Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce nationalitate?


87 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 mai 2017 - 22:53

Se uziteaza cuvintele incorect. Nu este vorba de nationalitate ci de cetatenie. Sunt complet diferite cele doua cuvinte si ca si sens si ca si continut.

Juridic discutam de cetatenie (cetatean al unui stat). Pentru cetatenia romana prin nastere orice copil este cetatean roman daca unul sau ambii parinti biologici au cetatenia romana.
Nu are absolut nici o legatura cu locul nasterii sau domiciliul stabil sau rezidenta samd. Cetatenia romana nu interfereaza cu alte cetatenii nu le exclude nu le implica samd.



#12
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 23 mai 2017 - 06:55

Multumesc pentru raspunsuri.Avea nevoie sa completeze niste fise si se gandea ca nationalitatea copilului e egala cu originea geografica a parintilor.



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 mai 2017 - 07:20

Nationalitatea este data in general de natiunea de care ar apartine de aici si cuvantul. In general se poate face o trimitere si la zona de origine dar nu este neaparat o certitudine pentru acea persoana

Pot sa fiu cetatean american de origine(nationalitate) franceza prin aceasta subintelegandu-se ca eu, sau ascendentii mei provin din Franta.



#14
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 23 mai 2017 - 09:15

Nationalitatea este data in general de natiunea de care ar apartine de aici si cuvantul. In general se poate face o trimitere si la zona de origine dar nu este neaparat o certitudine pentru acea persoana

Pot sa fiu cetatean american de origine(nationalitate) franceza prin aceasta subintelegandu-se ca eu, sau ascendentii mei provin din Franta.

 

In sens demografic nu se prea foloseste tocmai ca se bate cap in cap cu cel juridic. Se foloseste origine.

Pt documente e clar nationalitate=cetatenie



#15
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 08:23

Juridic vorbind,are dreptul la ambele cetatenii,in ambele cazuri insa trebuie sa inregistrati nasterea copilului la autoritatile competente.

Daca l-ai nascut in Romania si I s-a eliberat un certificate de nastere el este automat cetatean roman,daca doriti si cetatenia marocana atunci tatal trebuie sa depuna o cerere in acest sens la ambasada Marocului din Bucuresti.

Daca l-ai nascut in afara tarii ,aceeasi treaba - depui o cerere la Ambasada Romaniei - in general termini treaba in doar o ora,doua.

Sunt unele tari in care poti opta pentru o alta cetatenie,in caz in care se aplica legea locului nasterii (ca de ex.SUA ).



#16
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 27 mai 2017 - 02:13

Daca l-ai nascut in afara tarii ,aceeasi treaba - depui o cerere la Ambasada Romaniei - in general termini treaba in doar o ora,doua.


Nu e chiar asa. In Canada certificatul de nastere Al copilului trebuie Trimis la Ottawa pentru apostilare PT ca tarile nu sunt semnatare alnu stiu carui tratat. Dureaza si Costa.

#17
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 27 mai 2017 - 06:35

Mama mea e cetățean roman de naționalitate maghiara. Eu sunt cetățean roman de naționalitate romană Pt ca tata a fost de naționalitate romană și am fost crescuți așa, mama n-a dorit ca noi, copiii sa aparținem naționalității maghiare, nu am învățat limba. 

 

Nationalitatile conlocuitoare sunt aprobate legal (cred), in Ro știu ca sunt trei: maghiara, germana (sași și șvabi) și roma. 

 

Naționalitatea se mai numeste și etnie. 

 

In suedia de ex sunt etnicii sami, dar ei sunt recunoscuți și cu limba oficială. 

 

In cazul tău pepco, cred ca depinde ce vor părinții, carei etnii vor părinții sa aparțină copilul. 



#18
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 27 mai 2017 - 15:34

Canada nu admite nationlitati diferite. Desi e un mozaic plurietnic, exista o singura nationalitate si o singura natiune, cea Canadiana. De fapt, cu o singura exceptie, amerindienii, inuitii, etc, care aunt numiti Primele Natiuni si au statut aparte.
Nationalitatea se confunda cu cetatenia.

Etnia in sensul dat de Mihaela se numeste aici origine. Originea etnica nu are conotatie juridica.

In cazul de data nationalities e clar Romana, marocana nu are cum sa o treaca, nu e printre cele admise de statul Roman ( maghiara, etc).

#19
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 28 mai 2017 - 05:36

Nu e chiar asa. In Canada certificatul de nastere Al copilului trebuie Trimis la Ottawa pentru apostilare PT ca tarile nu sunt semnatare alnu stiu carui tratat. Dureaza si Costa.

 

La ambasada de aici (Abu Dhabi) am depus cererea la 11 iar la ora 13 aveam certificatul de nastere in mana + nici nu am platit nimic



#20
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 28 mai 2017 - 13:37

La ambasada de aici (Abu Dhabi) am depus cererea la 11 iar la ora 13 aveam certificatul de nastere in mana + nici nu am platit nimic


Lucky you. Inseamna ca statul a semnat acel tratat.
S a eliminat taxa consulara intr adevar ( substantiala, peste 200 euro). Platim doar plicul recomandat pt Ottawa.


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -