Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Procura din Spania


29 raspunsuri la acest subiect

#1
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 23 aprilie 2017 - 15:54

Tatal copiilor nu e cetatean roman,locuieste in Spania fara a fi cetatean spaniol.Intrebarile mele:

 

1.Poate sa mearga acolo la notar sa-mi trimita procura ca sa pot face pasaport copiilor si sa iesim din tara?E adevarat ca mai nou aceasta procura e valabila 3 ani?

 

2.Trebuie mers la Madrid sau se poate face si in Tenerife?

 

3.Ca sa trimita procura pentru antrenorul de baschet,de ce informatii/acte are nevoie?

 

Multumesc mult!



#2
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 23 aprilie 2017 - 16:23

Cred ca trebuie sa dai mai multe detalii. Copiii tai sunt cetateni romani? Este vorba de pasaport romanesc? 

Daca da, procura trebuie facuta la ambasada Romaniei (sau consulat).

Iti trebuie doua procuri distincte, una pentru eliberarea pasaportului si una pentru a putea iesi cu copilul din tara. 

 

Trebuie sa specifici si despre ce fel de procura pentru antrenor ai nevoie. In functie de felul ei poate fi facuta doar la notar sau ca si precedenta, numai la consulat.



#3
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.299 mesaje

Postat 23 aprilie 2017 - 16:46

Probabil trebuie sa mearga la Consulatul roman din tenerife sau la consulatul tarii a carui cetatean este .

 

Noi am scos o declaratie pentru calatorie de la consulatul romanesc si are valabilitate 3 ani , la iesirea din tara prezinti o copie . Nu costa nimic obtinerea declaratiei .

 

Dar eu totusi cred ca  Declaratia pentru eliberarea pasaportului , si Declaratia pentru calatorie se pot obtine de la consulatul roman din zona unde domiciliaza .

 

Pentru procura are nevoie de pasaport sau alt act de identitate , un document din care sa reiese ca este tatal copilului , certificat de divort sau casatorie , pasaportul valabil al copilului , certificatul de nastere al copilului.


Editat de Collins20, 23 aprilie 2017 - 16:49 .


#4
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 23 aprilie 2017 - 17:31

Da,copiii sunt cetateni romani,deci pt pasaport romanesc.Nu am fost casatoriti,nu stiu daca asta conteaza.

 

Pentru antrenor-e vorba de o tabara in Serbia.


Editat de pacino, 23 aprilie 2017 - 17:32 .


#5
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 23 aprilie 2017 - 17:43

Ambele declaratii le va face la consulatul roman din Tenerife. 

Cel mai bine intreaba la ei de actele necesare. In mod sigur, trebuie si o copie a buletinului sau pasaportului antrenorului.



#6
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 23 aprilie 2017 - 20:28

Oare la notar n-ar merge?



#7
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 23 aprilie 2017 - 23:39

Ce bine ar fi sa fie Consulat roman in Tenerife. Dar nu e! Consulatul din Madrid este cel de care tine Tenerife.

 

Intra pe site la econsult.ro si alege la categoria acte notariale ceea ce ai nevoie. 

 

Alternativ - vezi mai jos de pe site-ul Consulatului. La telefon nu raspunde nici naiba, dar la email iti raspund in cateva zile si chiar functioneaza schimbul de emailuri.

 

Informațiile consulare sunt disponibile fie la secțiunea Servicii consularefie pe avizierele situate la poarta Secției Consulare. De asemenea, informațiile consulare pot fi obținute: 

Vă reamintim că, din cauza numeroaselor solicitări telefonice ale cetățenilor români și străini, nu este posibilă preluarea tuturor apelurilor. De aceea, vă rugăm să folosiți și celelalte mijloacele de comunicare (în special e-mail-ul) pentru contactarea Consulatului sau obținerea informațiilor consulare. Pentru o comunicare optimă, vă recomandăm ca în mesajul pe care il transmiteți să indicați un număr de telefon la care să puteți fi contactat pentru eventuale clarificări suplimentare referitoare la situația dumneavoastră.



#8
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 09:41

Am auzit de la prietena mea despre consulatul din Tenerife, dar de fapt este vorba de consulatul itinerant...

Din cate citesc pe net, astazi 24 aprilie se pot accesa serviciile consulare din Tenerife.

Fiind nevoie de programare, probabil e prea tarziu pentru autoarea subiectului, dar e bine de stiut pe viitor. 

 

https://romaniaexpre...6-aprilie-2017/



#9
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 13:09

Iti multumesc din suflet, Mianda! Trebuia sa mergem in iulie la Madrid pt pasaportul fiica-mii si am mers azi la Adeje si ne-au promis ca ne iau diseara fara programare.

 

Dar ca sa vezi cata lipsa de interes din partea lor! Scriu in februarie sa-mi fac programare si intreb de acest serviciu, de preluat acte in Tenerife, ca auzisem de el, dar nu stiam ca se numeste consulat itinerant. 

 

Nu-mi zice nimeni nimic, ma programeaza in aprilie! Nu puteam sa ajungem in aprilie la Madrid, asa ca ne programam in iulie, dupa ce termina fetele scoala. Deci ei stiu din sistem ca au romani din Tenerife inscrisi pt acte, vin in aprilie in Tenerife, dar n-au bunul simt sa te anunte prin email sau telefon, ca doar te pun sa dai toate datele de contact posibile. 

 

Insa doamna de la consulat trimisa aici e de toata isprava! Desi programul era pana la 18:30, avea multi inscrisi si la ora 19 si ne ia si pe noi. Deci cred ca va sta acolo pana la 9 seara azi. Amabila, draguta, cred ca e plecata demult din tara:)))


Editat de carolinah, 24 aprilie 2017 - 13:15 .


#10
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 14:11

Ma bucur ca ti-am putut fi de folos!




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -