Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce nationalitate?


87 raspunsuri la acest subiect

#21
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 28 mai 2017 - 17:09

Nu stiu pentru tata insa 100% are cetatenia romana indiferent unde este nascut

Marius, Victoria mea e nascuta in Canada si nu are cetatenie romana. Ar putea primi, insa ar trebui sa aplic eu ptr cetatenie la consulat si nu am aplicat... nici nu prea am intentii... deocamdata. Ah, si costa $500 sa aplic. Si pe mine m-ar costa tot $500 sa aplic sa renunt la cetatenia romana. Deocamdata am dubla cetatenie... nici nu ma ajuta, dar nici nu ma incurca cetatenia romana.



#22
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 mai 2017 - 19:15

Marius, Victoria mea e nascuta in Canada si nu are cetatenie romana. Ar putea primi, insa ar trebui sa aplic eu ptr cetatenie la consulat si nu am aplicat... nici nu prea am intentii... deocamdata. Ah, si costa $500 sa aplic. Si pe mine m-ar costa tot $500 sa aplic sa renunt la cetatenia romana. Deocamdata am dubla cetatenie... nici nu ma ajuta, dar nici nu ma incurca cetatenia romana.

Sa ne intelegem - faptul ca nu s-a solicitat nu inseamna ca nu are cetatenie romana. Prin lege are. Ca vrea sau nu sa o solicite deja tine de persoana.



#23
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 29 mai 2017 - 10:14

Victoria mami, fiica ta are cetetenia romana  din nastere, nu trebuie sa o ceara. Legea spune asa- copilul unui cetatean roman e roman, indiferent  de locul nasterii . Ei ii trebuie doar actele.procedura e mai complicata la varsta ei, trebuia facuta pana la varsta de 1 an, era mai simplu. 


Editat de jenn, 29 mai 2017 - 10:15 .


#24
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 29 mai 2017 - 13:09

fetita mea e nascuta in Belgia; tatal belgian, eu dupla cetatenie. n-am declarat-o in Romania si nici nu cred ca o voi face.

in Romania la granita/ vama aeroport n-a fost niciodata "considerata" ca cetatean roman. in afara de cartea ei de identitate, n-am avut niciodata un alt document. (nici cand am calatorit doar eu cu ea, nici cand am trimis-o in tara cu vara'mea - i-am facut doar procura la primarie cum ca o autorizam sa plece si sa vina cu fii'mea)). o singura data am fost intrebata la granita daca e declarata in Romania

 

in capul meu cetatenia = nationalitate. aici cred ca sunt cetatean belgian de origine romana. in Romania pt moment mi-e imposibil sa dovedesc cetatenia romana avand in vedere ca nu mai am nici un act valabil (nici pasaport, nici CI). sper sa nu am vreodata nevoie de vreun act de la vreo administratie caci mi-e imposibil sa ma legitimez



#25
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 29 mai 2017 - 13:18

Ce se intimpla daca mama renunta la cetatenia romana? Copilul mai e considerat roman?

 

Lea, daca vreodata esti doar tu cu ea, fara procura de la tata si vrei sa iesi din Romania, datorita cetatenii tale romane (chiar daca nu mai acte valabile), vamesii iti poti face mizerii daca vor. Au fost destule cazuri, inclusiv persoane de pe DC.  De aia intreb, daca mama renunta la cetatenia romana, cum ramine cu copilul?



#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 mai 2017 - 13:31

Ce se intimpla daca mama renunta la cetatenia romana? Copilul mai e considerat roman?

 

Pai renunta mama,nu si copilul.Cum dreptul asta al cetateniei romane e dobindit prin nastere,faptul ca parintele roman renunta la cetatenie,nu inseamna ca renunta si copilul automat.

 

Daca o faca ,o face prin parintele roman sua mai tirziu cind impluneste 18 ani.

 

Renuntarea la cetatenia romana e destul de costisitoare...cred ca (am auzot la cineva)ajungi la mia de euro cu toate documentele.



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 mai 2017 - 13:37

fetita mea e nascuta in Belgia; tatal belgian, eu dupla cetatenie. n-am declarat-o in Romania si nici nu cred ca o voi face.

in Romania la granita/ vama aeroport n-a fost niciodata "considerata" ca cetatean roman. in afara de cartea ei de identitate, n-am avut niciodata un alt document. (nici cand am calatorit doar eu cu ea, nici cand am trimis-o in tara cu vara'mea - i-am facut doar procura la primarie cum ca o autorizam sa plece si sa vina cu fii'mea)). o singura data am fost intrebata la granita daca e declarata in Romania

 

in capul meu cetatenia = nationalitate. aici cred ca sunt cetatean belgian de origine romana. in Romania pt moment mi-e imposibil sa dovedesc cetatenia romana avand in vedere ca nu mai am nici un act valabil (nici pasaport, nici CI). sper sa nu am vreodata nevoie de vreun act de la vreo administratie caci mi-e imposibil sa ma legitimez

Cetatenia romana ti-o poti demonstra si cu certificatul de nastere.In baza lui poti obtine apoi restul documentelor.

 

Faptul ca nu ai declarat in Romania nasterea fetitei,nu inseamna ca nu are cetatenie romana.Asa ca -asa cum ti-a spus si Letitia,intotdeauna sa ai la tine declaratia tatalui,ca sunt multi vamesi zelosi in tara.Stiu ca e asa halucinant putin,desi nu e declarat in Romania,copilul este considerat cetatean roman,insa daca asta este legea,nu ai ce face.(desi am inteles ca s-au facut ceva amendamente privind copiii ce traiesc in afara granitelor ,insa cum am scapat de calvarul asta...nu mai sunt la curent cu legea)



#28
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 29 mai 2017 - 13:44

Deci e ca riia cetatenia asta! [:-)))]

 

Am inteles ca inainte copiii care calatoreau cu pasaport strain nu aveau nevoie de procura, apoi s-a "imbunatatit" legea si se aplica tuturor celor care au parinti nascuti in romania, indiferent de au acte romanesti valabile sau nu. E la latitudinea vamesului daca te lasa sa treci sau nu fara procura.



#29
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 mai 2017 - 14:01

Deci e ca riia cetatenia asta! [:-)))]

 

Am inteles ca inainte copiii care calatoreau cu pasaport strain nu aveau nevoie de procura, apoi s-a "imbunatatit" legea si se aplica tuturor celor care au parinti nascuti in romania, indiferent de au acte romanesti valabile sau nu. E la latitudinea vamesului daca te lasa sa treci sau nu fara procura.

Daca mama renunta la cetatenie inainte de nasterea copilului,cred ca nu se aplica legea asta...cred!!!!



#30
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 mai 2017 - 14:06

Nu are relevanta locul nasterii in ceea ce priveste cetatenia romana. Cetatenia romana o ai (o dobandesti) sau nu  ai in functie de ce prevede legea.
Faptul ca o soliciti (ca si acte) sau nu o soliciti, ca te folosesti sau nu te folosesti de acest atribut de cetatean roman(in baza documentelor legale) ramane la latitudinea fiecaruia.

Persoana decide ce doreste sau ce nu doreste sa faca in ceea ce-l priveste si asta desigur coroborat cu ce-i permite legea in acest sens.
Parintii sau tutorii sau terte persoane reprezentante legal nu pot sa decida in ceea ce priveste dreptul legal la cetatenie a altei persoane.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -