Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Relatia cu familia sotului


17 raspunsuri la acest subiect

#11
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 14:35

La inceput de drum (bebe mic) se poate sa ai tu o sensibilitate mai mare. Gindeste-te cum ai fi reactionat daca mama ta ar fi facut acelasi lucru ? 

daca te-ai fi suparat la fel, inseamna ca trebuie sa faci ceva, daca nu, inseamna ca ai si tu o problema/probleme de soacra. 

Hai curaj ! 


Editat de Mik, 02 iunie 2017 - 14:36 .


#12
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 15:23

Iti inteleg frustarea, cind isi baga cineva nasul in treburile tale! Dar asa cum zic si altii, vezi partea plina a paharului. 2 ore de liniste pentru tine. Eu chiar le-as intreba din timp cind vin sa-l ia la plimbare, ca sa-mi fac planuri numai pentru mine. Daca insa iti tot fac observatii, fii ferma, dar politicoasa. 



#13
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 15:47

observatii,critici,n-as accepta.si nici sa le vad zilnic daca n-am chef.chiar daca e bunica si matusa si fac/o sa faca parte din viata copilului.e al meu pana la urma.si e casa mea.si cine vine,vine cand vreau eu,pot eu,am chef EU.si le-as spune in fata asta.nasol ca sotul nu intelege,dar cum nu e acasa...i-as explica ca eu trebuie sa suport atatea vizite,nu el.si vreau sa stau cu copilul meu linistita.nu cu soacra!

 

vizavi de matusa care nu poate face copil,aici n-ai cum safii in locul ei si nici cum sa intelegi durerea asta.cel mai bine,ii spui ca,da,a mancat copilul,ca stii sa ti-l cresti.si cam atat.asta daca intelege.daca nu,fii directa si spune-le ca o sa le anunti tu cand esti disponibila.



#14
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 15:58

hm...

 

liniste ca liniste, dar daca cineva (mama soacra sora fratele vecina whoever) iti scoate copilul la plimbare pt jumate de ora si apoi te suna dupa 2 ore din cu totul alt loc ca btw vezi ca de fapt am facut asta si aia care nu aveau nici o legatura cu ce am agreat,

 

pentru mine e o problema si un semnal de alarma pe care nu le-as trata niciodata cu usurinta.

 

mi s-a intamplat cu copiii mari sa imi ceara bunicii sa iasa cu ei in oras la o anumita activitate, cu durata stabilita,  si mi s-au intors cu intarziere de 3 ore si fara nici un anunt prealabil, ca s-au gandit adultii ca au cumparaturi de facut si mai bine se duc sa le faca decat sa aduca copiii acasa.

 

nu am apreciat deloc timpul liber, ca a venit la pachet cu stres, teama de accident, program ratat pe toata ziua fiindca aveam antrenamente si iesiri planuite.

 

asa ca bunicii au primit time-out cateva luni bune. vreti sa fiti cu copiii, venioti si-i vizitati acasa cand avem noi timp.


Editat de Aqai, 02 iunie 2017 - 15:59 .


#15
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 16:07

Ce tot vai soacra, vai matusa, vai primul nepot!!!! Pentru mamica aceasta nu e primul copil??? Inteleg ca si-a editat mesajul si nu mai sunt toate informatiile de la inceput. Eu una as face program. Vizite o data pe saptamana sunt mai mult decat de ajuns. Le convine, bine, nu, la fel. Nimeni nu traieste viata mea, nu simte ce simt eu. Casa ta, copilul tau, responsabilitatile tale, programul tau, regulile tale. Nu esti datoare nimanui. Dar daca nu stii ce vrei... si copil plimbat de altii, ajutor de la familie si program... mai greu. Eu una am preferat sa ne crestem copilul singuri, fara ajutor de la mama sau soacra, asa ca nimeni nu a indraznit sa ridice pretentii. In schimb una din cumnate al carei copil a fost "crescut" de socrii pana la vreo 14 ani cred, era exact in situatia ta. Dar a preferat situatia decat o viata mai tumultoasa sa zicem.


Editat de devoska, 02 iunie 2017 - 16:11 .


#16
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 16:08

Dubla, sorry!


Editat de devoska, 02 iunie 2017 - 16:09 .


#17
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 16:17

Va multumesc mult pentru raspunsuri. O sa incerc sa privesc lucrurile mai cu calm.

 

Ce te faci insa cand cumnata isi doreste foarte mult un copil, dar nu reuseste, si intervin sfaturile nedorite si grija excesiva de genul, e ora mesei..a mancat? cred ca vrea sa il schimbi..l-ai schimbat? etc..

 

exact cum ma gandeam, ele sunt de fapt bine intentionate, dar te cred ca te seaca :).

Prima gagica din grupul nostru care a avut copii, nu iti spun cate a auzit din partea noastra cele fara. Atatea sfaturi i-am dat ca nu stiu cum ne-a suportat.

 

Deci, ia recul si vezi partea plina a paharului, femeile astea sunt un ajutor nepretuit. 



#18
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 16:18

inchis la cererea autorului,




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -