Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

card de credit fraudat


49 raspunsuri la acest subiect

#41
selina-d

selina-d

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 491 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 18:21

Nici eu nu am intalnit magazine unde sa nu poti plati cu cardul, poate doar la brutarie...

 

Eu am cont la Deutsche Bank si nu platesc nici un fel de comisioane, nici la tranzactii, plati, online banking, scos de bani sau mai stiu eu ce. Platesc o taxa lunara de 4,99 pentru administrarea contului si in rest nici un cent orice altceva as face.



#42
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 18:28

Pe noi nu ne costa tranzacțiile pe cardul de debit. Singura taxa este dacă folosesc un bancomat care nu aparține de banca mea. Atunci îmi ia comision. Însă pot face 100 sau 1000 de cumparaturi, plati, cecuri, etc și nu îmi ia nici in sfantz. Am platit comision pe schimbul valutar cind am folosit card in Europa (in afara de American Express care nu încasează nici un comision dar nu este acceptat peste tot).

Trebuie sa fie undeva unde sa va taxeze si pe voi ca bancile alea trebuie sa faca profit. Cat platiti lunar pentru administrarea contului? 



#43
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 18:31

Nici eu nu am intalnit magazine unde sa nu poti plati cu cardul, poate doar la brutarie...

 

Eu am cont la Deutsche Bank si nu platesc nici un fel de comisioane, nici la tranzactii, plati, online banking, scos de bani sau mai stiu eu ce. Platesc o taxa lunara de 4,99 pentru administrarea contului si in rest nici un cent orice altceva as face.

Cea mai apropiata de mine e la 33km. [:)]



#44
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 18:41

Trebuie sa fie undeva unde sa va taxeze si pe voi ca bancile alea trebuie sa faca profit. Cat platiti lunar pentru administrarea contului?

 

Nu plătim absolut nimic pentru administrarea contului. Free checking este peste tot la noi. 



#45
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 18:55

Nu plătim absolut nimic pentru administrarea contului. Free checking este peste tot la noi. 

[:-)))] Pai de asta si ofera credite fara numar. Fac profit din dobanzile lor. Nu toata lumea are educatia financiara sa jongleze cu ele.

 

Totusi, de ce difera oare asa mult sistemul bancar european fata de cel american?



#46
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 20:00

[:-)))] Pai de asta si ofera credite fara numar. Fac profit din dobanzile lor. Nu toata lumea are educatia financiara sa jongleze cu ele.

 

Totusi, de ce difera oare asa mult sistemul bancar european fata de cel american?

 

Bancile se dau peste cap sa platesti la timp. Te anunta dinainte, iti arata citi ani iti va lua daca platesti doar minimum, ai fel de fel de avertizari. Depinde de fiecare sa stie sa isi gestioneze bugetul.

 

Si da, exista foarte putina educatie financiara...eu as vrea sa ii invete si la scoal cum sa balanseze un buget.

 

Atuci cind iti platesti toate facturile la timp, esti cel mai recompensat de banca (prin scor bun si beneficii girla). Cel care are cel mai bun istoric de plata, beneficiaza extrem de mult. 



#47
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 21:49

[:-)))] Pai de asta si ofera credite fara numar. Fac profit din dobanzile lor. Nu toata lumea are educatia financiara sa jongleze cu ele.

 

Totusi, de ce difera oare asa mult sistemul bancar european fata de cel american?

 

Sistemul german nu european, ca si UK e in europa si e la fel ca la americani. Nici la scos de la automat nu sint taxe, decit daca scoti pe carte de credit. Este o taxa de mentenanta, dar e anuala si nu e mult.



#48
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 22:42

Pai depinde ce cont alegi. Conturile cu transactii nelimitate Costa mai mult lunar.

#49
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 27 aprilie 2017 - 01:11

Trebuie sa fie undeva unde sa va taxeze si pe voi ca bancile alea trebuie sa faca profit. Cat platiti lunar pentru administrarea contului? 

 

Eu am taxa de administrare a contului, dar e modica undeva la 10$/an. Si nu se taxeaza tranzactia la card pentru ca taxa o plateste business-ul nu consumatorul.

Cardul de debit folosit la POS cere pin-ul si dupa cum s-a mai spus, folosirea lui ofera access direct la contul de baza. Cu cat il folosesti mai mult cu atat esti mai vulnerabil. Poate fi clonat, cineva iti poate vedea si memora pin-ul. Cu cat exista mai multe dubii cu privire la securitatea lui, cu atat lumea va folosii un card de credit. Mai ales aici in US unde credit history-ul e la fel de important precum cazierul.

 

Folosirea unui card de credit nu inseamna ca traiesti din credit. Eu folosesc doar cardul de credit dar platesc lunar in full tot ce am consumat. Banca nu a avut ocazia sa-mi ia dobanda niciodata pana acum in 10 ani si nici nu s-a plans ba chiar imi multumesc ca folosesc cardul lor.



#50
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 27 aprilie 2017 - 01:18

Ca paranteza, evaluarea credit history-ului se face dupa niste reguli cam ciudatele.

De exemplu daca nu ai sau ai avut mortgage iti scade punctajul, dar ca sa iei mortgage iti trebuie punctaj bun. deci practic un paradox. Si in momentul in care o banca iti verifica credit history-ul pentru mortgage, automat scorul tau iti scade (desi evident tu ai nevoie de el ca sa iti iei mortgage-ul respectiv). 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -