Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Gravidute FIV-oase(83)


275 raspunsuri la acest subiect

#251
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 02 decembrie 2017 - 09:07

Nyny,si eu dupa multe cercetari am comandat vreo 3 produse Weleda:uleiul de galbenele,o crema hidratanta pt sezonul rece si inca una pentru iritatia scuteculuo.Eram foarte incantata de alegerea facuta si chiar am deschis crema sa o testez,m am dat pe burtica.insa pe langa faptul.ca se intinde foarte foarte greu mi s a parut si f neplacut mirosul (nu ma asteptam sa fie Dior [:-)))] dar parca miroase a ceva vechi)!! Sunt in termen,evident! De naturale e clar ca sunt,sper din suflet sa le folosesc! Am luat insa.si oferta de sampon si gel de dus Klorane de pe bebetei! Sudocrem,Bepanthen(sa fie)si o crema de la.Sabio speciala pt bebelusi(naturala,deasemenea).Subscriu si eu in ceea ce priveste scutecele de finet,sunt foarte fine si sunt sigura ca si foarte practice,am luat vreo 10.bucati! De pe bebetei am mai luat si omsaltea rigida pt infasat ,neasteptat de buna ,se poate atasa peste patutul copilului.Practice sunt si cearsafurile acelea impermeabile (nu ma refer la.cele pt salteluta,ci la cele.pe care l schimbi).Am o.prietena care a nascut acum o luna si mai merg sa iau notite [:-)))] m am mai aprovizionat si.cu ser fiziologic,spray cu apa de mare,para de scos mucisorii din nasuc daca este cazul,comprese sterile,hainute cred ca am mai mult decat suficiente,ne a ajuns si caruciorul de care sunt foarte incantata,peste 6,7 saptamani il asteptam si pe bebelus!nu mi vine sa cred ca mai avem atat de putin! Voi reusiti sa dormiti noaptea??eu numai la 4,5 dimineata adorm [batcap]ps:stie cineva daca la cezariana poti avea unghiile facute cu oja normala? Nu dati cu rosii,nu mi le am facut pana acum dar simt nevoia sa intru un pic aranjata sa fac fata "procesului" [:-)))] de epilat cu ceara am.intrebat o deja pe doctora si mi a spus un Nu hotarat!va pup!


Editat de mia20, 02 decembrie 2017 - 09:09 .


#252
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 02 decembrie 2017 - 09:08

Scuzati greselile,am.scris de pe telefon!!



#253
Ana89

Ana89

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 02 decembrie 2017 - 17:34

Mia, crema de la weleda, ne-a recomandat-o si noua pediatrul cand am avut probleme cu iritatia, dar deja ajunsese viu gol si nu a mai avut nici un efect, pana cand mi-a venit ideea sa fac cu foarfeca o gaura in pampers [batcap] , chiar la fundulet si sa il pun pe burtica, l-am tinut asa o zi intreaga si s-a vindecat, de atunci nu am mai avut probleme. Poate daca o vei folosi de la inceput nu vei avea probleme, eu la inceput am folosit bepanthen.

In rest vad ca deja esti foarte bine pregatita, o sugestie as mai avea, pe langa pompita para sa cumperi si batista bebelusului, cu pompita mai mult te chinui.

Mai ai asa putin, nastere usoara!

Ah, in legatura cu unghiile, probabil depinde de medic, eu auzisem ca nu e voie pt ca in caz de complicatii din cauza anesteziei la unghii se observa prima data asa ca nu le-am facut, dar cand m-am internat erau o gramada de fete cu unghiile facute si nu a zis nimeni nimic.

[flo2]



#254
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 02 decembrie 2017 - 20:14

Ana, multumesc mult :) pt sugestie, m am gandit sa iau si batista bebelusului dar cand ma gandesc ce zgomot o sa faca de la aspirator..am tot citit in stanga si in dreapta si am inteles ca oricum nu trebuie sa ii tragi decat daca e infundat si nu mai poate sa manance, altfel risti sa ii usuci mucoasa . Oricum, daca e nevoie am magazinul aproape :)) Mi am luat f multe chestii, sper si chiar sunt curioasa daca le voi folosi pe toate, dar mi a fost asa drag de fiecare lucru pe care l-am cumparat..Vineri o sa vina si sotul acasa,ne apucam sa ii sortam si sa ii spalam toate hainutele si tot ce i am mai cumparat( lenjerii pt patut, paturici etc). Iar Luni am programare la eco la doctora la care am facut morfologia de sem 2, tare curioasa sunt daca mai zice acum ceva de colecistul care i s-a parut un pic micut la 22 de sapt . A, mai am sa iau biberoane, vreo sugetie cineva?? La spital am inteles ca se cer de sticla, tetina anticolici chiar are efect?Merita investitia?



#255
sele7

sele7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 02 decembrie 2017 - 23:17

Mia, mai exista un alt fel de furtunas, un capat se pune la nasucul bebelui, iar la celalalt capat tragi tu cu gura, mi se pare c m eficient (nici macar nu am scos batista bebelusului din cutie, iar pompita mi se pare enervanta). Oricum, ai nevoie de asa ceva f rar, c m indicat e fie sa pui cate o picatura de ser, fie sa folosesti acel spray cu apa marina, bebelusul atunci fie inghite mucozitatile respective (ceea ce e f ok, se vor elimina odata cu fecalele), fie le stranuta.



#256
Nyny10

Nyny10

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 02 decembrie 2017 - 23:21

Mia, crema hidratanta am luat-o si eu saptamana trecuta din greseala (voiam sa o cumpar pe cea pt zona scutecului) si acum o folosesc pt mine. Imi place f mult mirosul. Samponul nu are miros si nici cea pt zona scurecului (de care sunt f multumita, nu s-a iritat deloc bebelusa). 

E tare bine ca ti-ai cumparat deja cele necesare pt bebe. Si eu am avut lista facuta si a fost f bine ca nu m-am trezit dupa nastere ca imi lipsesc anumite chestii.

pt nasuc noi folosim para si e ok.

la lista ta as mai adauga:

-crema cu lanolina pura pt sani (e bine sa te dai cu 2 sapt inainte sa nasti pt a evita sa faci ragade)

-tampoane pt lauzie

-tampoane pt sani

-chiloti de unica folosinta (daca nasti la stat)

-biberoane eu am luat lansinoh (la maternitate nu am avut pt ca am nascut la privat)

-pompa de san (am avut manuala de la lansinoh)

-forfecuta pt taiat unghii bebe

-comprese sterile

-betadina

-baneocin

-alcool sanitar alb (sau sunt tampoane sterile imbibate in alcool sanitar)

-cearsaf pat cu elastic (f practic)

-detergent bio pt spalat biberoane

-detergent haine bebe

-sterilizator biberoane (chiar daca alaptati...e util la diversificare)

-scutece bebelusi

-aleze pt schimbat bebelusul (la astea te refereai tu)

-servetele umede

-termometru bebe

-cadita cu forme anatomice

-lampa de veghe

-hainute (body-uri, etc.)

-paturica bebe.

 

Cam asta imi amintesc acum. Daca mai e ceva...revin. Sper sa va fie utile sfaturile. :)



#257
sele7

sele7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 02 decembrie 2017 - 23:23

In ceea ce priveste nebuniile astea de creme...de nimic nu ai nevoie... atata vreme cat folosesti scutece fara nenorociri de geluri absorbante. In cel mai rau caz poti folosi lanolina (exista una chiar f buna la pret la bebetei), iar ca uleiuri de masaj, cele naturale (susan, avocado, jojoba etc) sunt cele mai bune. Sampon si sapun (nu gel de dus, sapun solid) poti incerca si de la eco friendly, mie mi se par minunate. Sunt atatea lucruri de care nu avem nevoie, dar marketingul asta agresiv si, mai ales, recomandarile pediatrilor/dr-ilor de familie care sunt “influentati” de agenti de vanzari, te fac sa nu mai stii ce si cum sa cumperi mai repede.



#258
raishwanya

raishwanya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 879 mesaje

Postat 04 decembrie 2017 - 12:20

Doamnelor, daca mai intrati pe aici, va cer ajutorul. Ca sunt intr-un moment de cumpana.

Urmeaza sa fac FIV cu ovocite donate. Problema este ca am inceput tratamentul cu diphereline 3,75 mg pe 20 septembrie, cate 1 flacon la 28 zile. Pe 25 noiembrie am inceput estrogenul (cicloprogynova albe), initial 1 cp de 2 ori zi, 3 zile, apoi am trecut la 2 cp de 2 ori pe zi. Azi sunt in a 10 zile de tratament. Procedura prevedea transfer de ziua 5, blastocisti de cea mai buna calitate! Acum, apare problema, eu sunt deja stimulata, donatoarea nu este gata! Imi tot zic ca punctia ba este luni, ba marti, ba miercuri. Azi mi-a zis ca poate joi. Am fost chemata in Grecia, pe data de 1 dec trebuia sa fiu aici si pe cel tarziu 10 decembrie sa plec. Eu trebuia sa ma intorc urgent in tara sambata, pe 9. 

Acum, belea. Ca donatoarea nefiind gata, se amana punctia in fiecare zi, eu trebuie nu doar sa ma intorc in tara dar problema este ca pierd endometru si ca trebuie sa fac transferul musai sambata sau duminica ca sa nu compromit implantarea.

Initial cand mi-au zic ca punctia va fi miercuri, am zis ca plec si cu embrion de 1 zi! Insa ma gandesc ca totusi coordonarea a fost deficitara, ei stiau cum sta donatoarea si acum e aiurea sa ma amane de pe o zi pe alta. Si ca nu se mai poate vorbi de blastocisti de vreme ce voi ajunge sa transfer embrioni de z2-3.

Ce ma sfatuiti? Sa renunt la procedura? Sa solicit reducerea pretului, avand in vedere ca embrionii nu vor fi blastocisti? Ei nu sunt de acord cu embrionii cngelati, sa aman pe luna viitoare. 

Va multumesc


Editat de raishwanya, 04 decembrie 2017 - 12:22 .


#259
aura123

aura123

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 324 mesaje

Postat 10 decembrie 2017 - 13:36

Mia, ti-am trimis mesaj privat. Sper sa nu fie prea tarziu :(



#260
itador

itador

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 28 decembrie 2017 - 09:56

Poate intereseaza pe cineva ...

http://protectie-ele...fecte-cem-fetus

 


Editat de itador, 28 decembrie 2017 - 13:27 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -