Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Gravidute FIV-oase(83)


275 raspunsuri la acest subiect

#121
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 15 august 2017 - 20:34

Adorabil, bebele, Ana! [m-a]

Si iti mai transmit un compliment: l-am aratat sotului poza, iar el a exclamat "Ui ce fain ii, nu-i de-ala urat!". [olala]



#122
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 15 august 2017 - 20:42

Ana felicitari! Minunata minune [il] Si felicitari si pentru startul bun in alaptare! Daca ai dubii, intrebari sau doar nevoie de suport poti intra pe grupul de alaptare de pe FB. Se numeste Alapteaza! - Breastfeeding support.

 

Gravidutelor sarcina cu bine pana la termen! Maru tie o imbratisare speciala ca ne " stim" de multa vreme!  [flo2]

 

Sa va zic eu - spre incurajarea tuturor - ca "bebele" meu are 2 ani si 7 luni si inca e alaptat!!!  [:-)))] Si nu... nu am fost la cursuri despre alaptat, n am avut consultant...nici macar pe grupul de pe FB nu eram ( ca habar n aveam de el). Dar copiii au acest instinct de a suge foooarte bine dezvoltat; trebuie rabdare si perseverenta!

 

Va pup si va doresc o noapte linistita!

 



#123
Ana89

Ana89

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.246 mesaje

Postat 15 august 2017 - 21:03

Multumesc Corinka si sotului tau! In general bebelusii sunt uratuti la nastere si ma gandeam ca eu il vad frumos pt ca este al meu, ma bucur cand mai imi spune si altcineva ca e frumos  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] . Oricum pt mine, ca pt orice mama de altfel, copilul meu e cel mai frumos din lume  [:-)))] . Singura "dezamagire" e ca seamana leit cu tata-su, desi eu ziceam mereu ca va fi frumos si inteligent ca ma-sa [batcap] .

Multumesc saramaria!



#124
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 15 august 2017 - 23:10

Sara Maria și eu te îmbrățișez! [flo2]

 Ma bucur să mai aud de tine. Asta da alăptare extinsă!:) Mersi de info cu grupul de pe FB.

 


Editat de Marushelu37, 15 august 2017 - 23:12 .


#125
Adriana37

Adriana37

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 16 august 2017 - 10:00

Ana, felicitari pt bebe, e tareeee frumos [flo2]  [flo2]  [flo2] . Si eu care credeam ca toti nou-nascutii sunt ca niste ''pisicutzi''...cred ca baietelul tau are peste 3 kg, e un scumpppp [pup]

Da Marushel se pare ca bebeii nostri sunt de-o seama :). Multumesc asemenea draga mea, sper sa nu nasc mai devreme [doh] ca sunt singura , abia pe 11 decembrie vine sotu acasa [testoasa]



#126
Nyny10

Nyny10

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 18 august 2017 - 11:57

Ana, felicitari pentru bebe! Sa fie sanatos si fericit mereu! 

 

Cat despre alaptare... totul vine de la sine daca nu te panichezi.

Mie mi-a fost adusa fetita la san la 3 ore dupa nastere. A supt acel colostru (un lichid galbui) care este f important in primele zile ale bebelusului pt. imunitate. Cereti sa vi se aduca des copilul la san pt a avea loc stimularea. Nicio pompa nu poate stimula asa cum o face bebe. 

Inca ceva...cu 2 saptamani inainte de nastere e bine sa va pregatiti mameloanele pt alaptare, folosind lanolina 100% pura. Asta se poate folosi si dupa ce nasteti, pt a evita sa faceti ragade. Mie mi-au dat si in maternitate sa folosesc, dar imi cumparasem si eu dinainte. 

Se zice ca o femeie are 2 sani, o mama are 20 de sani daca e nevoie. Nu va faceti griji ca nu veti avea lapte. Veti avea destul, daca puneti bebelusul cat mai des la san pana vine laptic suficient cat sa sature copilasul. Inca ceva important...este sa puneti copilul la san inainte sa planga.

Si mie mi-a fost teama la inceput de etapa cu alaptatul...dar totul s-a reglat de la sine. Am facut echipa buna eu si fetita si am reusit sa o alaptez exclusiv. :)

 

Bafta si sarcini usoare! 



#127
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 19 august 2017 - 21:02

Corinka,tu ai intrerupt Clexanele?ai ceva mutatii?eu am.facut si profilul ereditat de trombofilie si am pai heterozigot si mthfr c homozigot. Dr Uscatescu a zis ca voi trece pe Clexane dar intai sa scada hematomul la.macar jumatate din dimensiuni..acum.are4 cm..



#128
mia20

mia20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 19 august 2017 - 21:02

Corinka,tu ai intrerupt Clexanele?ai ceva mutatii?eu am.facut si profilul ereditar de trombofilie si am pai heterozigot si mthfr c homozigot. Dr Uscatescu a zis ca voi trece pe Clexane dar intai sa scada hematomul la.macar jumatate din dimensiuni..acum.are4 cm..



#129
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 20 august 2017 - 14:18

Astea sunt mutatiile mele:

Factor V (HR2 = mutatia His1299Arg) - pozitiv heterozigot (genotip R1/R2)
PAI-1 (ins G/del G675) mutatia 5G/4G - pozitiv homozigot (genotip 4G/4G) 
MTHFR mutatia C677T - pozitiv heterozigot (genotip 677CT)

In primele 13 saptamani am facut Clexane 0,6, iar de o saptamana am trecut pe Fraxiparine 0,4 combinat cu aspirina.

Vreau sa mai consult un hematolog, insa, am programare in 29 august.



#130
clemence

clemence

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 229 mesaje

Postat 20 august 2017 - 18:17

Ana, felicitari! Este frumos foc bebelusul tau! Sa fie sanatos si voi alaturi de el!  [flo2]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -