Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Explozie in Manchester

explozie

550 raspunsuri la acest subiect

#21
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 23 mai 2017 - 23:22

Nici eu nu vad propaganda in faptul ca Dark a relatat ce s-a intimplat si cum oamenii obisnuiti s-au unit si si-au dat o mana de ajutor. Era mai bine sa isi dea uunl in cap altuia? Asta ne-ar da satisfactie?

 

Punem pariu ca cei care se irita, in veci nu s-ar baga in fata pentru alta fiinta umana? 

 

Cred ca in futilitatea proprie cam deviem furia catre tinte care nu merita rautatea. 


Editat de antmil, 23 mai 2017 - 23:24 .


#22
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.246 mesaje

Postat 23 mai 2017 - 23:35

Da, hai sa punem pariu. Ai impresia ca ma cunosti atit de bine?



#23
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 23 mai 2017 - 23:50

Letitia, eu nu am ce paria cu tine. Pentru ca nu am nimic de dovedit. Nu am mare lucru in comun cu tine. Si nu tin sa te cunosc.



#24
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.246 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 00:09

Letitia, eu nu am ce paria cu tine. Pentru ca nu am nimic de dovedit. Nu am mare lucru in comun cu tine. Si nu tin sa te cunosc.

 

Nici eu cu tine sau pe tine Dark, deoarece vorbeam cu Antmil. Ea e cu pariatul. 



#25
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 08:14

Sigur ca solidaritatea oamenilor este frumoasa, calda, induiosatoare. Dar astfel de chestii nu ar trebui sa se intample cand atacatorul era cunoscut Politiei si cand au existat semne ca e dus cu capu'. Ca asta citesc acum. Nici macar nu poate fi pedepsit, ca a murit.


Editat de Pepco, 24 mai 2017 - 08:16 .


#26
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.867 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 09:50

E clar ca statele nu au resursele umane, financiare si logistice suficiente, ii aresteaza pe toti care se radicalizeaza? Sau sa asigure acum armata la orice concert si la orice eveniment sportiv?

in sudul frantei nu prea poti sa faci o vacanta, in Nisa e cam periculos sa iesi seara, in tren se fac controale, efectiv opreste trenul in camp si urca armata sa controleze pasapoartele.



#27
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 09:55

In cazul acesta da, si eu sunt de parere ca nenorocitul ar fi trebuit sa fi fost in vizorul Serviciilor de Informatii (nu politia, aici e vorba de altceva) sau, daca era, acestea sa isi fi facut treaba mai bine. Asta nu era un "lup singuratic", si era cunoscut de mult ca cel putin simpatizant extremist, Cel putin. Si a avut de ani de zile calatorii in zonele "suspecte", a avut legaturi cu persoane care au avut de-a face cu ISIS, inclusiv persoane specializate in explozibili si detonari de bombe. Dar a putut circula din UK catre Orient si Africa de nord si inapoi fara probleme asta de ani de zile, ultima data chiar acum o saptamana. Cum s-ar spune ne ferim de refugiati dar extremistii crescuti si educati in "curtea noastra" vin si pleaca bine merci de ani de zile.

 

Asta reiese cel putin din ce a aparut in presa. http://www.telegraph...suicide-bomber/


Editat de DarkBendis, 24 mai 2017 - 09:59 .


#28
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 09:59

Judoka, chiar ieri am vorbit cu cineva care e profesionist in domeniu. Nu este posibil asa ceva, pur si simplu nu sunt resursele necesare. Chiar asa, 5000 de soldati pe strazi ... teoretic par mult,  dar vorbim de o tara de 65 de milioane de oameni...



#29
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 10:15

Ah, si ca tot fusese pomenita prima ministra Theresa May. Serviciile de Informatii (MI5, the Security Service) se afla sub directa autoritate a Home Secretary (echivalentul Ministrului de Interne). Care, din 2010 pana in 2016, cand a devenit Prim Ministru, nu e altcineva decat aceeasi madam May. Din punctul meu de vedere, responsabilitatea directa ii apartine!

 

(edit: ma refer la responsabilitatea pentru esecul Serviciilor de Informatii de a preveni atacurile teroriste. Responsabilitatea directa pentru atacuri o au bineinteles nenorocitii care le comit)


Editat de DarkBendis, 24 mai 2017 - 10:28 .


#30
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 11:08

Am citit mai devreme si mi-a ramas in minte polemica.Fiecare dintre voi aveti dreptate..

 

Apreciem si pe cei care au incercat sa ajute...insa de unde stim ca sunt toti oameni de buna credinta?De unde stiu ca cel ce a oferit adapost e sanatos la minte,sau in casa lui nu exista cineva dus cu capul...Eu,ca mama de adolescent,as prefera sa il stiu in gara sau intr-o bodega,decat in casa unui strain!

 

Cei care salveaza dezinteresat sunt demni de toata lauda.




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -