Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Poti fi fericit/a fara copii? - dezbatere DC

copii fericire destin familie

177 raspunsuri la acest subiect

#21
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 12:59

Pe mine ma sperie tipul asta de societate in care poti fi liber pe strada numai intre 16 si 60 de ani +,- . Nu stiu care e resortul care m-ar indemna sa ma retrag asa tiptil sa nu deranjez  cumva pe cineva .

Viata trebuie asumata de la inceput la sfarsit , in opinia mea . Ne creste, copiii , ne sprijinim reciproc de-a lungul vietii , ne ajutam parintii si semenii pana la capat . 

Nu imi doresc sa stau izolata undeva doar sa nu incurc viata altora , e un egoism pe care trebuie sa-l suportam doar pentru ca asa am educat si noi copiii la randul lor sa fie egoisti ? 

 

 


Editat de Collins20, 02 mai 2017 - 13:38 .


#22
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 13:04

sziv, e trista realitate. asa gandesc cei de varsta parintilor mei.

 

cat despre azil, in zona noastra sunt putine, iar preturile exorbitante, peste 2000 lei/luna sau si mai mult. cati pensionari au pensia atat de mare, incat sa-si permita sa-si plateasca singuri locul la azil ? prea putini din pacate.

mai infloritoare sunt centrele de ingrijire a batranilor cu diverse probleme de sanatate, imobilizati la pat, samd. dar si aici ajung doar acei varstnici pentru care cineva isi poate permite sa plateasca (tot asa, sume de ordinul a 2000 - 3000 lei/luna, la care se adauga cheltuieli suplimentare cu scutecele, analize, consultatii, investigatii)

stiu aceste detalii de la o colega de birou si mama unui coleg de clasa de-al fetitei mele. ambele au fost nevoite sa-si interneze o ruda in astfel de stabilimente si cand am auzit ce preturi se practica, am ramas cu gura cascata. si cate ilegalitati se fac in aceste centre, nu mai zic...



#23
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 13:08

Divagam de la subiect, dar, zau ca nu as vrea sa aiba grija de mine fie`mea atunci cand imi voi pierde mintile. Nu vreau eu, ca fiinta umana, sa isi asume asa responsabilitati.

Stiu preturile de la azile, asa sunt si la noi. 



#24
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 13:10

Cand ai un copil nu Mai esti niciodata singur, oriunde l ar duce viata.

Azilul nu e o sperietoare, de fapt notiunea e diferita aici.

Revin

#25
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 13:27

sziv, e trista realitate. asa gandesc cei de varsta parintilor mei.

 

Eu am inteles ca si tu crezi asta, ca doar tu ai scris teoria "facem copii sa nu fim singuri la batranete" [:)]
 



#26
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 13:53

Eu am inteles ca si tu crezi asta, ca doar tu ai scris teoria "facem copii sa nu fim singuri la batranete" [:)]
 

 

nu, expuneam mentalitatea celor de varsta parintilor si soacrei mele. imi sunt atat de familiare expresiile si formularile...



#27
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 16:08

Nu-ti garanteaza nimeni ca daca faci copii nu ramii singur la batrinete. Poti fi in acelasi oras si copiii sa nu te viziteze, iar daca sint in alte orase/tari sansele sint si mai mici. Acu nu mai e ca pe vremuri, cind te nasteai si locuiai in acelasi oras/sat pina la moarte. Lumea calatoreste, se muta mult mai des ca inainte. 

 

In general la azil ajungi cind nu mai poti avea grija de tine si oricit de luxos ar fi azilul, tot te simti ca o jucarie stricata, de care nu mai are nimeni nevoie. Statisticile spun ca un batrin ajuns la azil nu traieste mai mult de 2 ani in medie. Sigur ma refer la cei ce isi dau seama unde sint si nu la cei cu Alzheimer sau dementia, dar pina si astia saracii nu supravietuiesc mai mult de atit. E asa de trist de mi se rupe inima cind ma gindesc, dar o cruce avem si trebuie sa o ducem.  Fiecare cum poate.



#28
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 17:23

Pai Letitia, de obicei batranii merg la azil atunci cand nu mai pot avea grija de ei. Deci bolnavi sau batrani de tot.

Nu stiu cum e la voi dar aici "supravietuiesc" mai multi ani, in fctie de ce boli au.

Suna asa, de parca ar merge in arena la lupte pe viata si pe moarte :))

 

Wu tot timpul glumesc si spun ca da, o sa facem un copil ca trebuoe sa ne ingrijeasca si pe noi cineva cand ajungem batrani si fara putere. Dar nu credeam ca sunt unii care chiar gandesc asa :))))

 

Evident ca poti fi feticit si fara copii, sunt oameni carora copiii le-au implinit viata si sunt oameni carora copiii le-au stricat sau le-ar strica viata. Iar chesti asta cu nu stiu ei de fapt ce e fericirea ca nu au copii e bullshit. Poate stiu ce e si de aia nu vor.

 



#29
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 17:27

În adolescenta am găsit un citat..cum poate ști ce e noaptea un fluture care de naște dimineața,și până seara a murit...e din cartea Roșu și Negru.

Cum puteam ști ce fericire ne aduce Remus,când eram tineri,liberi și puțin nebuni!Eram fericiți atunci,pentru că nu aveam la ce raporta.Suntem fericiți  și acum..

Viața e cum ți-o faci..



#30
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 02 mai 2017 - 17:31

Acest pasaj e urat.

Eu la batraneti, daca cumva din greseala apuc, ma duc la azil, am si gasit in zona mea, decente ca pret / oferta.

 

 

si eu:) ma duc. inca nu am gasit unde insa :)

 

copiii pot sa ma viziteze si acolo, fara sa aiba povara batranetii mele





Etichetat si cu copii, fericire, destin, familie

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -