Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Noi sfinti catolici


2 raspunsuri la acest subiect

#1
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 15 mai 2017 - 03:51

Sigur ca nu ati pierdut la stiri canonizarea celor doi copii pastori de la Fatima zilele trecute si nici cea a maicii Tereza din toamna.

 

Avand onoarea sa o vad in carne si oase pe Maica Tereza acum foarte multi ani,si cunoscandu-i activitatea si viata,pot sa spun ca canonizarea ei m-a ajutat sa percep sfintii intr-o alta lumina.

 

Eu personal,nu as putea sa ma rog ei,asa cum nu o fac nici spre alt sfant,desi cu ani in urma o faceam pentru Sf.Anton impreuna cu postul negru in fiecare marti timp de 9 saptamani.

 

Voi aveti obiceiul sa va rugati la sfinti? Primiti intr-adevar ajutor? Oare prin canonizarea prea rapida a contemporanilor in sfinti nu vom avea prea multi peste 300-400 de ani?



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 mai 2017 - 10:42

Nu neapărat că ma rog, dar, păstrând proporțiile reale ale semnificației sfinților, îi consider modele pentru anumite situații. Viețile lor, oameni normali fiind, sunt o sursă de inspirație, poate și motivare. Când nu reușesc ceva, mă gândesc la cum au reușit ei, sfinții din calendar (câțiva știu, recunosc), să depășească situații grele. E un fel de "nu ești singur pe lume", au mai trecut și alții prin d-astea. Eu așa văd sfinții, și în acest caz nu mi se par prea multi, pentru că de modele avem mereu nevoie. 



#3
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 16 mai 2017 - 07:44

Credeam ca numai la catolici tot apar sfinti,insa citeam de dimineata ca si Biserica Ortodoxa  Romana a canonizat ieri 4 noi sfinti de Putna parca.

 

Intr-adevar avem nevoie de modele de conduita demne de urmat si ma bucur sa vad sfintirea unor personaje pe care cat de cat le cunoastem sau am auzit de ei,pentru a ne apropia mai mult de ceilalti sfinti care sunt mai cunoscuti.

 

Eu de ex. nu I-as fi considerat niciodata sfinti pe Maica Tereza,sau pe copiii de la Fatima,sau papa Ioan al 2-lea.

Cred ca sunt foarte multi oameni ca ei pe pamant,care isi ajuta semenii si lupta pentru un anumit ideal fara a fi canonizati.

Eu de ex.o apreciez foarte mult pe domnisoara pakistaneza care lupta pentru educatia fetelor Malala - a si primit un Nobel deja ,si cred ca si-ar jertfi chiar si viata pentru idealul ei,duce o viata foarte modesta insa ea oricum nu ar avea sansa la canonizare, caci nu e crestina.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -