Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Dragnea si vaccinurile - scandalos

vaccinare imunizare vaccin

304 raspunsuri la acest subiect

#11
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 aprilie 2017 - 20:51

Mei, eu pana azi nu am vazut/auzit  despre o campanie sustinuta de informare facuta de Guvern in legatura cu vaccinurile. 

 

Se incepuse ceva acum cateva luni, dar nu a fost rasunator.

 

Singurul lucru care seamana a  ceva bun l-a spus azi Prim-ministrul povestind ca si-a vaccinat cei 2 copii de 3 si 6 ani, indemnand astfel la un exemplu.



#12
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 27 aprilie 2017 - 23:00

Eu am vazut aici, cu toate argumentele specificate si exact raspunsurile de care iti ziceam. 



#13
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 09:43

Eu sunt de parere ca vaccinarea copiilor trebuie sa fie obligatorie. 

(desigur asta nu se aplica copiilor care au probleme medicale si motiv serios de a nu fi vaccinati)

 

Vaccinarea nu ii protejeaza doar pe ei de aceste boli dar si pe cei din jurul lor. Asta isneamna sa traiesti in cumunitate. E o regula a 'turmei'/

 

Multe mamici fara educatie medicala cad in capcana de sifon si mistificari a madamei Ster sau oricarui cu pregatirea medicala similara a ayatolahului de Teleorman.

De asta, protectia comunitatii trebuie tratata serios si nu lasata la mana vracilor, a soferilor de camion sau a autoarelor de bloguri dubioase.

 

de citit De ce iti pasa daca imi vaccinez sau nu copilul?



#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 09:48

Mei, eu pana azi nu am vazut/auzit  despre o campanie sustinuta de informare facuta de Guvern in legatura cu vaccinurile. 

 

Se incepuse ceva acum cateva luni, dar nu a fost rasunator.

 

Singurul lucru care seamana a  ceva bun l-a spus azi Prim-ministrul povestind ca si-a vaccinat cei 2 copii de 3 si 6 ani, indemnand astfel la un exemplu.

corect. 

Nu exista nici o campanie sustinuta de Guvernul Romaniei. A informa oamenii este esential. Insa nu se face nimic.



#15
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 09:58

Nici primul ministru, care susține legea, nici parlamentarii, care o vor vota sau nu, nu sunt cu toții specialiști  în domeniul medical, majoritatea de fapt nu sunt, dar aici nu despre asta este vorba.



#16
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 11:18

Eu sunt de parere ca vaccinarea copiilor trebuie sa fie obligatorie. (desigur asta nu se aplica copiilor care au probleme medicale si motiv serios de a nu fi vaccinati) Vaccinarea nu ii protejeaza doar pe ei de aceste boli dar si pe cei din jurul lor. Asta isneamna sa traiesti in cumunitate. E o regula a 'turmei'/ Multe mamici fara educatie medicala cad in capcana de sifon si mistificari a madamei Ster sau a unui cu pregatirea medicala a ayatolahului de Teleorman. De asta, protectia comunitatii trebuie tratata serios si nu lasata la mana vracilor, a soferilor de camion sau a autoarelor de bloguri dubioase. de citit De ce iti pasa daca imi vaccinez sau nu copilul?

 

Și dacă e obligatorie dar există excepții și portițe legale, se vor putea face ocoliri. E simplu sa spui că a avut copilul febră sau alergie. Niciun medic nu își dă avizul să vaccineze un copil bolnav. Așa că obligativitatea poate fi ușor fentată, deci devine oarecum nulă. Trebuie, în schimb, să promoveze ideologia pozitivă legata de vaccinare, și asta presupune organizare, bani, timp, specialiști.... Cineva competent să se ocupe de campania asta. Cam putini competenți din păcate, care au probabil deja programul supraîncărcat.  Pentru guvern e mai simplu sa dea lege și gata, pare că și-au făcut treaba



#17
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 11:19

Adică să o dea, probabil că o vor și da, dar nu va folosi la nimic



#18
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 11:24

Eu cred ca nu ar fi corecta si ar incalca si Constitutia .

Daca parintii si cetatenii in general , sunt bine informati de ministerul sanatatii nu e problema mea daca altii isi vaccineaza sau nu copiii . Eu am vaccinat-o , n-am luat in considerare cealalta varianta , dar daca sunt parinti care se indoiesc de efectele vaccinarii , e dreptul lor sa refuze .

 

Sa luam in considerare faptul ca ai un copil nevaccinat (inca nu a ajuns sa fie) se imbolnaveste de la alt copil nevaccinat cu buna stiinta si din acest motiv copilul tau moare.
Desigur nu te intereseaza, iar daca nu a trait (in mod normal) este doar o chestiune de ghinion.

Undeva mie imi scapa logica



#19
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 11:39

Și dacă e obligatorie dar există excepții și portițe legale, se vor putea face ocoliri. E simplu sa spui că a avut copilul febră sau alergie. Niciun medic nu își dă avizul să vaccineze un copil bolnav. Așa că obligativitatea poate fi ușor fentată, deci devine oarecum nulă. Trebuie, în schimb, să promoveze ideologia pozitivă legata de vaccinare, și asta presupune organizare, bani, timp, specialiști.... Cineva competent să se ocupe de campania asta. Cam putini competenți din păcate, care au probabil deja programul supraîncărcat.  Pentru guvern e mai simplu sa dea lege și gata, pare că și-au făcut treaba

nu cred ca medicii vor accepta spaga ca sa dea o adeverinta medicala de scutire de vaccin - pentru ca medicii sunt totusi niste profesionisti care stiu ca aceste boli sunt grave. Stiu ca sunt si copii care nu pot fi vaccinati insa acest lcuru trebuie sa aiba o dovada medicala.

 

Iar cu obligativitatea de vaccinar e- cel putin se respecta o lege si o procedura - fara ea, or sa isi dea parerea si astrologii de la RTV despre vaccinare si o sa fie mai ascultati decat medicii. Pentru ca - asta e Romania, o gradina mare si frumoasa.



#20
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 28 aprilie 2017 - 11:48

redactor , in care tara din EU vaccinarea este obligatorie ? Niciuna . Medicii recomanda , la fel cei care te viziteaza la domicilui dupa nastere , dar nu impune nimeni . 

Vaccinul e un privilegiu , eu asa il vad . 

 

@Marius , sa stii ca mi s-a intamplat , nepotelul meu a facut pertussis inainte de 2 luni cand trebuia sa aiba prima imunizare . A fost ingrozitor si pentru bebelus si pentru parinti , la inceput a fost tratat cu bune intentii , ca are doar tuse , apoi antibiotic si dupa alta vizita spitalizat . 

Nu obligativitatea e solutia ci constientizarea ,





Etichetat si cu vaccinare, imunizare, vaccin

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -