Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Relatia cu familia sotului


17 raspunsuri la acest subiect

#1
lorelli23

lorelli23
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 09:06

Dragi mamici,

 

Am si eu nevoie de un sfat pentru ca nu stiu ce sa mai fac. Sunt impreuna cu sotul meu de 10 ani. Pana sa se nasca bebele totul era bine si frumos in relatiile dintre mine si familia lui. 

 

De 4 luni de cand avem baietelul, lucurile au luat-o razna. Mentionez ca sotul lucreaza in afara si vine la cateva luni. Momentan este plecat. De la o vreme nu reusesc deloc sa ma inteleg nici cu soacra si nici cu cumnata. Amandoua stau pe capul meu, iar pe langa faptul ca vin zilnic la mine, pe motiv ca vor sa vada bebele, imi reproseaza ca de ce nu fac aia, de ce nu fac aialalta.


Editat de lorelli23, 02 iunie 2017 - 15:32 .


#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 09:52

In loc sa te enervezi de ce nu le faci lor program de vizita? Respectiv daca nu respecta regulile tale in ceea ce priveste programul copilului tau, de ce le dai copilul?
Nu scrie nicaieri ca trebuie sa vina in vizita daca nu doresti, cum de asemenea nu scrie nicaieri ca trebuie cineva sa iti plimbe copilul.
Iar sa te enervezi pe ceva ce poate fi evitat mi se pare nonsens.



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 10:43

Ce e prea mult strica, asta e clar. Probabil intențiile sunt bune, și ajutorul in primele luni este foarte bun. Începi prin a face un program cat de cat fix bebelușului, cu plimbat, stat în casă, și anunta-le și pe ele. Mai spune-i exact ce ai avea nevoie. Să ți facă cumpărături, să facă diverse drumuri pentru tine, cat mai in afara casei. Anunță-le cand vrei sa dormi. E foarte greu sa scapi de musafiri nepoftiți mai ales acum, când ești singură. 

Spune-i deschis că nu ai nevoie să auzi critici mai ales acum când ești obosită. Fara nervi. Poate înțeleg. Până la urmă privește partea bună a lucrurilor, și profită de ajutorul lor, mergi și plimba-te. Oricum ar fi, ele sunt parte din familia copilului, și el le va iubi așa cum sunt.



#4
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 11:17

Cel mai rau e ca sotul nu intelege nevoia ei de liniste, de program asezat fara interventii  nedorite din partea altora. Degeaba face ea program, daca ele ( cu acordul lui)  nu ii respecta dorintele. Ce sa mai zic de cheful lor de cearta, jigniri ca e nebuna, etc. Eu marturisesc ca la o asa faza le dadeam instant pe usa afara si gata. 


Editat de jenn, 02 iunie 2017 - 11:18 .


#5
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 11:32

Sfatul meu : incuie usa, inchide telefonul si nu le raspunde prea des. Si nu le mai da copilul. Daca sotul tau vine doar la cateva luni acasa, doar ptr tine si copil te descurci cu gospodaria. 



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 11:43

 

Ce parere aveti,mamicilor? Sunt eu nebuna? Sotul le ia partea si ma acuza de depresie postnatala.

 

Multumesc

E clar ca trebuie sa le spui care este programul de vizite si plimbari. Fii ferma dar politicoasa. Tu esti mama copilului si tu decizi.

Mult succes si mult calm.



#7
lorelli23

lorelli23
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 12:26

Va multumesc mult pentru raspunsuri. O sa incerc sa privesc lucrurile mai cu calm.

 

Ce te faci insa cand cumnata isi doreste foarte mult un copil, dar nu reuseste, si intervin sfaturile nedorite si grija excesiva de genul, e ora mesei..a mancat? cred ca vrea sa il schimbi..l-ai schimbat? etc..



#8
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 13:36

Cred ca ceea ce povestesti e clasic. E ff greu sa lasam soacra sa se apropie de primul copil.

 

Ce reprosuri iti aduc?

 

Cand nu s-a intors dupa 30 min tu ai sunat? Avea la ea mancare, pampers?

Mie toata istoria nu mi se pare chiar asa de grava. Cred ca e primul nepot din familie si de aia toata lumea e pe el.

Incearca mai bine sa profiti de situatie, si odihneste-te cand se ocupa de bb. 



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 13:42


Cand nu s-a intors dupa 30 min tu ai sunat? Avea la ea mancare, pampers?

Mie toata istoria nu mi se pare chiar asa de grava. Cred ca e primul nepot din familie si de aia toata lumea e pe el.

Incearca mai bine sa profiti de situatie, si odihneste-te cand se ocupa de bb. 

Da,da,da...exact asa vad si eu,insa cum vei proceda(si profita de situatie...)depinde doar de tine1!!

 

Phua...cite proapsete mamici nu si-ar dori 2 ore d eliniste!!!! [:)]



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 iunie 2017 - 14:00

Da chiar, bea si tu o cafea cu o prietena, dormi, du-te in oras, uita-te la un film ca nu are nimica copilul, e pe maini bune. In 24 de ore bine ca e cineva sa-l preia o perioada mai respiri si tu. [:)]  




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -