Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Copiii morti pe munte

alpinism

116 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 aprilie 2017 - 22:50

Da, poate habar nu avem cum gândesc și simt alpiniștii profesioniști, pentru că noi nu suntem așa ceva, mie una, care sunt fricoasă, mi-e teama sa trec și pe un pod suspendat peste vreo apa, ce sa mai zic de escalada. 



#12
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 05:36

E o chestiune care intra in sfera infractiunii si se va lasa cu pedepse cu inchisoarea pentru uciderea din culpa. Daca acum este deschis dosar penal IN REM, se va schimba foarte rapid acest status in urmarire penala.



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 08:20

Au anuntat la tv: dosar din culpa.

Nu aveau echipament de protectie: corzi si nici casca de protectie si nici nu erau pregatiti cu echpament pentru avalansa.

Eu am auzit cu urechile mele la televizor cand a avertizat la stiri de nenumarate ori despre riscul de avalansa din Retezat - chiar am comentat cu familia acest lucru.

 

As vrea sa-i vad in puscarie, pur si simplu, orgoliul tatalui a fost mai puternic decat dorinta fetei. Si mama e de vina - povestea la o emisiune a lui Maruta cum sta cu sufletul la gura cand fata urca pe nu stiu unde.

 

 

http://adevarul.ro/l...2fcf/index.html



#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 09:10

Da, vorbeam intr-un topic anterior de pushy parents - acei parinti care isi imping copilul catre realizarea propriilor idealuri.

 

Fetita asta frumoasa  - Dor Geta Popescu - vad ca era activa in alpinism de ani de zile - iar pagina ei de FB  - arata o masina de PR extrem de bine pusa la punct.

Daca privesti pozele ei - in expeditii - te intrebi sincer daca ea isi dorea asa ceva sau erau parintii care o impingeau  catre aceasta activitate.

Alpinismul nu e tenis - ci e despre a infrunta muntele, Nu e o joaca de copil. Oare chiar si-a dorit fetita asta acest lucru?

 

Ramane desigur o intrebare fara raspuns.



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 09:29

Da, vorbeam intr-un topic anterior de pushy parents - acei parinti care isi imping copilul catre realizarea propriilor idealuri.

 

Fetita asta frumoasa  - Dor Geta Popescu - vad ca era activa in alpinism de ani de zile - iar pagina ei de FB  - arata o masina de PR extrem de bine pusa la punct.

Daca privesti pozele ei - in expeditii - te intrebi sincer daca ea isi dorea asa ceva sau erau parintii care o impingeau  catre aceasta activitate.

Alpinismul nu e tenis - ci e despre a infrunta muntele, Nu e o joaca de copil. Oare chiar si-a dorit fetita asta acest lucru?

 

Ramane desigur o intrebare fara raspuns.

tot la stiri am vazut azi dimineata (Prottv) un reportaj facut printre cunoscutii copilei care spuneau ca ea nu prea isi dorea acest lucuru si ca abia astepta sa impineasca 18 ani si sa se detaseze cum a facut sora ei.

 

Dar nu vom stii niciodata, gura lumii poate spune orice.

 

Dar sa nu uitam si de baiatul de 13 ani Erick Gulacsi.

 

Uf, dumnezeu sa-i ierte. Mi se rupe sufletul.



#16
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 10:03

Păcat, mare păcat :( o lecție tare amara pentru toți părinții



#17
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 11:44

Trist, extrem de trist pt. ca mor copii din cauza orgoliilor, ignorantei, inconstientei parintilor. 

In orice sport, la un moment dat se ajunge la a forta limitele, asta pot intelege....dar chiar sa sfidezi natura? Dar na,...cum motto la romani este "regulile sunt pentru a fi incalcate"...nu sunt facute pentru siguranta noastra si a celor din jur, mai poti sa zici ceva?!



#18
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 22:12

Cand aud chestia asta, ca nu ii placea, imi dau ochii peste cap. Mi se pare tipic sa incepem sa facem scenarii si sa dam verdicte de genul asta care sunt de necontestat. De ce de necontestat? Pai pt ca fata a spus peste tot ca asta e pasiunea ei si ca asta vrea sa faca. Dar nu conteaza, conteaza ca noi nu o credem.

 

Normal ca dupa o astfel de scensiune e obosita in poze, cati sportivi nu ati vazut care au plans cu lacrimi de crocodil cand au castigat sau terminat ceva?

Cati oameni nu participa la maratoane prin Sahara, pe la Polul nord, termina cu degete degerate sau pline de puroi, cu dureri, obositi rupti, abia se tarasc?

Poate unii nu ii inteleg, dar exista.

Sa va spun cum erau sportivii dupa rundelle de kickboxing? pt unul dintre ei am sunat ambulata cu medic urgentist. Si nu sa lasat de sport, a continuat.

Acum citesc ca de fapt Coco a asteptat sa faca 18 ani ca sa spuna ca nu mai vrea sa urce. De pparca pana la 17 ani putea sa o oblige taica su sa ajunga la asemenea performante.

Ia incercati s ava obligati copiii sa meearga la un sport sau sa manance tot din farfurie. Sa vedem cat tine si daca merge.

 

 

Cred ca bietul om trece prin destule si fiica lui trece si ea prin destule, nu e nevoie sa scriem aici ca noi credem ca el le/a abuzat emotional si fizic pe ambele fete. Nu conteaza ca ele spun ca asta le place, ca fata cea mare continua sa ii invete pe altii si sa dea mai departe pasiunea pt alpinism, asa a zis intr un interviu.

Noi stim ca nu e asa. :)

Nu stim nimic.

Stim ca au urcat pe un traseu in ciuda avertismentelor.

De asta sunt vinovati. Restul e cancan.

 

Traseul asta era unul de exercitiu usor pt ei. Ca sa continui datul cu parerea, probabil de aia nu aveau corzi.

 

 

 

Redactor, exista astfel de parintii dar nu ii pot impinge pe copii la asemenea performante. sunt oameni care se chinuie sa faca asa ceva si nu vor. Cum crezi ca cineva care nu ar vrea, ar reusi? Nu e vorba de mancat bobi de mazare, e vorba de ditamai conditia fizica si efortul.



#19
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 22:29

Nu, Xio, nu e vorba că știe cineva exact cum erau relațiile dintre ei, în afara strict de membrii familiei. Este vorba despre cum manageriezi o activitate periculoasă pe care o face copilul tău. De părinte poate asculta, poate nu, accidente de pot întâmpla și cu și fără părinți lângă, dar dacă îi insufli și il încurajezi in ceva care e periculos (atâția alpiniști și-au pierdut viața pe munți), îl înveți și să își ia măsurile de siguranță. TOATE măsurile posibile, nu urci cu el în spate când e bebeluș, nu ii zici că e ok când e pericol de avalanșă, etc. Exemplul personal al părintelui este, de obicei, litera de lege pentru copil, ce face părintele, nu ce spune el. Așa încât un adult responsabil are grija ce face in prezenta copilului. În situația asta, cel care a decis traseul este responsabil de omor din culpa. Nu are nimic de -a face cu procentul de fericire al fetei legat de alpinism. Acolo regulile sunt clare, asculți de conducătorul grupului. Așa cum bunica care a traversat pe roșu cu nepotul de mână este responsabila pentru accidentul lui.



#20
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 22:42

E destul ca acei parinti vor trai cu aceasta vinovatie toata viata, nu trebuie sa-i mai ardem si noi pe rug!




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -