Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Expertii spun ca uciderea bebelusilor nu este diferita de avort.


43 raspunsuri la acest subiect

#41
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 20 iunie 2017 - 00:06

Nu e chiar furtuna intr-un pahar cu apa ,  Asociatia Medicilor din Marea Britanie care se intruneste luna aceasta va vota incetarea " discriminarii " impotriva avortului  . In prezent perioada limita este de 24 de saptamani , Asociatia vrea sa se  permita femeilor sa faca avort pe tot parcursul sarcinii , pana la nastere . 

Am inteles ca bill ul afost discutat si intr-o comisie a Parlamentului in Martie  dar pentru ca Parlamentul a fost dizolvat nu s-a dat inca o decizie .

 

Am cautat legea aia si desi n-am gasit-o in text nicaieri am gasit asta:

 

http://www.wetrustwo...minations-bill/

 

Ca o paranteza, suntem in continuare pe baricade impotriva avortului pentru ca ne intereseaza prea mult vietile altora. Daca eu ca femeie si mama nu admit sa fac avort, asta nu inseamna ca alta femeie care nu se vede mama (doar ea stie din ce motive, nu o judec eu) de ce trebuie sa fie fortata la o decizie de aceleasi circumstante ca mine?

Suna ingrozitor "avort pe tot parcursul sarcinii" pana cand te duci la detalii si realizezi ca avort peste 24 de saptamani fac doar femeile carora sarcina le pune viata in pericol, sau femeile a caror sarcina nu e viabila. O femeie care a decis ca nu vrea sarcina respectiva nu va astepta atat. 

 

More details:

" Abortion remains a criminal offence in this country, even if it is carried out early in the term, for the woman who has the abortion and anyone who assists her. Under sections 58 and 59 of the Offences Against the Persons Act 1861 and other legislation, termination of a pregnancy carries the maximum sentence of life imprisonment. That is the harshest criminal penalty of any country in Europe, underpinned by a Victorian criminal law passed before women even had the right to vote, let alone sit in this place.

 

The Abortion Act 1967 did not change the fundamental fact: it merely set out circumstances under which abortion could be legal—for example, the need for two doctors’ signatures that specified conditions have been met, including a time limit now set at 24 weeks and, in exceptional circumstances, the conditions for abortions post 24 weeks. Unlike in other countries, that means that abortion remains illegal except in the limited circumstances in the Act. No other medical procedure is governed by legislation that old or that out of step with clinical developments and changing attitudes"

https://hansard.parl...ToTerminations)



#42
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 20 iunie 2017 - 00:24

Madanic , articolul a aparut azi in Dailymail, am relatat doar pentru ca mi-am amintit de subiect. 

Eu nu sunt pe nicio baricada , nu ma priveste viata nimanui dar mi se pare  grotesc acest demers. 

suna ingrozitor , stiu , dar asta e realitatea . Se va discuta pe 27 Jun lă Brighton.


Editat de Collins20, 20 iunie 2017 - 00:33 .


#43
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 20 iunie 2017 - 01:14

Madanic , articolul a aparut azi in Dailymail, am relatat doar pentru ca mi-am amintit de subiect. 

Eu nu sunt pe nicio baricada , nu ma priveste viata nimanui dar mi se pare  grotesc acest demers. 

suna ingrozitor , stiu , dar asta e realitatea . Se va discuta pe 27 Jun lă Brighton.

Te inteleg, dar e departe de ceea ce era discutat ca o dezbatere etica aici in subiect.

Legea britanica cu privire la avort avea se pare multe lacune pe care incearca sa le adreseze prin legea asta.



#44
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 11 iulie 2017 - 11:31

eroare de topic.


Editat de lucialu, 13 iulie 2017 - 19:13 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -