Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Gravidute FIV-oase(83)


275 raspunsuri la acest subiect

#241
ka86

ka86

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 12 octombrie 2017 - 16:01

Buna, dragelor,

Va urmaresc de mult, de când inca erati in incercari si m-am bucurat pentru fiecare dintre voi când v-ati mutat de la aspirante la gravidute.

Noi suntem mici, abia am intrat in saptamana 7. Am auzit ieri inimioara si suntem super superr fericiti si emotionati. 

Vad ca mare parte dintre voi ati avut medical inca de la inceput. V-ati simtit foarte rau de la inceput sau ati luat preventiv in prima faza, sa stati linistite?

Intreb fiindca am avut si eu o saptamana medical dupa aflarea beta pozitiv (am vrut sa stau cuminte acasa pana am trecut de perioada la care pierdusem sarcina trecuta), apoi m-am intors la serviciu, dar imi e greu cu statul pe scaun atatea ore. In unele zile e mai ok, azi de exemplu nu a fost deloc confortabil, eu avand si pobleme cu spatele si in perioada asta am interdictie la facut programul meu uzual, zilnic, de kinetoterapie.

Si 2: când ati anuntat oficial la serviciu? Pe la 12 saptamani?

 

va pup si va doresc sarcina usoara tuturor!



#242
Nyny10

Nyny10

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 12 octombrie 2017 - 22:16

Ka, felicitari pentru inimioara! Sarcina usoara si bebe sanatos!

Eu am intrat in concediu pe la 30 de saptamani parca. La serviciu am anuntat de la inceput doar verbal. Lucrez la privat si nu au fost probleme.



#243
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 20 octombrie 2017 - 11:27

Felicitari si sarcini usoare noilor gravidute!

 

Vin si eu cu o rugaminte. Imi poate cineva da adresele de email ale domnilor doctori Peter Kovacs de la Kaali Budapesta si Robert Lesko de la Kaali Debretin? Va rog frumos! Multumesc!

 

Va pup pe toate! 



#244
Adriana37

Adriana37

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 26 octombrie 2017 - 10:45

Buna gravidutelor [flo2] ..ce liniste este pe aici. Ce mai faceti?  Noi intram in luna a 8 a, si de sapt viitoare stam acasa, ca deja ne e greu cu deplasarea [:)]...Am inceput sa retin apa , ca urmare fatza si mainile parca sunt umflate, insa nu i problema, bb sa fie bine ca imi revin eu dupa nastere.

Voi v ati decis cum nasteti?? Eu saptamana viitoare o sa vb cu medicul, cum ar fi mai bine pt noi..mai ales ca data trecuta bebelina mea avea dubla circulara..vedem acum daca si-a scos cordonul, ca la cat se misca, poate a reusit sa se elibereze...

Pupicii [flo2]



#245
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 19:27

KA,felicitari!Fetelor,nu mai intrati sa ne.impartasiti cum.decurge sarcina? Adriana,si eu am intrat in sapt 30,pe zi sunt activa si fresh dar noaptea nu prea dorm..sunt nopti in care dorm cateva ore si ma.trezesc apoi sa citesc sau ma uit pe net si adorm.spre dimineata..in rest nu ma plang! La.cum am.debutat (cu hematom,scurgeti etc)acum.sunt foarte bine..sunt mai optimista si ceva mai linistita! La mine s a hotarat nasterea prin cezariana, datorita uterului cu cicatrice dar si a celor doua fibroame prezente..mi se pare cea mai ok varianta ,decat sa risc si sanatatea celui mic.De cumparat am tot cumparat..astept black fridayul de vinerea viitoare sa iau si.caruciorul.Tatal vine in decembrie acasa,vorbim zilnic si ne facem.planuri ,suntem.foarte entuziasmati amandoi si nu cred ca am.fost mai fericita ca acum.vreodata!  Din sapt 31 doctora mi a spus ca mi poate da concediu prenatal. Sper sa se tina de cuvant pt ca deja am.ajuns la.84 de zile de medical.



#246
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 13 noiembrie 2017 - 21:32

Ka86, sarcina usoara iti doresc!

Eu am anuntat la serviciu abia la 16 saptamani, iar de la 20 de saptamani am primit recomandare de concediu de risc maternal si stau acasa. Altfel trebuia sa stau si eu cel putin 8 ore pe zi pe scaun.

Mia, te-ai hotarat ce carucior iei?

Eu am facut sambata 26 de saptamani de sarcina. Suntem ok, dar mi s-a spus ca prezint risc de preeclampsie, asa ca data viitoare, dupa ce trec de 28 de saptamani, mi se va injecta dexametazona, pentru maturarea plamanilor lui bebe, ca sa fim pregatiti in caz ca avem surprize neplacute si va trebui sa nasc prematur.

Apropo de nastere, la mine se pare ca va fi cezariana, date fiind varsta - in ianuarie implinesc 38 de ani - si faptul ca am noduli fibromatosi. Doctorita mea este de parere ca nu trebuie sa fortam natura, asa ca prefer sa imi fie mai greu mie un pic cu refacerea decat sa imi expun copilul la vreun pericol!

Va pup pe toate!



#247
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 15 noiembrie 2017 - 01:23

Corinka, la fel mi a zis si mie, cezariana, datorita nodulilor fibromatosi si a uterului cu o cicatrice de la operatie, insa oricum nu mi suradea ideea de natural, pt ca nu vreau sa risc nimic, cezariana e mai sigura pentru el. Cat despre carucior, mi a placut foarte mult acesta : https://www.price.ro...02_1376827.htm�, astept sa vad daca o sa mai bage o reducere ceva de Blak Friday weekendul acesta, daca nu il iau oricum. Mai gasisem unul de la Krausman : https://www.emag.ro/...3/pd/DSBY7NBBM/ insa parca tot primul imi place mai mult :) In materie de hainute, lenjerie de patut, patut, saltea, cearsafuri , cadita cu suport, am luat tot. Ieri am comandat de pe bebetei si produsele de baita (Klorane, Weleda- va recomand sa aruncati un ochi peste ele, sunt f laudate si naturale!), sterilizator am primit..in decembrie voi lua si 2 biberoane si suzete sa am, pampersi si probabil si un incalzitor de biberoane. Vreau sa alaptez dar e bine sa le am in casa. Am mai luat o pernuta antirostogolire si vreau sa iau si una cu plan inclinat, are o pr si a zis ca e intradevar d practica. Voi ce ati achizitionat pana acum? Incepand sa le iau deja din vara, le am strans treptat si n am simtit ca am cheltuit mult!



#248
Adriana37

Adriana37

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 22 noiembrie 2017 - 10:50

Fetelor si eu tot cezariana o sa fac, datorita faptului ca am obtinut sarcina greu si a varstei, plus ca nu vrem sa riscam nimic.Am intrat in prenatal de la 1 noiembrie, si sincer simt ca intru in depresie, nu mi place sa stau acasa, fiind o persoana activa, plus ca sotul meu lucreaza in strainatate si vine pe 1 decembrie definitiv. Stau cu mama, ma pazeste [:)]  dar suntem 2 firi total opuse, incercam sa ne intelegem. Astept momentul sa imi intalnesc fata, si cred ca atunci o sa ma linistesc, ca acum imi trece prin cap numai prostii...parca o simt mai putin intens ca pana acum, eu sper sa fie bine..abia marti merg sa o vad pe micutza mea.In principiu pe 10-15 decembrie trebuie sa fac cezariana, inca nu am facut programarea, dar, doctorul zice ca apa se poate rupe oricand de acum incolo...eu sper ca bebelina sa mai stea acolo macar 2-3 sapt., pentru ca ultima data avea doar 2250 gr, si sper sa depaseasca 2800 pana la nastere.

Noi mai avem de cumparat caruciorul, dar vrem sa mergem impreuna sa il alegem, in rest totul e pregatit.

Corinka, cum de si-a dat seama doctorul ca ai risc de preeclampsie? Ai tensiunea crescuta? Iti doresc multa sanatate , sa stea bb acolo in burtica , cat mai mult timp, pt ca e cel mai bun mediu de dezvoltare.

Mia, foarte bine ca esti optimista, face bine la bebe [bib] . Sa stii ca somnul va fi tot mai greu o data cu inaintarea sarcinii. Si eu ma invart toata noaptea in pat...dar mai avem putin si apoi incepe magia noptilor pierdute [:)] .Ai cumparat caruciorul? din pacate nu am reusit sa vad modelul postat de tine...

Gravidutzelor va doresc multa sanatate [flo2]



#249
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 22 noiembrie 2017 - 11:13

Tensiunea imi e buna deocamdata, dar cand a masurat la Doppler presiunea de pe arterele uterine, la una dintre ele se vedeau niste fluctuatii nu tocmai ok si spunea ca indica acest risc, dar ca nu neaparat voi face preeclampsie, sa nu ma sperii.

Noi am primit cu imprumut un cantar electronic de la fratele sotului, insa trebuie sa-i punem baterii.

In rest n-am facut cumparaturi, dar am "ochit" cateva lucruri: un carucior de la Chicco la 1.500 lei, un patut cu latura culisanta pe care mergem in weekend sa il vedem in magazin, de unde vom lua si salteluta, protectie pentru saltea si lenjerii de patut.

Tot de la acel magazin vom lua si o cadita cu termometru inclus si ne vom uita si dupa o comoda pentru depozitarea hainutelor.

Mai am o lista cu lucruri de comandat de pe bebetei, alea le voi lua in decembrie, cred.

Am primit la Scoala Mamei niste mostre de Klorane si ma gandeam sa le incerc, adica sa ma spal eu la ochi ca sa vad daca ustura.

Un neonatolog ne-a recomandat la Scoala Mamei produsele de pe www.organik.ro, spunand ca acestea ar fi bio, 100% naturale, ca si Klorane sunt bune, dar nu complet naturale.

Si am fost sfatuiti sa ne ferim de produsele Johnson si Pampers!

Am mai primit o recomandare de la o proaspata mamica, a carei nasa - medic de familie si mama via FIV - a sfatuit-o ca dupa baie, in loc de prosop, sa foloseasca panza de finet, care e fina, moale, absoarbe mult mai bine decat prosoapele pentru copii si se gaseste in magazinele de materiale. Am inteles ca finetul este materialul din care se faceau pe vremuri scutecele care se refoloseau.


Editat de corinka, 22 noiembrie 2017 - 11:16 .


#250
Nyny10

Nyny10

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 24 noiembrie 2017 - 00:46

Corinka, tot la un curs de puericultura am primit si eu sampon de la Klorane. Eu nu l-am folosit la bebe pt. ca are un miros f puternic. Am preferat sa merg pe gama Weleda si sunt f multumita de alegerea facuta (am folosit sampon si crema pt zona scutecului). 

Cat despre scutecele de finet va recomand sa va achizitionati mai multe. Sunt utile si la baita, si pentru pus pe umar cand tineti bebe daca regurgiteaza, le-am folosit si pt dormit cu capsorul pe ele...sunt f utile. 

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -