Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

card de credit fraudat


49 raspunsuri la acest subiect

#1
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 23:33

Tocmai am aflat ca mi-a fost blocat cardul de credit.

Am incercat sa cumpar ceva de pe ebay si mi-a fost refuzat. Am sunat si mi s-a spus ca l-a blocat banca deoarece cineva din Indonezia a incercat sa-l foloseasca si voi primi altul prin posta.

 

Cum a fost posibil sa fie citit? Am oare ceva vizitatori pe laptop?

E un card pe care-l folosesc doar la cumparaturi pe net. Nu cumpar de oriunde, iar in ultimul timp nu l-am folosit decat pe ebay.

Asa-mi creeaza o stare de disconfort situatia asta...Ce trebuie sa fac sa ma asigur ca nu patesc acelasi lucru si cu urmatorul?

De exemplu, eu am datele cardului memorate pentru platile pe ebay si amazon. Daca raman logata pe aceste siteuri de pe laptop, poate cineva neautorizat sa mi le citeasca?



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 00:11

De pe laptopul tau nu. Insa undeva, cumva ai transmis date in exterior din neatentie sau fara sa realizezi. Este de-a dreptul improbabila varianta de a identifica cand  si cum anume

Ceea ce trebuie sa faci nu depaseste cu buna stiiinta si ce ai facut pana acum securitatea operatiilor este aceeasi.

Personal nu as lasa logare automata pe siteurile de unde fac cumparaturi oricat ar parea de comod.

Datele de pe laptop/calculator pot sa ajunga in exterior doar daca exista o aplicatie care ruleaza pe el si are aceasta functie. Desigur trebuie sa existe aceasta aplicatie care sa fi ajuns sub o forma sau alta pe laptop/calculator din exterior (mail/accesarea de siteuri false samd) sau daca fara sa realizezi ai transmis aceste date sub o forma sau alta.



#3
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 00:40

Pe un site fals nu am avut cum sa dau datele. Nu fac cumparaturi decat de pe siteuri cunoscute si tot ce am comandat am primit.

Banca mea securizeaza toate tranzactiile printr-o aplicatie instalata pe mobil. Daca fac cumparaturi de pe orice calculator, banca genereaza un cod pe care-l primesc pe mobil si apoi trebuie sa-l bag la tranzactia de pe calculatorul respectiv. Si oricum, fiind un card de credit, exista o limita maxima care se poate folosi de pe el.

Este posibil ca datele cardului sa fie copiate de pe serverele vanzatorilor?


Editat de mianda, 21 aprilie 2017 - 01:00 .


#4
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 01:48

Este posibil.
Mie mi au fost fraudate si carti de credit si carti de debit. Si cumpar ca si tine de pe site uri cunoscute, teoretic securizate.
Nu prea ai ce face.
Din fericire suntem protejati contra tranzactiilor frauduloase.
Daca ti au sustras datele cardului nu e important, cardul a fost anulat.

#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 07:44

Pe un site fals nu am avut cum sa dau datele. Nu fac cumparaturi decat de pe siteuri cunoscute si tot ce am comandat am primit.

Banca mea securizeaza toate tranzactiile printr-o aplicatie instalata pe mobil. Daca fac cumparaturi de pe orice calculator, banca genereaza un cod pe care-l primesc pe mobil si apoi trebuie sa-l bag la tranzactia de pe calculatorul respectiv. Si oricum, fiind un card de credit, exista o limita maxima care se poate folosi de pe el.

Este posibil ca datele cardului sa fie copiate de pe serverele vanzatorilor?

Nu, nu este posibil. Acestea (datele) sunt criptate de banca si nu sunt externalizate. Datele trimise de tine sau de o persoana care vrea sa faca o plata (in numele tau fraudulos) sunt defapt trimise de vanzator criptat bancii tale. Nu se face nici o plata directa exista sisteme de control.

Raman la opinia ca sub o forma sau alta (si nu ai nici un raspuns ceea ce este firesc) datele primare de identificare a cardului au ajuns cumva undeva in exterior.

Ramane mai mult un incovenient de moment decat o risc major date fiind sistemele de control incrucisat pt tranzactii cu carduri. Cel putin aceasta este opinia mea.



#6
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 10:00

Am ajuns la concluzia ca exista ceva pe laptopul meu care citeste si transmite mai departe. Celalalt calculator de pe care am facut plati este un apple si-l consider sigur din acest punct de vedere.( Spuneti-mi daca ma insel).

Am scanat, dar n-am gasit nimic. Dar nu ma-ncred asa mult in antivirusul pe care-l am.

 

Cine stie, cardurile de debit sunt asigurate de banca la cumparaturile pe net? Adica daca cineva reuseste sa-l golesca, banca iti restituie banii? 

Nu e cazul meu, dar e bine de stiut. 



#7
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 10:35

Da, au asigurari, asa restituie banii cumparatorului, daca se dovedeste o frauda.

 

Date din astea se culeg din anumie servere ale magazinelor online, exista hackeri bine antrenati care pot sparge serverele. Depinde si de magazinele online, cat de safe sunt, astea cunoscute sunt mult mai sigure... 

Stiu ca acele comunicatii de date sunt crirptate... dar...

 

Sau, alta metoda: clonarea cardului, pe la bancomate, cand scoti banii...

 

Dzeu stie... metode sunt, si nu ai cum sa-ti dai seama.

 

De obicei bancile se autosesizeaza, asa cum a fost in cazul tau, daca observa in sistem tranzactii aiurea. De ex. dintr-o alta tara, sau de ex. tranzactii succesive (la distanta de cateva minute, chiar si o ora) din 2 locuri in care fizic nu se poate ajunge atat de repede (ex New york si Los Angeles). Atunci banca iti blocheaza cardul si te anunta, sau observi tu si contactezi banca.

Fie banca nu observa nimic si soliciti tu blocarea daca observi ceva dubios (incercare de fraudare sau chiar tranzactii pe care nu le-ai facut tu).

 

Noi am patit cu un card (probabil de la un magazin din asta online) si ne-am trezit ca incerca cineva sa faca tranzactii succesive in coroane suedeze si nu-i ieseau! Ca aluia ii era cerut un cod de siguranta, care cod ne venea noua prin telefon, prin sms. Asa ne-am prins de tentativa si am contactat banca. 



#8
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 17:38

in urma cu vreo 10 ani, mi-a fost fraudat un card de debit care nu a fost folosit niciodata. 

 

asta cum mai poate fi explicat?



#9
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 17:58

Cardurile de credit sunt cele mai sensibile la fraudare pentru ca sunt foarte folosite, la magazin, la restaurant, la benzinarie si peste tot. 

Vendori online stocheaza date despre cardurile folosite, si institutiile care fac issue la cardurile cu pricina stocheaza informatia. Toate sistemele astea au sensibilitati de securitate. Bank of America a avut breach de securitate si a fost nevoita sa faca re-issue la carduri. Targhet a avut si la fel a fost nevoita sa faca re-issue.

Vendori mari si bancile avertizeaza imediat ce au avut un breach si iau masuri, vendorii mici unde nu sunt afectate sute de mii de conturi nu raporteaza intotdeauna. Vendorii mici au si securitatea cea mai slaba.

 

Ca nota in comertul on-line nu salvati niciodata datele cu care cumparati. Eu personal folosesc optiunea de "buy as guest" si sterg istoria browserului. 

In plus orientati-va spre un card bacar care sa va ofere optiunea de card virtual pe tranzactie. Pentru fiecare tranzactie creezi un nou numar de card caruia ii aloci o suma fixa si un numar de tranzactii pentru care e valid. In felul asta, daca vendorul salveaza informatia de plata undeva, si e breached, informatia nu va putea fi re-folosita.

Cardurile pot fi clonate cand nu mai sunt in raza ta vizuala (ex restaurant) sau pot fii folosite la mai multe tranzactii. Singura solutie pentru genul asta de chestii e sa-ti monitorizezi atent istoricul tranzactiilor si sa blochezi tot ce nu recunosti.

Nicidata nu da informatii financiare intr-un call initiat de banca, spune ca esti ocupat si ca vei suna tu in 10 minute si apoi suna la numarul listat de banca pe site-ul oficial, nu suna pe un numar ce ti-a fost oferit la telefon (chiar daca prospectul evitarii auto-attendant-ului e tentant).



#10
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 18:01

Am ajuns la concluzia ca exista ceva pe laptopul meu care citeste si transmite mai departe. Celalalt calculator de pe care am facut plati este un apple si-l consider sigur din acest punct de vedere.( Spuneti-mi daca ma insel).

Am scanat, dar n-am gasit nimic. Dar nu ma-ncred asa mult in antivirusul pe care-l am.

 

Cine stie, cardurile de debit sunt asigurate de banca la cumparaturile pe net? Adica daca cineva reuseste sa-l golesca, banca iti restituie banii? 

Nu e cazul meu, dar e bine de stiut. 

Daca banca ta nu are optiunea unui card virtual generat per tranzactie atunci sugerez sa faci un card de debit pentru cumparaturi on-line care sa nu aiba decat fonduri minimale si sa-l alimentezi doar cu necesarul tranzactiei respective. Asa faceam cand eram in Ro si optiunile erau limitate.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -