fortata sa-si dea demisia!

In afara de acel caz, mereu mi s-a vorbit la superlativ despre copiii mei. 

Dar ma gandesc ca uite asa face cineva o sesizare fara fundament, si te trezesti ca esti luat in vizor de catre autoritati. 

 

Mi se pare mie dau e ceva in neregula? Mai sunt si alte ambasade care au atentionat romanii de pe teritoriul altor tari?

 

 

Voi atasa poze cu cele doua mesaje de avertizare ale ambasadei. Primul postat de catre "ambasada romaniei in Copenhaga" care apartinea consulatului, si cel de al doilea postat de "embassy of Romania in Copenhagen"

 

 

Miniaturi atasate

  • IMG_0429.JPG
  • IMG_0428.PNG

Editat de stefaniya, 06 iunie 2017 - 11:40 .


#2
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 06 iunie 2017 - 11:44

Si pana la urma , ai aflat ce era asa de gresit cu fiul tau?  Ca aparent era ceva serios de au venit acasa. Edit- aici nu a fost nicio sesizare  de felul celei postate de tine. 


Editat de jenn, 06 iunie 2017 - 11:47 .


#3
stefaniya

stefaniya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 06 iunie 2017 - 11:51

Si pana la urma , ai aflat ce era asa de gresit cu fiul tau?  Ca aparent era ceva serios de au venit acasa. 

 

Singurul lucru care mi s-a spus e ca pare palid! Si nu, nu exagerez cu nimic! 

Dupa acea vizita am simtit cum personalul e exagerat de prietenos cu mine. Probabil pt a imbunatati situatia. Baiatul a continuat pana la scoala la acea gradinita si va jur, ca niciodata nu mi s-a spus ceva de rau de el.

 

La scoala mereu mi-au spus de el ca e un copil care trebuie pus intr-un cub de sticla si expus, ca asa trebuie sa fie un copil din toate punctele de vedere!


Editat de stefaniya, 06 iunie 2017 - 11:52 .


#4
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 06 iunie 2017 - 11:57

Of, e dificil. Astea- s chiar pete in soare, sa zic asa. Aici e lumea relaxata, chiar prea ( dupa gustul meu) . Copilasi vezi jucandu- se afara, ca de aia asteapta toata lumea sa fie cald, sunt locuri de joaca multe in toate cartierele. 



#5
stefaniya

stefaniya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 06 iunie 2017 - 12:08

Sincera sa fiu si eu simt asa aici, intamplarea respectiva a fost acum 7ani si singura de genul. Doar ca dupa mai multe cazuri citite in presa si dupa ce ambasada scrie de 8 cazuri intr-o luna, ma intreb daca noi chiar stim ce se intampla!

 

Mie nu mi-e frica pt ca stiu cum imi cresc copiii, dar ma gandesc la cei nou-veniti care nu stiu ca esti "ok" doar daca stii sa mergi pe bicicleta fara pedale...



#6
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 06 iunie 2017 - 12:25

Este foarte bine ca ambasada publica atentionarea.

Ce spui tu seamana bine cu situatia din Norvegia.

Chiar cu copii perfecti, nu esti linistita. Cum or fi cei ce au mici sau Mari probleme cu copiii, sau in familie, ca majoritatea.



#7
stefaniya

stefaniya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 06 iunie 2017 - 12:53

Este foarte bine ca ambasada publica atentionarea.

Ce spui tu seamana bine cu situatia din Norvegia.

Chiar cu copii perfecti, nu esti linistita. Cum or fi cei ce au mici sau Mari probleme cu copiii, sau in familie, ca majoritatea.

 

Exact la asta m-am gandit eu! 

Sigur, atunci cand un copil e abuzat, e normal sa se ia masuri, dar cand motivele sunt ca nu se joaca cu ceilalti copii, nu merge pe bicicleta, mai agitat....

Sunt sigura ca nu sunt multi educatori care suna la autoritati din orice motiv, dar intalnesti cate o persoana ca cea in cazul meu, si ti-ai dat dureri de cap.

Dar asa cum recomanda ambasada, cel mai bine e sa cooperezi cu ei, asta in caz ca nu iti ia copilul fara avertizare prealabila...asa cum specifica in mesaj



#8
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 06 iunie 2017 - 13:20

toate ca toate, dar faza cu daca esti bolnav cronic maretul stat danez poate sa iti ia copiii ca n-ai timp/resurse sa te ocupi de ei.... ma ia cu frig pe sira spinarii.



#9
stefaniya

stefaniya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 06 iunie 2017 - 13:37

Da, e trist ca esti stampilat ca incapabil sa fii parinte pt ca nu ai o situatie financiara buna sau ai o boala cronica. In loc sa ajuti astfel de parinti, tu le "dai in cap"



#10
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 06 iunie 2017 - 13:41

Am o colega de job căreia i-a fost luată fetița acum 6 luni. A pierdut de atunci toate procesele, acum vrea sa meargă la Bruxelles dar nu știe dacă ii va fi primit cazul. Și in suedia sunt multe cazuri, dar din ce cunosc eu trebuie sa fie motive multe, nu doar o sesizare. Stiu și cazuri cu sesizări singulare su nesoldate cu luarea copiilor. 




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -