Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Februarie 2018

sarcina gravida 2018

624 raspunsuri la acest subiect

#561
Onici

Onici
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 10:33

Stai linistita,ecografiile nu afecteaza cu nimic bebelusul. Nu sunt doctorii atat de nebuni incat sa-si asume un risc atat de mare ( gen sa afecteze vazul si auzul bebelusului) ci din contra,tocmai din aceasta cauza se fac ecografii pt a depista daca sunt sau nu probleme. Eu locuiesc in Elvetia si am facut aproximativ 14 ecografii si crede-ma aici sunt printre cei mai buni doctori. Nu te mai stresa deoarece starea ta i-o transmiti lui bebe. Nastere usoara iti doresc.

Cred ca aveam nevoie de o astfel de incurajare !

Nu o sa  ma mai stresez.

Multumesc frumos!:*



#562
Lore16

Lore16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 22:40

Abia maine ne externeaza. Am reusit sa alaptez, dar doar cu mamelon de silicon. Bebelina nu prea trage la san si oboseste repede din cauza ca la spital primeste completare lapte praf. Din pacate uneori imi refuza si sanul... Iar eu am nodulila sani din cauza unor canale infundate. Foarte frustranta experienta asta, sper sa fie mai bine acasa. Iar tie iti doresc nastere usoara! Sa je povestesti cum a fost....

 

Mersi mult Missis. Din pacate cred ca o sa depasesc termenul, colul e inca lung, putin deschis...astazi a incercat doctorita sa-mi rupa membranele dar nu a reusit. Vinerea viitoare trebuie sa merg sa-mi provoace nasterea si mi-a zis ca e foarte dureros in comparatie cu contractiile si o nastere care vine de la sine. 

Procedeul care mi l-a facut astazi pt a-mi rupe membranele a fost extrem de dureros,nu stiu cum o sa rezist eu unei nasteri naturale. Off,as fi preferat de o mie de ori cezariana. :( 



#563
cornelia17

cornelia17

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 20 februarie 2018 - 16:55

Felicitari tuturor. Si noi suntem bine. Eu am trecut printr o depresie urata. Bebelina  cu burtica din ziua 2. Dormim f putin ca ne doare burtica si trage in continuu de titi.avem 3 sapt si o zi.si doarme doar pe burta mea



#564
Missis

Missis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 20 februarie 2018 - 18:48

Cum esti Lore ?



#565
Missis

Missis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 20 februarie 2018 - 18:59

Cornelia, ma bucur ca sunteti bine, desi ai avut episodul acela de depresie...

 

 

Si noi suntem bine, atat de bine cat putem fi dupa 8 zile de spitalizare, timp in care am avut alaptare din 3 in 3 ore cu completare lapte praf de la biberon... Am ajuns acasa, primele zile am incercat alaptare exclusiv de la san la cerere. Cred ca nu trebuie sa va spun ce show-uri am avut cu bebelina care refuza sanul... Am mers asa 2 zile apoi m-am speriat ca poate o infometez si -i-am dat si eu lp de la biberon. Intre timp am descoperit mameloanele de silicon pe care le accepta si asa alaptez din nou. Dar bebelina oboseste repede, adoarme la san sau doar suzeteaza, asa ca seara ii mai dau un biberon cu lp si apoi doarme dusa pana dimineata. La mine alaptatul a fost si este o experienta frustranta, incepand de la spital cand am facut furia laptelui, canale blocate, noduli la san, muls si masaj puternic... Ajungand acasa sa o vad pe bebelina refuzand sanul si frica ca ii fac rau perseverand in dorinta de a o alapta.

 

 

Facand abstractie de tot ce tine de alaptare, este minunata viata in 3: bebelina face tot felul de grimase care ma incanta, e o dulce si o frumoasa si cu mult lipici... Am avut parte si de primele grimase-zambete. Imi place la nebunie sa dorm cu ea pe burta, sa o port  in wrap, sa o am aproape, sa o vad dragalita de sotul meu...

 

 



#566
Lore16

Lore16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 20 februarie 2018 - 23:51

Cum esti Lore ?

 

Eu azi am fost de urgenta la spital ca de ieri am avut niste scurgeri rozalii iar azi s-au transformat in mucus rosu cu 2 cheaguri de sange. Mi-au spus ca se pregateste colul uterin de nastere dar e la fel de lung ca si vineri,nici o schimbare. (Vineri si sambata am avut aceleasi scurgeri dar le-am pus pe seama controlului) in seara asta am avut dureri mari de burta ca la menstruatie regulate din 10 in 10 minute dar acum s-au oprit. Vineri ma duc iarasi la un control iar daca nu nasc,luni imi provoaca nasterea. Missis m-ai emotionat enorm cu ceea ce ai zis de venirea bebelinei in viata voastra ca nu mai am rabdare,de abia astept sa-mi vad si eu micutul.    



#567
martynuza

martynuza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 21 februarie 2018 - 07:16

Salutare mamici?cele care a ti nascut cum sunteti?ce fac bebeii?dormiti noptile?



#568
cornelia17

cornelia17

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 21 februarie 2018 - 07:32

Salutare mamici?cele care a ti nascut cum sunteti?ce fac bebeii?dormiti noptile?

Oho, noptile sunt o amintire frumoasa



#569
martynuza

martynuza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 21 februarie 2018 - 07:34

Oho, noptile sunt o amintire frumoasa

[batcap]  [il]  [fri]  [bib]  [alcool]  [pk]



#570
Lore16

Lore16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 11:10

Cum esti Lore ?

 

De Dragobete a venit in viata noastra Luca Dominic, 3200 g si 49 cm, dupa un travaliu dureros de 50 de ore si cu apa rupta. Dar acum totul e in regula. Cu alaptatul a fost mai greu primele 2 zile dar acum e ok. E cuminte, doarme toata ziua si papă,atat. Ce-ti face bebelina?





Etichetat si cu sarcina, gravida, 2018

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -