Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 1 voturi

Primele greutati din viata unei mamici de bebelus - CONCURS

concurs bebelus mamica

31 raspunsuri la acest subiect

#11
DanielaDDD

DanielaDDD
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 10 mai 2017 - 19:23

Alaptarea a fost prima dintre greutatile intalnite in viata de mamica , apoi somnul bebelusului si plansetul care la inceput nu stiam ce reprezinta , baita a fost iar dificila pana ne-am obisnuit , ne-am luptat si cu colicii pana la 6 luni , si oboseala de a fi mamica. Dar toate astea sunt compensate de surasul bebelusului si de prezenta lui de neegalat.



#12
BogdanDaniela

BogdanDaniela
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 11 mai 2017 - 07:24

Primele greutati au aparaut atunci cand am inceput sa avem colici si trecerea la formula de lapte deoarece nu tolera lactoza si de fiecare data cand bea lapte plangea si nu stiam ce are.Of Doamne ce greu mi-a fost pana am descoperit ce are

 



#13
ElenaRacovita

ElenaRacovita
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 mai 2017 - 17:29

Primele greutati au aparut atunci cand l-am pus prima data la san deoarece era prea mic si lipsit de forta si nu a reusit sa desfunde canalele



#14
cenzora

cenzora
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 12 mai 2017 - 10:45

Cea mai mare greutate a fost cauzata de neputinta de a alina durerile micutei cauzate de colici,calmarea plansului si bineinteles lipsa somnului pentru amandoua



#15
alexiaa72

alexiaa72

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.861 mesaje

Postat 12 mai 2017 - 23:37

Cea mai mare greutate a fost alăptatul in primele două luni. Deși in maternitate se oferiseră două asistente să îmi pună fetița la sân, ea nu prindea decât uneori sânul si atunci pe o parte, așa că m-am ales cu răgade pe sâni, iar copilul sugea și câte 40 de minute, încât mă cocoșasem. Nici cu mameloanele din silicon nu am reușit să rezolv problema. Nu înțelegeam cum pentru alte mămici e atât de ușor. Minunea a venit intr-o zi, când încercam s-o alăptez in parc și nu reușeam. M-a văzut o bunică și mi-a explicat să aștept ca fetița să deschidă gura cât mai mult și abia atunci să o lipesc de sân. Așa am reușit. Să îi dea Dumnezeu sănătate, că dacă nu o întâlneam renunțam să îmi alăptez fetița. Acum are un an și o lună și continuă să sugă la sân cu o mare plăcere.



#16
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 16 mai 2017 - 13:53

frumos concurs :) imi aduc aminte cu placere acum de greutatile care le-am inatampinat ca proaspata mamica... de la trezitul din 2 in 3 ore noaptea, la verificatul in fiecare minutel daca bebe doarme sau mai respira (cel putin la inceput cred ca multe mamici asculta cu atentie respiratia nou-nascutului), la chinul alaptatului, mulsului, pana la puseurile de crestere, dureri de dintisori si tot asa. Pe moment toate sunt greutati si ne termina fizic si psihic, insa apoi ne aducem aminte cu drag de acele nopti nedormite in care priveam o mogaldeata mica cuibarita in patut :)

 

Succes mamici! Atat la concurs cat si in meseria de mamica :)



#17
ancamaria.feroiu

ancamaria.feroiu
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 17 mai 2017 - 21:55

Am doar 26 de saptamani fara cateva zile, asadar primele greutati pana acum au fost oboseala, pe primul loc, durerile de spate, care abia incep si mersul des la baie. Sunt convinsa ca vor urma multe provocari si greutatile resimtite vor fi altele si un alt nivel, dar toate fac parte din minunata experienta de mamica si familie cu copii.

Succes tuturor!



#18
blue65

blue65

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 11:09

Inca din a doua zi am avut furia laptelui, ceea ce m-a speriat foarte tare, nestiind ce trebuie sa fac. Apoi, prima baita...cum sa tii copilul, cum sa il speli, cu ce sa il speli...



#19
blue65

blue65

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 11:09

Inca din a doua zi am avut furia laptelui, ceea ce m-a speriat foarte tare, nestiind ce trebuie sa fac. Apoi, prima baita...cum sa tii copilul, cum sa il speli, cu ce sa il speli...



#20
elidenta13

elidenta13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 23 mai 2017 - 07:50

Primele grutati au aparut in a doua zi de cand am ajuns acasa, tin minte ca am ramas singuri cu bebelusul si cum a plecat bunica din casa, bebele a inceput sa planga si nu stiam ce vrea. Am inceput prin a.i schimba pampersul apoi i-am dat de mancare....nici un rezultat bebele plangea. Intr-un final l-am asezat in patut, i-am dat suzeta si a adormit instant. 





Etichetat si cu concurs, bebelus, mamica

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -