Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Gravidute FIV-oase(83)


275 raspunsuri la acest subiect

#141
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 23 august 2017 - 00:04

Mia, eu desi am Gena Pai homo și Mthfr hetero, chiar și după ce sa s- a resorbit hematomul la 12 sapt, Uscatescu nu mi-a mai reintrodus nici clexane nici aspenter.  Mi le scosese la 6 săpt pe  amândoua. Și am stat fără nimic până la 15s. Am reluat doar Aspenter la sfatul unei alte doctorițe ginecolog la 15 sapt.

Eu am simțit mișcări f devreme. O mișcare f puternica, chiar dureroasa, s- a rasucit la greu fix înainte cu o zi sa merg la eco la 15s. De atunci am tot simțit mișcări. Am placenta posterioară și crescuta f jos, până la orificiul colului. Nu mai știu exact de când se vede și cum se mișcă burta. Am 22 săpt și un pic.

Să mă ții la curent cu ce îți zic hematologii. Eu nu am mai ajuns la Uscatescu de la 13 săpt.

Aaaa, și eu am rezistenta 0,75 pe o artera uterina. Asta înseamnă risc de creștere, dar e doar un risc. Am fost des la eco și bebe de dezvolta bine. Din ce am citit eu pe net, rezistenta la artere scade cu cat creste sarcina. E important sa fie rezistenta mica după săpt 26, sa speram că scade și la noi.



#142
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 23 august 2017 - 00:11

Mia, deși stau mult în pat colul e tot 3 cm. Fusese 4,2 până la 13s. De la 15s este 3 cm. Am 22s.



#143
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 23 august 2017 - 08:07

Mia, ce frumos ca l-ai simtit asa devreme!

Mi-a mai spus cineva odata ca a simtit copilul foarte devreme, tot slabuta fiind si respectiva!

Oare doamna doctor Uscatescu ofera consiliere prin email daca ii scriu? I-as scrie ce mutatii am, ce am luat pana acum si rezultatele analizelor...

A picat programarea mea la dr. Fekete-Nicorici. M-au sunat ieri de la Medlife si mi-au spus ca de cand a fost numita manager la Spitalul Clujeana nu mai ofera consultatii si la ei. Trebuie sa vad cum mai reusesc sa ajung la ea... La particular ar fi fost mult mai simplu.



#144
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 23 august 2017 - 08:49

Corinka,eu i am scris mail.mai citisem pe forumuri ca uneori raspunde si am.fost f norocoasa ca mi a raspuns repede.i am trimis toate analizele.si am.incercat sa nu scriu decat la obiect ,i am.mentionat de fiv etc..mi a spus sa o tin la.curent..acum va trebui sa ii mai trimit peste o sapt o alta eco cu valorile arterei uterine.nu sunt din bucuresti si avand si hematomul un drum de 3 ore dus 3 intors nu as fi putut face.mi a zis pana nu scad hematomul sa nu iau nimic ,ginecologul spune sa iau macar aspenter..azi si maine ma maiduc la doi hrmatologi la mine in oras.la una dintre ele desi e la.privat se asteapta si cate 4 ore la usa dar nu asta e important..eu vreau doar sa ma asigur ca fac tot ce trebuie pt acest copil.va voi tine la curent cu tot ce spun ! Doctora gineco la care am fost ieri stia si ea de dr Uscatescu si a zis ca intraadevar are un alt mod de abordare! A ..si mi a zis dna Uscatescu sa iau Vitamina C de 1 g

.am zis ca din 3 medici hematologi trebuie sa spuna doi la.fel! Marushelu,si eu la fel.am.inteles ca ar scadea tens pe arterele uterine odata cu avansarea sarcinii..insa stii cum e..ideea asta de a sta cu frica in san e teribila! Poate noi de multe ori ne simtim mai bine sa ni se dea Clexane din capul.locului..desi uite ca nici dna doctor Usc.  nu da asa cu una cu doua..sau poate mutatiile nu sunt grave! Eu maine fac 18 sapt,deci tu esti mai mare decat noi cu o luna   [flo2]  cat despre col,eu sapt trecuta il avam 4..sau cel putin atat a masurat celalat doctor la care am fost.ieri 3.7 si ca regim crede ma ca am stat in pat in pioneze [:-)))] insa doctora de ieri a zis ca atata timp cat nu scade sub 2.5 sa stau linistita! Abia astept sa nastem sa schimbam registrul discutiilor [:-)))] corinka,daca nu ai adresa dnei doctor spune mi si iti scriu.va pup.sanatate multa!intru deseara sa va spun c am.facut la.hemato.



#145
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 23 august 2017 - 10:13

Multumesc, Mia!

Eu stiu de pe forum urmatoarea adresa: uscatescu@gmail.com.



#146
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 23 august 2017 - 10:48

Aceasta este adresa! Spune i de fiv! Te pup!



#147
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 23 august 2017 - 23:40

Mia și eu m-am mirat că nu mi-a reintrodus deși trecuse hematom ul. Mi-a fost frica să reîncep Clexane singura. Macar iau Aspenter. Nu știu care e mai puternic dar Aspenter mi-a zis și dr. Stan și Dra Comanescu.



#148
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 24 august 2017 - 06:52

Neata fetele,ieri am.fost la hematologie! Mi a dat Aspenter de75mg pana in sapt 25 inclusiv si in saptamana 29 sa revin cu eco de la artere uterine sa vedem daca mi da Clexane ..practic cam cu o.luna inainte sa nasc! Mi a spus ca acum.nu am nevoie de anticoagulant, doar sa urmaresc perioric rezistenta pe artere care va scadea odata cu inaintarea in sarcina. Joia viitoare am iar eco si o sa ii trimit si dnei Uscatescu sa vad ce spune!! A si foarte important..mi a zis sa mananc nesarat ca face cate un Clexane de 0.2  [:-)))] ..cat luam.eu dupa FIV. Desi a vazut si eco cu hematomul de 4 cm a zis c trebuie sa merg pe jos ,pe suprafete plane (nu scari etc..)nu trebuie sa stau ca perna in pat..dar eu nu o sa abuzez de flecuri pentru ca nu vreau sa am dupa surprize cu colul [:-)))] azi mai am programare la un hematolog.voi reveni cu vesti..cert este ca m am mai linistit un pic!



#149
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 24 august 2017 - 11:24

Mia și din săpt 25 până în sapt 29 nu mai iei Aspenter?

Mie nu mi-a pomenit de mâncare nesărată. Mănânc normal, dar mai puțin sărat decât alții că toți care vin la mine își pun sare in mâncarea făcuta de mine.


Editat de Marushelu37, 24 august 2017 - 11:27 .


#150
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 25 august 2017 - 06:45

Neata fetele! Da,Marushelu,din sapt 26 (caci in 25 trebuie sa iau)nu mai iau nici Aspenter.Insa va trebui sa urmaresc la fiecare doua saptamani rezistenta pe arterele uterine. Hematoloaga de ieri (practic a treia pe care o consult)mi a spus ca nu mi da nimic..poate doar daca se modifica ceva..eu insa iau un Aspenter pe zi.Joi o sa ii trimit si ecografia doct Uscatescu sa vedem ce spune! 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -